Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecţie

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Specială Huedin;


DATA: 09.11.2017;
CLASA: a IV -a;
PROFESOR-EDUCATOR: Pop Andreea.
ARIA CURICULARĂ: Terapie educaţională complexă şi integrată
DISCIPLINA :Ludoterapie
TITLUL LECȚIEI: Concurs de ghicitori
TIPUL LECȚIEI:Consolidarea cunoştinţelor
FORMA DE REALIZARE: Joc- concurs

Scopul:
 Dezvoltarea, nuanţarea şi activizarea vocabularului.
 Dezvoltarea gândirii şi a operaţiilor acesteia- analiza, sinteza, generalizarea;
 Dezvoltarea spiritului competitiv

Obiective/Competențe operaţionale
O1-să asculte ghicitoarea
O2-să găsească răspunsul corect
O3-să repecte regulile concursului
O4-să prezinte interes şi un comportament adecvat în timpul activităţii
O5-să lucreze în echipă
O6-să extragă din coş cartonaşe cu ghicitori
Sarcina didactică:
Să găsească răspunsul corect la ghicitorile prezentate şi să-l asocieze corespunzător imaginilor primite.

Regulile concursului:
Elevii primesc mai multe jetoane cu animale.
Voi extrage din coşuleţ câte un carton pe care este scrisă o ghicitoare .
Citesc ghicitoarea iar elevii trebuie să asculte cu atenţie, să găsească răspunsul printre imaginile de pe jetoane iar atunci când sunt siguri de
răspuns să ridice jetonul cu imaginea corespunzatoare răspunsului la ghicitoare.

Metodeşi procedee:explicaţia ,conversaţia,exerciţiul, demonstraţia ,problematizarea,jocul;


Mijloace de învăţământ; jetoane cu animale, cartonaşe cu ghicitori, imagini, fişe de colorat;
Forme de organizare :frontală, pe echipe, individuală:
Bibliografie :
1. Programa Alternativa de pedagogie Curativă Disciplina : Ludoterapie - clasa a IX-a
2. ,,Metode interactive de grup”- ghid metodic- Silvia Breban, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaele Fulga - Editura ”Arves”, Craiova
2002
3. Ilie I.Mirea –Citim, ghicim, învăţăm - Editura Ion Creangă, 1986
4. Anghe Rodica Maria ,Moţ Cornelia –Îndrumător metodic orientativ pentru cadrele didactice debutante , Deva 2012
Nr. Etapele lecţiei Ob. Conţinut informaţional Strategie didactică Evaluare
Crt. op.
Metode şi Mijloace Formă de
procedee de organizare
învăţămân
t
1 Moment Aprecieri verbale
organizatoric Se asigură climatul necesar începerii Explicaţia Observarea
activităţii . comportamentului
Conversaţia copiilor
2 Captarea O4 Pentru a desfăşura următoarea activitate Conversaţia Imagini Frontală
atenţiei trebuie să vă împărţiţi în două echipe .
Fiecare echipă primeste cate un plic cu o Explicaţia
imagine .
-imaginea le va da numele echipei din
concursul pe care o să îl desfăşurăm Evaluare continuă
(buburuze și fluturași)
3 Anunţarea Astăzi vom desfăşura un concurs de Explicaţia Frontală
temei şi a ghicitori.
obiectivelor O4 Trebuie să fiţi foarte atenţi atunci când eu
am să vă spun ghicitoarea pentru a da
răspunsul corect. Aprerieri verbale
Precizez obiectivele urmărite pe înţelesul Conversaţia
elevilor
Prezentarea şi explicarea regulilor
4 Dirijarea concursului
învăţării Elevii sunt împărţiţi în două echipe conform
O4 imaginilor extrase anterior şi anume: Conversaţia
Pe echipe
Echipa 1- echipa buburuzelor Verificarea capacităţii
Echipa 2 – echipa fluturașilor Demonstraţia Imagini de însuşire a regulilor
Prezint elevilor regulile concursului:
-elevii primesc mai multe jetoane cu imagini Explicaţia
Frontală
O6 - Eu voi extrage din coşuleţ câte un carton
pe care este scrisă o ghicitoare .
-citesc ghicitoarea iar elevii trebuie sa
ghicească răspunsul şi să asocieze cu
imaginea corespunzătoare.
Aduc la cunoştinţa elevilor că ghicitorile
sunt despre animale sălbatice şi animale
domestice.
Individuală
Efectuarea probei Evaluare pe baza
După ce am explicat sarcinile şi regulile obiectivelor
O1 concursului trecem la executarea unei probe Palete cu
pentru a vedea dacă elevii au înţeles Jocul imagini Evaluare continuă
O6 explicaţiile . prin aprecierea
Desfăşurarea concursului Demonstraţia Jetoane cu răspunsurilor
Pe echipe
O2 Se extrag cartonaşe cu ghicitori. ghicitori
O3 Eu voi citi ghicitorile.
Elevii sunt atenţi şi răspund prin ridicarea
jetonului cu imaginea care reprezintă soluţia
O4 corectă. Exerciţiul
Ghicitorile la care elevii trebuie să răspundă
se găsesc în Anexa 1.
O5 Voi urmări respectarea sarcinilor ,regulilor
şi menţinerea caracterului de joc-concurs al Problematiza-
5 Evaluarea Se stabileşte echipa câştigătoare. Individuală Evaluare individuală
activităţii Voi aprecia modul de participare şi
O4 implicare al elevilor. Conversaţia Fişe de Aprecieri verbale
Elevii primesc drept recompensă câte o fişă colorat
de colorat. Explicaţia
6 Incheierea O4 Ca activitate în completare eleviii pot colora Creioane Individuală Aprecieri verbale
activităţii fişele de lucru primite drept recompensă. Conversaţia colorate
Se fac aprecieri şi se încurajează elevii mai Explicaţia Fişe de
timizi. colorat

S-ar putea să vă placă și