Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de activitate

Data:
Gradinita Nr.122
Grupa: mica „A”
Prof.Inv.Prescolar:Miclescu Gabriela-Catalina
Tema anuala: Cand,cum si de ce se intampla?
Subtema: Chipul primaverii
Domeniul de Activitate:Domeniul Limba si Comunicare
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Tema activitatii:”Soarele si omuletii de zapada”
Mijloc de realizare:lectura educatoarei
Tipul activitatii: de transmitere si insusire de noi cunostinte
Scopul activitatii:formarea deprinderii de a asculta cu atentie o poveste, de a retine ideile
acesteia si de a demonstra ca au inteles-o.

Obiective operationale:

O1 – sa denumeasca povestea;
O2 - sa expuna, cu ajutorul imaginilor si al intrebarilor, principalele momente
ale povestirii;
O3 - sa isi imbogateasca vocabularul cu expresii si cuvinte necunoscute:”zaresti”, „napraznic”,
„hazlii”,”pipa”, „coif”, „a rasari”, „taina”, „mesterii fauritori”,”ostasi”, „mahniti”„sa deretice”,
O4 - sa construuiasca piramida povestirii, raspunzand la cele 4 intrebari;
Metode si procedee:conversatia, povestirea,explicatia,descrierea,metoda piramidei
Forme de organizare:frontal,individual
Material didactic folosit:planse cu momentele principale ale povestii,scrisoarea Zanei
Primavara,plic cu sarcini,patrate de diferite culori,imagini din poveste pentru construirea
piramidei.

Durata activitatii: 15 minute

Desfasurarea activitatii

Nr. Evenimentul Continutul stiintific Strategii Evaluare


crt. didactic didactice
Voi asigura conditiile optime pentru
1. Moment buna desfasurare a activitatii:
organizatoric - aerisirea salii de grupa;
- aranjarea mobilierului;
- pregatirea materialului
didactic;

Se va face printr-o scurta conversatia Observarea


2. Captarea conversatie legata de scrisoarea pe comporta-
atentiei care a trimis o Zana Primavara si de mentului
faptul ca Mos Viscol o tine inchisa copiilor.
,pentru ca iarna sa dainuiasca mult Evaluare
timp. orala a
raspunsurilor
date de copii
- Dragii mei, astazi noi vom asculta
3. Enuntarea temei povestea”Soarele si omuletii de
si a obiectivelor zapada” si vom incerca sa o ajutam
pe Zana Primavara sa scape de Mos
Viscol.
conversatia
4. Prezentarea Voi expune povestea clar, accesibil
optima a si expresiv pentru a putea trezi Povestire Observarea
continutului emotii si pentru a asigura motivatia comporta-
invatarii. mentului
Expresivitatea expunerii o voi copiilor.
realiza prin modelarea vocii, Explicatia
schimbarea ritmului vorbirii pe
parcursul expunerii, pauze logice,
psihologice si dramaticale,
accentuari si scaderi ale intensitatii Descrierea
vocii, repetitii, mimica si gestica.
- Cum se numeste povestea pe care
5. Obtinerea ati ascultat-o voi astazi? Conversatia
performantei si Cu ajutorul intrebarilor copiii vor
asigurarea expune continutul povestirii
retentiei conform planului principal de idei
redate prin imagini.
Apoi ei vor construi piramida Metoda
povestii si vor aseza imaginile piramidei
corespunzatoare.

Este reamintit titlul povestii si


Evaluarea mesajul transmis de aceasta.
6. - Cum se numeste povestea pe
care ati ascultat-o voi astazi?
-Ce am invatat noi din aceasta
poveste?

Se vor face aprecieri colective si


7. Evaluarea si individuale cu privire la modul de conversatia Aprecieri
incheierea participare al copiilor la activitate, verbale
activitatii asupra modului cum au raspuns
intrebarilor adresate si au rezolvat
sarcinile didactice.

S-ar putea să vă placă și