Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

(ADE)
UNITATEA DE ÎNVĂȚAMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit “Ţara Copilăriei” Călărași
NIVELUL II
GRUPA: Mare „Spiridușiiˮ
PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: Gugu Georgiana
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ”Cum este, a fost și va fi pe Pământ?”
TEMA ACTIVITĂȚII: “Peștele-curcubeu” de Marcus Pfister
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Limbă și comunicare
MIJLOC DE REALIZARE: lectura educatoarei
TIPUL ACTIVITĂȚII: transmitere de cunoștințe

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
⮚ Dezvoltarea capacității de a asculta o poveste, demonstrând înțelegerea acesteia și
a mesajului transmis, prin activizarea și îmbogățirea vocabularului.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Obiectivele se consideră realizate dacă, la sfârșitul activității, toți copiii vor fi capabili:
⮚ Să numească personajele din povestea ”Peștele – curcubeu” de Marcus Pfister, făcând
apel la siluetele folosite anterior de către educatoare;
⮚ Să despartă cuvintele noi în silabe; (solzi, ocean, grotă, volbură)

⮚ Să formuleze enunțuri utilizând termenii noi (solzi, ocean, grotă, volbură), pornind de la
modelul oferit de educatoare;
⮚ Să rețină conținutul poveștii și mesajul acesteia, utilizând corect metoda interactive de
grup ”Explozia stelară”;
⮚ Să ordoneze etapele din poveste în ordinea logică a acţiunii, folosind aplicația wordwall;

STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE SI PROCEDEE: conversația, explicatia, demonstratia, exercitiul,
problematizarea, metoda wordwall.
b) MIJLOACE DIDACTICE: cartea cu textul suport, siluete cu personajele din poveste,
steaua mare, steluțe mici, întrebările CINE?, CE?, UNDE?, CÂND?, DE CE?, pentru metoda
”Explozia stelară”, laptop.
c) FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.

DURATA: 35 - 40 min.
Str. Dunărea nr. 1 Călăraşi
Tel./Fax: 0242 331768
E-mail: gradinitataracopilariei@yahoo.com
Web: www.tara-copilariei-cl.ro
LOC DE DESFAȘURARE: sala de grupă
BIBLIOGRAFIE:
⮚ Curriculum pentru educație timpurie (a copiilor de la naștere până la vârsta de 6 ani),
MECT, Bucureşti, 2019;
⮚ Metode interactive de grup - Ghid metodic pentru învăţământul preşcolar-Editura Arves.
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


SECVENȚE
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC
DIDACTICE
Metode şi Mijloace
procedee didactice
I. Momentul Crearea condițiilor necesare bunei desfășurări a activității.
organizatoric
Pregătirea materialelor didactice și a mijloacelor
tehnologice în vederea desfășurării activității în cele mai
bune condiții.
II. Captarea Atenția copiilor este captată prin elementul surpriză Surpriza Peștele- Evaluare
atenției ”Peștele-curcubeu” care îi invită pe copii să-i cunoască curcubeu, globală prin
povestea. Conversaţia siluetă. observare
directă
III. Anunțarea Anunțarea temei: Explicaţia Evaluare
temei și a globală prin
obiectivelor Vreți să ascultăm povestea ”Peștelui–curcubeu” de Marcus Conversația observare
Pfister? directă
Astăzi veți asculta povestea ”Peștelui–curcubeu”, apoi veți
identifica personajele din poveseste folosindu-vă de
siluetele personajelor; veți despărți cuvintele noi în silabe,
veți formula enunțuri (propoziții) utilizând termenii noi
(solzi, ocean, grotă, volbură); veți ordona etapele din
poveste în ordinea logică a acţiunii, jucându-ne pe wordwall ; ne
vom asigura că ați reținut conținutul poveștii, utilizând corect
Str. Dunărea nr. 1 Călăraşi
Tel./Fax: 0242 331768
E-mail: gradinitataracopilariei@yahoo.com
Web: www.tara-copilariei-cl.ro
metoda interactive de grup ”Explozia stelară”.
IV. Dirijarea Se anunță titlul poveștii, autorul acesteia. Educatoarea Conversația Cartea cu textul Evaluare
învățării citește povestea clar, accesibil și expresiv pentru a capta și suport observativă;
menține atenția copiilor pe toată durata povestirii. Explicaţia
Expresivitatea povestirii se va realiza prin modularea vocii, Siluete cu Evaluare orală
Demonstrația personajele din individuală;
schimbarea ritmului vorbirii pe parcursul lecturării, pauze
logice, psihologice și gramaticale, accentuări și scăderi ale poveste
intensității vocii. Lectura va fi însoțită de personaje (siluete)
din poveste.
Pe parcursul lecturării se explică cuvintele necunoscute:
 Solzi – plăci mici, dure, lucioase care acoperă corpul
peștilor;
 Ocean – cea mai mare întindere de apă sărată (mai
mare decât marea;
 Grota – peșteră;
 Volbură – vârtej de apă.
După parcurgerea poveștii se fixează titlul poveștii, autorul
acesteia.
Copiii sunt solicitați să numească personajele din povestea
”Peștele–curcubeu” de Marcus Pfister, făcând apel la
siluetele folosite anterior de către educatoare;
Se solicită copiilor repetarea cuvintelor noi, despărțirea
acestora în silabe și formularea de enunțuri cu acestea.
V. Obținerea Se va folosi metoda “Explozia stelară”. Explicația Materialul Evaluare orală
performanței și necesar individuală;
 Organizarea copiilor în cinci grupe de lucru; Exercițiul aplicării
VI. Asigurarea întrebările folosite sunt: CINE?, CE?, UNDE?, CÂND?, DE metodei
feedback-ului CE? Problematizare
a ”Explozia
 Stabilirea rolului pentru fiecare echipă în parte; stelară” (Steaua
Copiii vor reţine că întrebarea Explozia stelară mare, stele
CE? este scrisă pe steluţa galbenă, mici,
CINE? – steluţa roşie întrebările)
UNDE? – steluţa albastră
CAND? – steluţa verde
DE CE? – steluta portocalie
Copiii colaborează în elaborarea întrebărilor.
La expirarea timpului, copiii comunică întrebările elaborate,
iar celelalte grupe răspund .

VII. Evaluarea Copiii vor ordona etapele din poveste în ordinea logică a Conversația Secvențe din Evaluare orală
performantelor acţiunii, pe tablă, ordonând secvențele din poveste. poveste
Se vor juca un joc, folosind aplicația wordwall ordonând etapele Explicația
din poveste in ordinea logică. Tablă
Exercițiul magnetică
Vor completa în fișă ordine logică a acțiunii, numerotând în
ordine crescătoare secvențele din poveste. Metoda Laptop
wordwall
Fișă de lucru
VIII. Încheierea Aprecierea comportamentului preșcolarilor și Conversația Evaluare orală
activității recompensarea acestora cu jeleuri peștișori. individuală;
Se asigură ieșirea ordonată din sala de grupă prin Jocul de
mimă: ”Fă și tu ca un peștișor!”

S-ar putea să vă placă și