Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Resurse materiale ............. laptop, videoproiector, specimene de bancnote, jetoane ce conțin termeni specifici, fișe de
lucru.............
Bibliografie …… L. Georgescu - Goloșoiu – “Educație financiară – banii pe înțelesul copiilor”, Ed. Infomedia Pro, 2016
Programa școlară pentru disciplina opțională Educație financiară (C.D.Ș. pentr învățământ primar), aprobată prin O.M.
4887/26.08.2013…..
2
Proiect didactic – activitate online
Competențe generale:
1.1 Identificarea unor termeni specifici domeniului financiar-bancar în contexte practice accesibile elevilor
1.2 Recunoașterea unor instrumente de plată și servicii bancare
4.1 Analiza situațiilor în care se pot economisi bani
Competențe specifice:
3
1.1 să-și însușeasca limbajul specific finnciar
1.2 să recunoasca diferite monede si bancnote
1.3 să cunoască valoarea monedelor/bancnotelor
1.4 să rezolve exercitii/probleme utilizand banii
Strategii didactice:
a. Metode și procedee didactice: … conversația, explicația, exercițiul, jocul didactic.
b. Forme de organizare a activității: … frontal, în perechi, individual..
Evaluarea:
1. ……Test de evaluare…….
2. …Observarea sistematică…..
3. … Aprecieri verbale …..
Resurse:
- … laptop, videoproiector, specimene de bancnote, jetoane ce conțin termeni specifici, fișe de lucru.
- ……………..
- …………….
Etapele desfășurării lecției
4
…………………………
Bibliografie:
1. L. Georgescu - Goloșoiu – “Educație financiară – banii pe înțelesul copiilor”, Ed. Infomedia Pro, 2016
2. Programa școlară pentru disciplina opțională Educație financiară (C.D.Ș. pentr învățământ primar), aprobată prin O.M.
4887/26.08.2013
5
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
6
5.Desfasurarea Prezint ghicitori cu suport vizual la Elevii participă la Conversaţia Tablă, marker, Frontal Observarea
lecției proiector despre banii activ și ăși Explicaţia Caiete, proiector Individual sistematică
“Când îl ai în buzunar, manifestă interesul Exercițiul În perechi Aprecieri
El îți face orice dar. sporit pentru verbale
(ban) conținuturile
Nu e fioros, nu muşcă lecției.
E un leu bine venit.
Dacă ai mai mulţi – nu strică,
Doar să îi câştigi cinstit.
(bani)
Când îi dai – primeşti în schimb
Haine, dulciuri – tot ce vrei.
Ia priviţi o ciocolată!
Costă tocmai zece…
(lei)
Tu îl faci și tu îl dai
Ca să iei în schimb ce n-ai
El te ține, te hrănește
Și tot el te cheltuiește.
(banul)”
Solicit elevilor să realizeze o
listă care să conțină bunurile și
serviciile pe care trebuie să le
plătească familia lor în fiecare
lună.
Propun discutarea listei cu
colegul de bancă să comunice
răspunsul lor
Inițiez o discuție pe tema aflată
în dezbatere.
-De ce trebuie plătite alimentele,
facturile la energie electrică, gaze,
apă?
-Ce s-ar întâmpla dacă nu am avea
alimente? Dar adăpost?
-Hrana, adăpostul, îmbrăcămintea
7
sunt bunuri create de om, care
servesc trebuințelor sale,
satisfăcându-le niște nevoi.
-Nu toate lucrurile pe care le
cumpără oamenii satisfac niște
nevoi. Unele împlinesc doar niște
dorințe. Dați exemple!
• A economisi înseamna a
aduna o sumă de bani şi a-i folosi
8
cu chibzuială.
• Modalități de a
economisi: acasă (la saltea, la
ciorap), la bancă.
9
6.Asigurarea feed- Voi pune la proiector fișeleElevii completează Conversaţia Tablă, marker, Frontal Fișele de lucru 1 și 2
back-ului ( Fixarea de lucru pe care o vom cu mult entuziasm Explicaţia Caiete, proiector Individual
noilor cunoștințe) discuta și rezolva împreunăfișele de lucru. Exercițiul În perechi
7.Evaluarea Voi anunța testul de Elevii rezolvă Instrument de Individual Test de evaluare
cunostiințelor evaluare. testul cu atenție scriere de
sporită. culoare albastră
10
______________________ ____________
11
Fișă de lucru nr. 1
Pornind de la următorul scenariu construiți un plan de economisire pentru părinți, împreună cu colegul de
bancă:
……Mașină nouă pentru mama .
12
Fișă de lucru nr. 2
.
13
Test evaluativ
2. Marchează cu “A” pentru adevarat sau „F” pentru fals următoarele enunțuri:
Sumele de bani pot fi depozitate într-un cont la bancă.
Elevii pot economisi bani folosind pușculița.
Elvii pot retrage oricând, orice sumă de bani folosind cardul părinților sau a bunicilor.
După ce am primit o sumă de bani și cumpăr în mod constant reușesc să strâng din ce în ce mai mulți bani.
A economisi înseamnă să acumulez o sumă de bani pe o anumită perioadă.
14
Descriptori de performanță
15