Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic – Lecția 3

Cadru didactic: Mihăilă Alina-Laura


Școala: Gimnazială Nr 8, Alexandra Nechita
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina de învățământ: Elemente de latină și de cultură romanică
Unitatea de învățare: Unitatea I: Ulpia Traiana Sarmizegetusa
Subiectul lecției: „Originile poporului român și ale limbii române. Procesul de romanizare”
Tipul lecției: Predare-învățare
Strategii didactice: a) Metode și procedee: conversația, exercițiul.
b) Forme de organizare a activității elevilor: activitatea frontală, lucrul în echipe..
c) Resurse: -capacitățile normale de lucru ale elevilor, cunoștințele lor anterioare.
-spațiu de lucru: sala de clasă.
d) Mijloace de învățare: manualul, caietele elevilor, tabla, creta, pixul.
e) Metode evaluare: verificarea răspunsurilor elevilor se va face pe parcursul întregii lecții.
Managementul timpului: 50 de minute.
Competențe generale:
1. Receptarea adecvată a elementelor lingvistice esențiale ale limbii latine prin raportare la limba română și la alte limbi
romanice/moderne.
2. Valorificarea elementelor de limbă. Cultură și civilizație greco-romană în dezvoltarea personalității și în asumarea identității
socioculturale.

1
Competențe specifice:
1.1. Identificarea unor elemente esențiale ale limbii latine în diverse contexte;
1.2. Utilizarea elementelor lexicale și gramaticale într-o varietate de contexte, în limba latină ți în limba română/alte limbi
romanice/moderne;
2.1.Identificarea unor locuri, personaje, procese și concepte definitorii pentru civilizația romană;
2.2.Identificarea unor modele culturale clasice relevante pentru reprezentarea lumii;
2.3.Integrarea faptelor de cultură și civilizație romană în actualitate.

Obiective operaționale. La sfârșitul orei, elevii vor fi capabili să:


 Definească procesul de romanizare și de a se romaniza;
 Să traducă „a. Chr” și „p. Chr.”
 Să prezinte originile poporului român;
 Să descrie procesul de romanizare.

Desfășurarea lecției:
Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse Mod de
organizare/Evaluare
Moment Profesorul notează elevii absenți, Elevii își pregătesc catalogul Frontal
organizatoric asigură ordinea și pregătește materialele pentru ora de
2 minute materialele necesare pentru lecție. limba și literatura română.

(Re)actualizarea Profesorul numește aleatoriu elevi Elevii prezintă verbal Frontal


cunoştinţelor pentru a verifica dacă au memorat alfabetul, straturile
asimilate anterior alfabetul, straturile lingvistice și lingvistice și regulile de
5 minute regulile de pronunție. pronunție.

2
Profesorul face trimitere către Deschid manualele și Manual Frontal
manual, la pagina 11, chenarul prezintă verbal opiniile
Captarea atenției galben. Sarcina oferită elevilor este personale în ceea ce privește
2 minute de a sesiza asemănările dintre noi, asemănarea românilor cu
cei de azi, și romani. romanii.
Anunțarea Profesorul anunță subiectul lecției, Tablă, Frontal
subiectului și a notează pe tablă data, titlul lecției caietele
obiectivelor lecției („Originile poporului român și ale Elevii notează pe caiete elevilor.
2 minute limbii române. Procesul de titlurile de pe tablă.
romanizare ”) și menționează
obiectivele ce vor fi urmărite pe
parcusul lecției.
Dirijarea învățării Profesorul le prezintă elevilor Elevii notează informațiile Tablă, Frontal.
definițiile romanizării și a transmise de către profesor. caietele Aprecieri verbale.
3 minute procesului de a se romaniza., după elevilor,
care le transmite elevilor să-și manual, pix,
focuseze atenția asupra textului de cretă.
la pagina 11, „Fuit olim...”.

Acesta explică ce desemnează Își îndreaptă atenția către


10 minute „a.Chr.”, respectiv „p. Chr.”, după textul de la „Fuit olim” și vor Frontal. Aprecieri
care le oferă elevilor sarcina de a lectura, pe rând, fiind atenți Manual. verbale.
lectura, pe rând, câte o propoziție, la noile informații.
până la finalizarea fragmentului.
Urmărește lectura corectă a
textului.

Le cere elevilor să numească Ridică mâinile, asteptând să


2 minute cuvintele-cheie din text. (Triburi fie numiți de către profesor, Manual. Frontal, aprecieri
geto-dace, Dacia, Decebal etc). pentru a enuma cel puțin un verbale și lucrul
cuvânt cheie identificat în individual
text.

3
10 minute Le oferă sarcina de a rezuma,
succint, în caiete, textul „Originile Deschid caietele, lucrează Manual Frontal, Lucrul în
poporului român și ale limbii câte doi și recitesc textul, Caietele perechi, aprecieri
române. Procesul de romanizare”, pentru a nota rezumatul elevilor verbale
lucrând în perechi de câte doi. acestuia. Dacă vor fi Pixuri
desemnați de către profesor,
Se verifică înțelegerea textului și a un membru al echipei va
rezumatului, aleatoriu. trebui să citească rezumatul.

Tot în perechi, elevii vor


În continuare, se vor face cele trei identifica pe hartă (la primul Frontal, în echipe
12 minute exerciții de la „In media res”, exercițiu) cât mai multe țări. și aprecieri
pagina 12. La al doilea exercițiu, aceștia Manuale, verbale
Primele două exerciții vor fi lucrate vor nota țările în care cred că pixuri,
în perechi de câte doi, pe când, se mai vorbesc astăzile caietele
ultimul va fi rezolvat individual, de limbile romanice. elevilor.
către fiecare elev. Profesorul La al treilea exercițiu, elevii
verifică să se lucreze în perechi, iar vor face conexiuni între
la când toată lumea va termina provincia romană, statul
exercițiile, vor fi citite rezolvările modern și limbile romanice.
de către elevi și completate, În cazul în care timpul nu
respectiv corectate, de către permite întreaga rezolvare Lucru individual.
profesor. și/sau verificare a Aprecieri verbale.
exercițiului, acesta va
rămâne ca temă.

4
Asigurarea retenției Profesorul le transmite elevilor să Elevii își notează tema Manual, Frontal
și a transferului. memoreze ideile principale ale pentru acasă și aspectele pe caietele
2 minute textului. care trebuiesă le ia în elevilor.
considerare.

S-ar putea să vă placă și