Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data:
Profesor: Lovin V. Anina
Clasa: a X-a G
Disciplina: Consiliere și orientare
Subiectul lecţiei: Dorința mea
Durata lecţiei: 45 minute

Competența specifică:
1. Formarea capacității de autocunoaştere a aspiraţiilor personale.

Obiective operaţionale: elevul va fi capabil:


O1 – Să-şi identifice aşteptările, aspiraţiile;
O2 – Să-şi raporteze lucid capacităţile şi posibilităţile realizării dorinţe-
lor realităţii;
O3 – Să conştientizeze că dorinţele şi faptele care nu ţin cont de conse-
cinţe constituie un semn al lipsei de maturitate;
O4 – Să stabilească dorinţele prioritare aferente diferitor aspecte ale
vieţii;
O5 - Să însuşească metodele de depăşire a obstacolelor în realizarea dorinţelor.

Resurse:
Materiale: calculator, slid-uri power point, filmul, noţiuni, fişe de lucru.
Procedurale: Conversația, discuția dirijată, activitatea frontală, expunerea, analiza, activitatea individuală, brainwriting, argumentarea, vizionarea.
Scenariu Didactic
Etape ale lecţiei Obiective Activităţi de predare-învăţare Resurse Timp Obs.
(materiale,
Activitatea dirigintelui Activitatea elevilor procedurale)
I. - salută elevii; - răspund la salut; 3 min Activitatea
Moment - notează elevii absenţi; s-a desfășurat
organizatoric pe platforma
- asigură un climat propriu pentru desfăşurarea - se pregătesc pentru Conversaţia classroom
lecţiei; începerea lecţiei;

II. Viaţa e o lecţie continuă care începe la


Captarea naştere şi durează de la cîteva minute la cîteva 5 min
atenției. decenii. Nimeni nu poate şti cât va ţine această
lecţie, în care trebuie să decizi ce vrei şi ce nu
vrei de la viaţă...
-propune întrebări: Discuţia dirijată
1. Aveti voi un vis, o dorință a voastră? -răspund la întrebări
O1 2. De ce avem nevoie pentru realizarea viselor, Activitate
dorințelor? frontală
3. De cine depinde relizarea dorințelor?
III. - prezintă subiectul lecţiei, - îşi notează tema Expunerea
Desfășurarea - anunţă obiectivele. 22 min
activității
O1 - propune spre ascultare și analiză un șir de - ascultă și analizează Analiza
dorințe:
Deseori noi spunem: Îmi doresc:
 să trăiesc fiecare zi din plin;
 să-mi ascult vocea interioară cînd am
nevoie de răspunsuri;
 să beneficiez la maxim de talentele mele;
 să învăţ din experienţele pozitive şi
negative şi să merg mai departe;
 să nu mă întrebe nimeni ce am atunci cînd
sunt supărat;
 să nu-mi mai spună lumea ce să fac, ştiu să
greşesc şi singur;
 să-i am alături numai pe cei cu care ma
înţeleg foarte bine;
 să pot spune fiecăruia ceea ce vrea să
audă;
 să scap de timiditatea care mă cuprinde
uneori;
 să fiu iubit/ă aşa cum îi iubesc eu pe cei
care-şi cer drepturile asupra mea;
 să nu mă mai judece lumea după felul cum
mă îmbrac şi cum arăt, ci după felul cum
gîndesc;

- propune activitatea „Dar ce vă doriţi voi cel


O2 mai mult?” Fiecare elev își notează ideile Activitate
Bineînţeles, fiecare avem dorinţele noastre. în chat, pe platformă , apoi le individuală
Totodată, s-ar putea să descoperim că una sau 2 prezintă. Brainwriting
dintre dorinţele menţionate în chat necesită mai
multă atenţie. Deseori oamenii îşi sacrifică, de
exemplu, viaţa personală şi familială carierei.
Rezultatul este că relaţiile personale şi căsniciile
lor au de suferit. Sau din contra, unii renunţă la
carieră pentru viaţa personală: se aşează la casa
lor şi îşi întemeiază o familie, îngropîndu-şi în
acest timp toate visele...

- propune exerciţiul „O dorinţă poate determina


adevărul”
* elevii primesc o listă cu 12 itemi
O3 Sarcina: fiecare elev ordonează cele 12
enunţuri în funcţie de preferinţele personale - ordonează cele 12 enunţuri
astfel încât în capătul listei să apară ,,ce-aţi dori în funcţie de preferinţele
cel mai mult?” personale motivîndu-şi Argumentarea
preferinţele.
Un lucru se poate afirma cu deplină siguranţă:
Nu întotdeauna ceea ce ne dorim este şi ceea de Lucrul
ce avem nevoie... individual
- urmăresc entuziasmaţi
Totodată, pe traseul dorinţelor noastre întîlnim filmuleţul şi pregătesc
diferite obstacole care ne abat de la realizarea comentariile respective.
acestora. Prin urmare, pot fi 2 categorii de Argumentarea
persoane: cele care-şi doresc ceva şi încearcă să-l
obţină cu orice preţ şi cei care cedează...
IV. Realizare O4 - răspund la întrebare,
feed-back-ului argumentează 8 min
- adresează intrebarea: Care este categoria ce vă Prezentarea
caracterizează pe voi?
IV.
Concluzii - prezintă concluzii, îşi expun
- Concluzii opiniile. 7 min
O5 - estimeză relizarea obiectivelor. -răspund la întrebările Analiza
- propune spre vizionare filmuleţul ,,Dorința- propuse şi comentează. Argumentarea
Edera”.
-mulţumește elevilor pentru participare.

Profesor: Lovin Anina

S-ar putea să vă placă și