Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecție

Şcoala: Şcoala Gimnazială nr. 2 Fârţăneşti


Clasa: a VII-a
Data: 21.01.2020
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei: Tradiţii şi obiceiuri legate de sentimente şi emoţii
Unitatea de învăţare: Harta sentimentelor
Tipul lecţiei: Lecţia de predare-învăţare (asimilare de noi cunoştinţe)
Profesor: Ifrim Cristina-Georgiana

Competențe generale:
5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și internațional

Competenţe specifice:
5.1. Investigarea unor obiceiuri și tradiții românești și ale unor comunități etnice de pe teritoriul României
5.2. Analiza unor elemente comune identificate în cultura proprie și în cultura altor popoare
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
a) Cognitive:
O1: să cunoască tradiţii şi obiceiuri legate de sentimente
O2: să cunoască operele literare legate de sentimente şi emoţii
O3: să ştie semnificaţia sărbătorii româneşti Dragobete

b) Afective:
O4: să manifeste interes faţă de conţinutul lecţiei
O5: să participe la un act de comunicare
O6: să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în timpul lecţiei
STRATEGIE DIDACTICĂ:
a) Metode și procedee: jocul didactic, conversaţia, lucrul cu textul, exerciţii de redactare, expunerea, explicaţia,
Ştiu/Vreau să ştiu/Am învăţat
b) Resurse: tablă, manual, caiete, bol, bileţele, cartoane duplex, fişe
c) Forme de organizare a învățării: frontală, individuală, pe grupe
d) Bibliografie: Manualul de limbă si literatura română, clasa a VII-a, autori : Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra,
Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Horia Corcheş; Programa şcolară pentru disciplina Limba şi literatura română
e) Timp: 50 minute
Scenariu didactic
Ob. Conținutul științific Strategie didactică
Momentele Op. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse
lecției Timp Procedee Materiale Forma de Forma de
org. evaluare
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1.Moment Salut elevii. Voi face prezenţa şi Elevii îşi pregătesc manualele şi 2’ Conversaţia Frontală
organizatoric voi pregăti materialele necesare caietele şi numesc absenţii.
de-a lungul orei.

2.Verificarea Verific tema calitativ și În timp ce un elev citește temadin caiet, 5’ Conversaţia, Caiete Frontală Aprecierea critică a
temei cantitativ. ceilalți verifică dacăau rezolvat explicaţia conţinutului temelor,
Verificarea calitativă se face corect exercițiile. verificarea orală.
selectiv, elevii vor fi solicitați,
prin sondaj, să citească
rezolvarea exercițiilor.
3. Captarea Pentru a capta atenţia Fiecare elev va extrage câte un bileţel 8’ Jocul didactic Bol, bileţele Frontală, Aprecieri verbale
atenţiei elevilor le propun un joc cu numele unui coleg şi va scrie un individuală
didactic care să îi ajute bileţel prin care îi va mulţumi pentru
să consolideze relaţia dintre ei. ceva anume, îşi va exprima aprecierea
Voi avea pregătite bileţele despre el su îi va face o urare.
cu numele lor, într-un bol. Fiecare elev va citi bileţelul scris şi îl
va înmâna colegului.
4.Anunţarea Voi anunţa subiectul Elevii notează titlul în caiete. 2’ Conversaţia Tablă, caiete Frontală
subiectului şi lecţiei, formulez obiectivele pe
a obiectivelor înţelesul copiilor şi notez
tiltul lecţiei pe tablă.
5. Dirijarea Voi cere elevilor să se aşeze Elevii se împart în trei echipe. 10’ Lucrul în echipă, Manual, în echipă Aprecieri verbale
învăţării în grupe de câte 4-5, astfel Realizează sarcinile de lucru, conversaţiae cartoane
încât să existe 3 grupe. cooperând şi ajutându-se unul pe duplex
Le prezint sarcinile de lucru: celălalt. Îşi vor împărţi sarcinile de
 Prima grupă va lucru (cineva va citi şi va rezuma,
citi fragmentul din cineva se va ocupa de desene, cineva
manual despre va scrie informaţiile importante).
semnificaţiile dorului
şi folosindu-se de
noile cunoştinţe, dar
şi de cunoştinţele
avute anterior, vor
realiza o prezentare
pe un carton duplex
despre dor;
 A doua exhipă va
citi fragmentul
despre Dragobete şi
Ziua îndrăgostiţilor şi
vor realiza o
prezentare pe un
carton duplex despre
aceste două sărbători.;
 A treia echipă va
citi fragmentul din
manual despre
operele literare
legate de sentimente
şi emoţii, realizând
la rândul ei o
prezentare a acestora;
Voi superviza echipele, le voi
oferi ajutor în realizarea
sarcinilor de lucru, voi
păstra liniştea.
6.Fixarea Voi invita pe rând fiecare Fiecare echipă va veni în faţa clasei 12’ Expunerea Frontală Aprecieri verbale
cunoştinţelor echipă în faţa clasei şi va prezenta ceea ce a lucrat.
asimilate anterior pentru prezentarea produsului
final. Voi aprecia munca
fiecărui elev.
7.Obţinerea Voi propune rezolvarea Voi numi doi elevi care să 6’ Exerciţiul Tablă, caiete Pe grupe Aprecieri verbale
performanţei exerciţiului nr. 1 de la răspundă la următoarele întrebări:
rubrica Aplicaţii din manual.  Ce sentiment dominant
este transmis în versurile
doinei de mai jos?
 Ce relație se stabilește
între sufletul omului și doină?
8.Asigurarea Le ofer elevilor cât o fişă ce Elevii vor completa fişa şi vor citi 3’ Fişe Individuală Ştiu/Vreau să ştiu/
retenţiei şi a conţine trei coloane: ceea ce au scris. Am învăţat
transferului Ştiu/Vreau să ştiu/Am învăţat.
Stiu Vreau să ştiu Am învăţat
Stiu Vreau să ştiu Am învăţat

S-ar putea să vă placă și