Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

Activități pe domenii experiențiale:


DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE

Profesor învățământ preșcolar:

1
PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:
GRADINITA
GRUPA: Mare
CADRU DIDACTIC:
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?”
SUBTEMA SAPATAMANII: “Caracteristicile anotimpului toamna”
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul Limbă și Comunicare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea Limbajului
TEMA ACTIVITĂȚII: “Micile Ghinde” – autor necunoscut
MIJLOC DE REALIZARE: Lectura educatoarei
TIPUL ACTIVITĂȚII: însușire de noi cunoștințe

SCOPUL ACTIVITATII:
- Dezvoltarea limbajului prin îmbogăţirea şi activizarea vocabularului;
- Educarea unei exprimări verbale orale corecte din punct de vedere fonetic, lexical şi sintactic;
- Familiarizarea copiilor preşcolari cu structura şi mesajul unui text narativ .

Dimensiuni ale dezvoltării:


D.1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
E.3. Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare
Comportamente vizate:
D.1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă)
D.1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)
E.3.1. Evidenţiează caracteristicile unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător

2
OBIECTIVE OPERATIONALE:
 Cognitive:
OC1: să să răspundă corect ghicitorii adresate de educatoare
OC2: să argumenteze aprecierea/respingerea unui personaj din povestea expusă;
OC3: să povestească cu ajutorul cuvintelor proprii succesiunea episoadelor poveştii, raportându-se la imaginile de pe fiecare planşă prezentată;
OC4: să ordoneze imaginile sugestive ciclului de viață al stejarului
OC5:să raspundă în propoziții simple sau compuse la întrebările adresate
Afective:
OA6: să participe activ şi conştient la activitate;
 Psiho-motorii:
OPM7: să respecte poziţia corectă a corpului pe scăunel pe perioada activității;
STRATEGIA DIDACTICA:
a) Resurse procedurale: explicaţia, conversaţia, exerciţiul, povestirea, expunerea, brainstorming-ul, explozia stelară.
b) Resurse materiale: machetă stejar, panou proiecție, videoproiector, stimulente, coşuleţ cu bilețele, imagini sugestive, jetoane stele.
c) Forme de organizare: -frontal, -individual.

MODALITATI DE EVALUARE:
 Continuă – pe tot parcursul activitătii, prin răspunsurile date, prin observarea comportamentului;
 Finală - realizarea feed-back-ului, aprecieri verbale.
DURATA: 30 minute.
Locul desfăsurării: sala de grupă.
Bibliografie:
 ***Curriculum pentru educație timpurie (3-6/7 ani), 2019.

3
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Ob Conținutul informativ Strategia didactică Evaluare


activității op Activitatea propunătorului Activitatea copiilor Metode și Resurse Forme de
procedee materiale organizare
Moment OP Se asigură un climat adecvat Copiii se așează pe Conversația - Frontal -
organizatoric M7 desfășurării activității, se scăunele.
organizează mobilierul.
Reatualizarea OA Se discută liber pe baza stejarului Copiii participă activ. Conversatia Machete stejar Frontal Continuă-
cunoștințelor 6 din clasă, se împărtășesc impresii. Explicatia formativă
Brainstormin
g-ul
Captarea OC Se prezintă câteva ghicitori despre Copiii sunt atenți și Conversația - frontal -
atenției 1 stejari și ghinde (anexa 1). rezolvă ghicitorile.
Anunțarea temei Se anunță tema și obictivele pe Ascultă atent ce vor Conversația Panou frontal Evaluarea
și a obiectivelor înțelesul copiilor. trebui să realizeze. proiectie comporta-
mentului și a
atenției
preșcolarilor

4
Dirijarea OC2 Citirea poveştii se va reliza într- Copiii ascultă cu interes Conversația Frontal
activității o manieră clară şi accesibilă, povestea expusă. Independent-
respectand următoarele principii: Laptop individual
expresivitate în expunere prin
modularea vocii, alternarea Videoproiector
vorbirii pe parcursul expunerii,
punerea în evidenţă a pauzelor Panou proiectie
logice, psihologice şi gramaticale,
accentuarea şi scăderea
intensităţii vocii, mimică şi gestică
OC3 adecvată.
Pe parcursul citirii poveştii, vor
fi expuse (etapizat) pe ecranul de
proiecție imaginile sugestive
fiecărui fragment citat.
Explicarea cuvintelor
necunoscute de catre copii , se va
realiza în context, folosind
sinonime şi expresii echvalente,
cunoscute de copii, fără a întrerupe
firul poveştii.

Obținerea OC1 După audierea textului, se Copiii răspund ferm Conversatia


performanței solicitărilor. Explicatia Panou
vor fixa cunoștințele cu ajutorul
OC2 Explozia
metodei explozia stelară, preșcolarii stelara stele
OC3
răspunzând la următoarele
întrebări:
“Cine?”: Cine ajută la dezvoltarea

5
stejarului?
“Ce?”:Ce formă au frunzele de
stejar?
“De ce?”: De ce în anotimpul rece
cad frunzele stejarului?
“Când?”:Când cad ghindele?
“Unde?”:Unde se întâlnesc stejarii?
Evaluarea O Se vor așeza în ordinea Efectuează sarcina Conversația Panou frontal Evaluare orală
activității corespunzătoare imaginile care conform așteptărilor.
OC ilustrează ciclul de viață al
4 stejarului.

Încheierea Se fac aprecieri verbale asupra Sunt atenți și Conversația Stimulente frontal -
activității OA modului în care s-a desfășurat multumiți de felul cum
6 activitatea, se împart stimulente au lucrat.
copiilor.

6
ANEXA 1

GHICITORI

1. Mărgeluțe arămii
Poartă-n cap niște tichii.
R: Ghindele

2. Sub stejar, pe crengi, pe jos,


Căpăcel și miez gustos.
R: Ghindele

3. Cine-i gros și scorțos și


Aruncă cești pe jos?
R: Stejarul

4. Căciulița când și-o ia, cade jos de pe nuia.


R: Ghinda

S-ar putea să vă placă și