Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 2.IV.2014
Clasa: a IV-a C
Disciplina opțională Educație financiară
Unitatea de învăţare: Economisirea
Conţinutul: De ce economisim bani? Modalități de economisire a banilor
Tipul lecţiei: de predare – învăţare
Obiective de referinţă: 1.1. identificarea unor termeni specifici domeniului financiar-bancar în contexte practice accesibile elevilor;
3.1. utilizarea, în situații date, a unor mijloace și tehnici bancare;
4.1. analizarea situațiilor în care se pot economisi bani.
Obiective operaţionale:

A.Cognitive
Elevii trebuie:
OC1 : să identifice dorințe și nevoi pe care le pot avea oamenii;
OC2 : să definească economisirea;
OC3 : să precizeze modalitățile de economisire;
OC4 : să descrie mijloace de economisire utilizate în familie;
OC5 : să argumenteze o părere personală;
B.Psiho-motrice
OM1 : să scrie corect şi estetic pe caiete şi pe fişe, în ritm rapid;
OM2 : să manipuleze corect și eficient materialele didactice;
C.Afective
OA1 : vor manifesta interes pentru lecție.
OA2 : vor colabora cu partenerii pentru realizarea obiectivelor propuse.

RESURSE
A.Bibliografice:
 metodico-didactice:
- Georgescu-Goloșoiu, Ligia; Mohorea, Corina; Olteanu, Stela - „Educație financiară. Banii pe înțelesul copiilor.
Ghidul învățătorului”, Editura Explorator, Bucureşti, 2013;
B.Metodologice:
 metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, ciorchinele, problematizarea, Gândiți/ lucrați în perechi/comunicați,
jocul de rol, eseul de 5 minute
 forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe
 mijloace didactice: manual, fişe, caiet special, flanelograf, tablă, caiete, laptop, videoproiector
C.Temporale: 45 minute
SCENARIUL DIDACTIC
Evenimentele Activitatea învăţătoarei şi a elevilor Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
lecţiei Ob. procedee învăţământ organizare
I.Captarea atenţiei -La ce vă gândiți când auziți cuvântul bani? (...bancă, brainstorming tablă Chestionare
magazine, economisire, datorii, bancomat, card, credit, Frontală orală
monede, bancnote...)
II. Enunţarea -În această oră de opțional vom discuta despre ce înseamnă Conversaţia
obiectivelor să economisim bani și cum putem face asta.
III. Actualizarea -La ce ne folosesc banii? (...să cumpărăm ce avem nevoie Chestionare
cunoştinţelor sau ce ne dorim.) Conversaţia Frontală orală
-Cum puteau procura oamenii produsele de care aveau euristică
nevoie atunci când nu existau bani?(... troc.)
-De unde au oamenii bani? (... primesc salariu pentru munca
lor.)
IV.Prezentarea op- OC4 -Realizați o listă care să conțină bunurile și serviciile pe care Gândiți Observare
timă a conţinutului trebuie să le plătească familia voastră în fiecare lună. /lucrați în fișe În perechi sistematică
OA2 Discutați apoi cu colegul de bancă și comunicați răspunsul perechi
vostru. /comunicați
-De ce trebuie plătite alimentele, facturile la energie Exerciţiul
electrică, gaze, apă? Chestionarea
OC1 -Ce s-ar întâmpla dacă nu am avea alimente? (nu am avea ce Frontală orală
mânca, ne-ar fi foame.) Dar adăpost? (... nu am avea unde Conversația
sta, ne-ar fi frig, nu am fi în siguranță) euristică
-Hrana, adăpostul, îmbrăcămintea sunt bunuri create de om,
care servesc trebuințelor sale, satisfăcându-le niște nevoi. Explicația
-Nu toate lucrurile pe care le cumpără oamenii satisfac niște
nevoi. Unele împlinesc doar niște dorințe. Dați exemple! ciorchinele
(...bicicletă nouă, ciocolată cu alune, excursie...)
-Aveți bani să vă îndepliniți toate dorințele?
-Cum puteți aduna suficienți bani pentru asta? (...putem
strânge / aduna / economisi bani.)
V. Dirijarea -Ce înseamnă economisirea? Conversația Frontală
învăţării OC2 -Economisirea banilor reprezintă operațiunea de adunare și eurristică Observare
păstrare a banilor pentru o anumită perioadă de timp. Explicația sistematică
-Să citim lecția! Exercițiul Pps Aprecieri şi
-Se discută și se notează pe fișă ideile principale: Laptop observaţii
OC3  A economisi înseamna a aduna o sumă de bani şi a-i Conversaţia Video- Frontală verbale
OM1 folosi cu chibzuială. euristică proiector
 Modalități de a economisi: acasă (la saltea, la ciorap), la Exerciţiul
bancă. Problemati-
 La bancă îți deschizi un cont de economii, devenind zarea Textul din
titular de cont. pps Probă orală
 După deschiderea contului, titularul va primi un
certificat de depozit, la unele bănci, un libret de
economii, la alte bănci, sau o convenţie cu banca.
VI. Obţinerea OA2 -Să presupunem că doriți achiziționarea unui calculator Exerciţiul Fișe Pe grupe Probă orală
performanţei OC2 performant. Scrieți câteva mijloace prin care economisește Conversația
OC4 familia voastră. euristică
-Dacă tot ați reușit să economisiți acești bani, unde pot fi
cel mai bine păstrați? (...la bancă) De ce? (...nu ești tentat să Individuală
îi cheltuiești, poți primi dobândă) Jetoane
Se propune un joc de rol, La bancă. Un elev este Joc de rol (bani,
funcționarul bancar, iar altul depune bani. Se vor utiliza banii certificat de Frontală
din caietul elevului, jetoane reprezentând certificate de depozit)
depozit. Elevii vor utiliza termeni precum cont de economii,
titular de cont, certificat de depozit, dobândă.
Indică valoarea de adevăr a propoziţiilor (A/F): Scrisă
• A economisi înseamnă a aduna o sumă de bani. Exercițiul Fișa Individuală Evaluare
• Pentru a economisi ai nevoie de acordul reciprocă
cunoştinţelor.
• Modalităţile de economisire sunt: acasă sau la bancă.
• Pot să economisesc dacă nu sunt chibzuit?
VII. Feedback-ul OA2 Rezolvă problema din caiet. Exercițiul
Pentru a merge în excursie, Ion, Ana și Vlad au nevoie de Gândiţi / Caietul Autoevaluare
500 de lei. Ion a economisit 200 de lei, Ana de 2 ori mai lucraţi în special În perechi
puțin, iar Vlad cât primii doi la un loc. Le ajung banii pentru perechi /
a merge în excursie? comunicaţi
Rezolvare: Chestionare
200 lei : 2 = 100 lei (a economisit Ana) Frontală orală
200 lei + 100 lei = 300 lei (a economisit Vlad)
OC3 200 lei + 100 lei + 300 lei = 600 lei (au economisit în total) Exerciţiul
600 lei > 500 lei conversaţia
R: Da.
-Voi puteți economisi bani? Argumentaţi !
 Da, de exemplu putem renunța la a ne cumpăra mai
multe dulciuri.
VIII. Evaluarea Ce ai învățat din această lecție? Eseul de 5 Probă scrisă
performanţei Scrie o întrebare pe care o ai în legătură cu lecția. minute Fişă Individuală

IX. Retenţia Esenţializarea cunoştinţelor prin explicarea titlului şi Conversaţia Exerciţiul Aprecieri
rezumarea textului, cu accentuarea ideii centrale. Frontală verbale
X. Transferul OC3 -V-ați gândit să economisiți bani? Cum puteți proceda?
Tema pentru acasă: Completați un Jurnal de economii, pe Conversaţia Frontală
parcursul a 4 săptămâni / pagina 31 în caietul special. euristică
De ce economisim bani? Modalități de economisire a banilor

NEVOI BANII DORINȚE

Economisirea ____________________________________________________________________________________________________________

Modalități de economisire: 1.
2.
La bancă îți deschizi _______________________________________, devenind ______________________________.
După deschiderea contului, titularul va primi: a)_________________________________
b)__________________________________
c) __________________________________
Cum economisim bani în familie?
______________________ ____________
________________________ _________

Fișă Fișă

1.Scrie o listă care să conțină bunurile și serviciile pe care le plătește 1.Scrie o listă care să conțină bunurile și serviciile pe care le plătește
familia ta în fiecare lună. familia ta în fiecare lună.

Evaluare: Evaluare:
1.Indică valoarea de adevăr a propoziţiilor (A/F): 1.Indică valoarea de adevăr a propoziţiilor (A/F):
• A economisi înseamnă a aduna o sumă de bani. • A economisi înseamnă a aduna o sumă de bani.
• Pentru a economisi ai nevoie de acordul cunoştinţelor. • Pentru a economisi ai nevoie de acordul cunoştinţelor.
• Modalităţile de economisire sunt: acasă sau la bancă. • Modalităţile de economisire sunt: acasă sau la bancă.
• Pot să economisesc dacă nu sunt chibzuit? • Pot să economisesc dacă nu sunt chibzuit?

2.Eseul de 5 minute 2.Eseul de 5 minute


Ce ai învățat din această lecție? Ce ai învățat din această lecție?

Scrie o întrebare pe care o ai în legătură cu lecția. Scrie o întrebare pe care o ai în legătură cu lecția.

S-ar putea să vă placă și