Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 7. 02. 2024

Clasa: Pregătitoare B
Unitatea de învăţământ: Şcoala gimnazialǎ Mihai David-Negrești

Propunǎtor: Cercel Oana

Aria curriculară: Arte și Tehnologii

Disciplina: Arte vizuale și abilitǎți practice

Unitatea de învăţare: Poveste … cu înghețată


Subiectul lecţiei: Ȋnghețata cu emoții

Tipul lecţiei: Lecție de formare de priceperi și deprinderi

Scopul lecției: Dezvoltarea priceperilor și deprinderilor copiilor ȋn realizarea de creații funcționale și/sau estetice, folosind materiale și tehnici
elementare diverse

Forma de realizare: Lecţie integrată

Discipline integrate: Comunicare în limba română, Dezvoltare personalǎ

COMPETENȚE GENERALE COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ:

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare

COMPETENȚE SPECIFICE COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ:

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare.
COMPETENȚE GENERALE DEZVOLTARE PERSONALĂ:
2. Exprimarea adecvată a emoţiilor în interacţiunea cu copii şi adulţi cunoscuţ
COMPETENȚE SPECIFICE DEZVOLTARE PERSONALĂ:
2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază în situaţii simple, familiare;
COMPETENȚE GENERALE ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE:
2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare diverse
COMPETENȚE SPECIFICE ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE:
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe baza interesului direct;
2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
A. Cognitive
La sfârșitul lecției, elevii vor ști:
OC1 – sǎ formuleze rǎspunsuri simple la ȋntrebǎri;
OC2 - să denumeascǎ materialele de lucru necesare realizǎrii lucrǎrii;
OC3 - să aplice tehnici de lucru adecvate ȋn realizarea lucrǎrii (rupere, mototolire, lipire);
OC4 – să respecte etapele de lucru ȋn realizarea lucrǎrii;
B. Motrice
Pe parcursul activității, elevii:
OM1 - vor mȃnui ȋn mod corespunzǎtor instrumentele de lucru ;
C. Afectiv-atitudinale:
OA1 - vor manifesta interes ȋn realizarea lucrǎrii propuse;
OA2 –vor colabora cu colegii pentru realizarea produsului final.
Resurse:
A. Bibliografice:
1. oficiale
● Programa școlară pentru arte vizuale şi abilităţi practice. Clasa pregătitoare, O.M. nr. 3418/19.03.2013, București, pp. 2-17;

2. științifice

● Eugen Bulai, Dicționar de termeni cromatici, București, Editura „Viitorul Românesc”, 1997, pp. 53-63;

3.metodico-didactice

● Ioan Dănilă, Elena Țarălungă (coordonatori), Lecţia, în evenimente. Ghid de proiectare didactică, Bacău, Ed. „Egal”, 2002, pp. 7-20; 56-60;

● Corina Istrate, Dora Macean, Manuela Oana, O cǎlǎtorie distractivǎ prin clasa pregătitoare: caiet de creație,Tg. Mureș, Editura Edu, pp. 5-

10;
3. digitale:
https://youtu.be/6kA3H_qWjOI?feature=shared

B. Metodologice:
a. strategie didactică: dirijată, inductivă;
b. metode și procedee: conversația euristică, observația, explicația, demonstrația, turul galeriei, audiția, autoanaliza, expunerea.;
c. forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe
d. mijloace didactice: videoproiector, boxe, foi A3 cu cornetul de ȋnghețatǎ, cercuri pentru cupele de ȋnghețatǎ, hȃrtie creponatǎ, lipici
C. Temporale: 35 min. activitate +10 min.activitate recreativǎ
D. Spațiale: sala de clasǎ
D. Umane : 19 elevi
SCENARIUL DIDACTIC
STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
ETAPELE OB. ELEMENTE DE CONȚINUT METODE ŞI MIJLOACE DE FORME DE
LECȚIEI OP. PROCEDEE ȊNVĂȚĂMȂNT ORGANIZA
RE
1.Momentul Pregătirea materialului didactic necesar pentru Observarea
organizatoric buna desfăşurare a activităţii de arte vizuale și Conversaţia Frontal sistematică
abilitǎți practice .
2.Captarea atenţiei Captarea atenţiei se realizează prin intermediul Conversația Videoproiector Frontal
poveștii noastre despre ȋmpǎrat. Acesta le spune Explicația
copiilor cǎ mai au doar puțin pȃnǎ vor reuși sǎ
ȋnghețe ȋmpǎrǎția la loc.

3.Reactualizarea OC1 Se realizează prin conversație. Conversaţia Videoproiector Frontal Observarea


cunoştinţelor sistematică
● Despre ce emoții am vorbit noi azi?

● Cum ne vom simți noi dacǎ vom reuși sǎ


Aprecieri
salvǎm ȋmpǎrǎția?
verbale

4.Anunţarea OA1 Aduc la cunoştinţa elevilor că azi, în cadrul Conversaţia Videoproiector Frontal
subiectului lecției temei ,,Poveste cu înghețată” continuăm să învăţăm Explicația
şi a obiectivelor despre emoții, ne jucǎm și vom ȋncerca sǎ ducem la
operaționale bun sfȃrșit sarcina de a-l ajuta pe ȋmpǎrat. Pentru
acest lucru ei vor trebui sǎ realizeze cȃte o ȋnghețatǎ
mare, cu emoții. (Anexa 1)
5.Dirijarea OC3 Elevii vor lucra pe grupe astfel:
învăţării OC4 Grupa 1- va trebui sǎ realizeze ȋnghețata tristǎ Observarea
OM1 Grupa 2 - va trebui sǎ realizeze ȋnghețata tristǎ sistematică
Grupa 3 - va trebui sǎ realizeze ȋnghețata furioasǎ
Grupa 4 - va trebui sǎ realizeze ȋnghețata speriatǎ
Fiecare copil din fiecare echipǎ va primi cȃte un
cerc cu emoția grupei lui. De asemenea ei vor primi
hȃrtie creponatǎ de culori diferite (galben, roșu,
verde, albastru) și le vor fi prezentate cornetele pe Conversaţia Videoproiector Frontal
care ei trebuie sǎ le umple cu cupele realizate de ei. Observația Foi A3 cu Individual
Le explic și le demonstrez copiilor modul de lucru Explicaţia cornetul de Pe grupe
pentru fiecare etapǎ: Demonstrația ȋnghețatǎ
- Rupem bucǎțele mici din hȃrtia creponatǎ Cercuri pentru
- Punem lipici pe cerc cupele de
- Mototolim cu degetele bucǎțelele de hȃrtie ȋnghețatǎ
- Lipim hȃrtia mototolitǎ pe cerc Hȃrtie creponatǎ,
Li se recomandă copiilor să folosească cu grijă Lipici
materialele și să păstreze ordinea și curățenia pe
bancă.
Copiii se vor ajuta ȋntre ei, vor da sugestii, sfaturi.
6. Fixarea OC2 Elevii sunt solicitaţi să enumere materialele și Conversaţia Foi Pe grupe
cunoștințelor tehnicile folosite ȋn realizarea ȋnghețatei. Explicaţia Hȃrtie creponatǎ, Individual
asimilate ȋn etapa Lipici
anterioarǎ
7 .Obţinerea Fiecare elev ȋși va lipi cupa realizatǎ ȋn cornetul Conversaţia Foi A3 cu Individual Observarea
performanţei OC3 echipei sale. Explicaţia cornetul de sistematică
OA1 ȋnghețatǎ
Cercuri pentru
cupele de
ȋnghețatǎ
Hȃrtie creponatǎ,
Lipici

8. Realizarea feed- OA1 Fiecare grupǎ ȋși va expune lucrarea obținutǎ pe Conversaţia Foi A3 cu Pe grupe Capacitatea
back-ului tablǎ, cu ajutorul magneților. Autoanaliza cornetul de elevilor de a
Expunerea ȋnghețatǎ se autoevalua
Magneți
9.Activitate OA2 Elevii vor face un tur al galeriei, vor aprecia Conversația Foi A3 cu Frontal Capacitatea
recreativă lucrǎrile colegilor, vor compara, vor face observații. Turul galeriei cornetul de elevilor de a
Copiii vor audia cȃntecelul Ȋnghețata. ȋnghețatǎ evalua alte
https://youtu.be/6kA3H_qWjOI?feature=shared Magneți lucrǎri
10. Asigurarea OC1 Copiii sunt ȋntrebați ce le-a plǎcut din aceastǎ Conversaţia Frontal Aprecieri
retenției și a activiatate, cum s-au simțit, dar mai ales cum se verbale
simt acum, dupǎ ce au reușit sǎ salveze ȋmpǎrǎția
transferului de ȋnghețatǎ. La încheierea lecţiei se fac aprecieri
verbale şi individuale asupra activitǎții copiilor.
ANEXA 1

S-ar putea să vă placă și