Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 22, 26.04.2013


Şcoala: Gimnazială Specială Dej
Clasa: a II-a
Modul: Formarea autonomiei personale
Unitatea de învăţare: Igiena
Subiect: „Casa mea”
Tipul activităţii : - de consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor
Obiective de referinţă: - Formarea şi dezvoltarea deprinderilor de igienă a spaţiului de locuit
Obiective operaţionale: O1 - Să identifice şi să denumească fiecare cameră a unei case (grupele 1,2) ;
O2 - Să descrie utilitatea fiecărei camere (grupa 1) ;
O3 - Să denumească obiecte de mobilier specifice fiecărei încăperi din casă (grupele 1, 2);
Strategia didactică:
Sistem metodologic: conversaţia euristică, explicaţia, descrierea, povestirea, jocul didactic;
Resurse materiale: planşe CASA MEA, HOL, BAIE, DORMITOR, BUCATARIE, SUFRAGERIE, căsuţă de jucărie, obiecte de
mobilier de jucărie;
Forme de organizare a activităţii: frontal, pe grupe, individual;
Durata : 45 min.
Propunător: Prunduş Alexandra-Cristina

1
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
ETAPELE OBIECTIVE ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE METODE SI TIMP MODALITĂŢI DE
ACTIVITĂŢII OPERAŢIONALE PROCEDEE EVALUARE
DIDACTICE DIDACTICE
1. Moment -Verific existenţa materialelor necesare Conversaţia; 1`
organizatoric -Asigurarea unui climat optim pentru
desfăşurarea lecţiei
2. Captarea atenţiei Ora trecută am vorbit despre Alba ca Zăpada şi Conversaţia 1` Aprecierea verbală a
cei 7 pitici. euristică răspunsurilor elevilor;
„Unde locuia Alba ca Zăpada la începutul
povestii ?”
„Dar piticii unde locuiau ?”
3. Reactualizarea Dar voi unde locuiţi ? Eu de exemplu stau la bloc, Conversaţia 2` Aprecierea verbală a
cunoştinţelor asta înseamnă ca sunt mai multe case, care se Descrierea răspunsurilor elevilor;
dobândite anterior numesc apartamente construite unele peste altele. Explicaţia
Ia sa vedem voi unde locuiţi ? Cine stă la bloc?
Dar la casă ?
O casa poate sa fie mica sau mai mare. Poate să
locuiască o singură persoană in ea sau mai multe ,
uneori chiar si mai multe familii împart aceeaşi
casă .
Se afişează planşa „Casa mea ”.
4. Anunţarea temei Comunic elevilor titlul lecţiei ce urmează a fi Explicaţia; 1` Observarea
şi a obiectivelor parcursă în această oră şi enunţ obiectivele comportamentului elevilor;
operaţionale
5. Dirijarea învăţării Afişez la tabla planşe cu diferite camere ale Observaţia; 30` O1 se consideră atins
casei si discutam pe rând despre fiecare. In Conversaţia euristică; dacă:
funcţie de ceea ce spun copiii ca există in fiecare Explicaţia;
camera, voi adăuga si eu elemente pe planşele Descrierea; - elevii din grupa 1
afişate. denumesc 3 din 5
Ia sa-mi spună cineva când intraţi pe uşa casei camere;
O1 voastre in ce camera va aflaţi ? In HOL.
Ce obiecte de mobilier se găsesc in hol de - elevii din grupa 2
O2 obicei ? denumesc 1 din 2 camere
- un cuier /un dulap de haine. (cu/fără sprijin acordat);
O3 - un dulap de pantofi .
- o masuta mica pe care sa sprijinim
cumpărăturile geanta când intram.
2
- O oglinda mare in care sa ne putem vedea Aprecierea verbală a
cum arătam când ieşim pe uşa . răspunsurilor elevilor;
- Maşina de spălat/frigiderul –atunci când
ele nu încap in alta parte .
Voi ce altceva mai aveţi pe hol ? O2 se consideră atins dacă: -
Deci pe hol va descaltati si va daţi gecile jos. elevii din grupa 1 explică cu
cuvinte proprii utilitatea a
Apoi mergeţi sa va spălaţi pe mâini .
minim o cameră din cele
Cum se cheamă camera unde mergem sa ne descries;
spălam ? BAIE .
Ce altceva mai facem in baie?.
Ce trebuie sa existe obligatoriu in baie ?
- o chiuveta
- o toaleta
- o cada cu dus/un dus
- un cuier /suport de prosoape .
- un dulăpior/suport pentru produsele
cosmetice.
- Suportul de hârtie igienica.
Voi ce altceva mai aveţi in baia voastră de
acasă ?
Bun ne-am spălat ,acum voi ce faceţi ? Eu de
obicei când ajung acasă, ma spăl si ma schimb.
Ca sa ma schimb trebuie sa ajung la şifonier . Voi
unde aveţi şifonierul ? IN DORMITOR. Acolo
este si dulapul meu de haine.
Ce altceva mai faceţi in dormitor ? Dormim .
Deci ce obiect de mobilier este necesar ca sa
putem dormi ? Patul
Sa vedem in Dormitor avem :
- şifonierul
- patul
- una/doua noptiere –dulăpioare mici langa
pat.
- O comoda - un dulap cu /fara oglinda sau
sertare .
- Radio /televizor –deşi nu este indicat.
- O etajera cu carti.
De obicei in casele unde sunt mai multe
3
dormitoare unul este al părinţilor si unul al
copului. Spre deosebire de camera părinţilor in
camera copilului pot sa mai fie :
- un birou unde sa scrie
- un computer /calculator.
- etajere/dulap cu jucării si carti.
Cine are camera lui ?
Ce mai ai in plus in camera ta ?
Ce mai aveţi in plus ceilalţi in dormitor?Cu
cine impartiti dormitorul ?
In dormitor se retrag copiii când vin musafiri la
părinţi …
Bun, am venit de la şcoala , m-am spălat, m-am
schimbat si acum vreau sa mănânc. Unde merg ?
LA BUCATARIE.
Deci bucătăria este camera unde se prepara, se
păstrează si se serveşte mâncarea. Sa vedem ce
obiecte de mobilier găsim in bucătărie :
- aragazul
- frigiderul
- masa
- scaunele
- dulapuri si sertare de depozitare a veselei
(farfurii, linguri, pahare) a alimentelor si
oalelor si cratiţelor.
- centrala termica
- alta aparate de preparat mâncare: cuptor
cu microunde, cafetiera, prăjitor de pâine ,
sandvici maker, robot de bucătărie .
- maşina de spălat .
Atenţie la aragaz si la celelalte aparate! daca
simţiţi miros de gaz sau de fum anunţaţi imediat
părinţii si nu umblaţi la aparatele pe care nu ştiţi
sa le folosiţi , chemaţi in ajutor un părinte sau un
frate/o sora mai mare.
Si după ce am mâncat eu una ma aşez pe
canapea la televizor împreuna cu soţul meu in
timp ce Maria se joaca in jurul nostru ... in ce
4
camera ? In SUFRAGERIE. Se mai numeşte si
CAMERA DE ZI .Este de obicei camera cea mai
spatioasa din casa – cea mai mare .
In sufragerie ne petrecem majoritatea timpului
pe care il stam acasa: ne intalnim sa discutam cu
toti memebrii familiei ,ne relaxam, ne uitam la
televizor, parintii citesc ziarul sau isi beau
cafeaua/ceaiul in timp ce copii se joaca .
Sufrageria este in acelasi timp camera ce face
legatura cu exteriorul familiei noastre. In
sufragerie ne invitam prietenii, in sufragerie
discutam cu persoanele ce ne calca pragul, in
sufragerie servim masa cu invitatii.
Ce obicete de mobilier gasim in sufragerie ?
- o canapea cu fotolii
- masa cu scaune
- o masuta de cafea
- biblioteca
- obiecte de ornament: premii, trofee,
tablouri, bibelouri, flori,
- televizor, combina muzicala.
Ce altceva mai aveti voi in sufragerie ?
Acestea sunt pricipalele camere dintr-o casă.
O3 Acum că am trecut în revistă toate camerele Observaţia; 8` O3 atins dacă:
dintr-o casa si am enumerat obiectele de mobilier Explicaţia; - elevii grupei 1 denumesc
existente in fiecare camera o sa întorc casuta mea Demonstraţia; şi aşează în camerele
de papusi si o sa va rog sa veniţi mai aproape, sa Exerciţiul; potrivite 5 din 7 obiecte de
Modelarea; mobilier;
o priviţi cu atenţie si sa alegeţi din coşul de
Promptarea; - elevii grupei 2 denumesc
alături jetoane cu obiectele/ mobila care credeţi ca 3 din 5 obiecte de mobilier
lipseşte din fiecare camera (cu / fără sprijin acordat);
Camerele sunt foarte sumar mobilate(de fapt
nu au nici măcar uşi si ferestre )– aştept sa vad
daca observa cineva, daca nu le voi pune eu
întrebări ajutătoare .
6. Concluzii, Se vor face aprecieri asupra modului in care Conversaţia 2` Aprecieri verbale asupra
aprecieri elevii au participat la ora. întregii activităţi;
Elevii vor fi recompensati pentru participarea Recompense;
activă la ora cu buline roşii.
5
6
7

S-ar putea să vă placă și