Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 04.05.2023
GRUPA: MICĂ,,CIUPERCUȚELE”
GRĂDINITA: Gradinita PP,,Curcubeul Copilariei” CRAIOVA
Prof. Înv. Prescolar: LIȘTEVEANU MARIA-CAMELIA
TEMA ANUALĂ: “CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: “LEGUME DE PRIMĂVARĂ”
DOMENIUL EXPERENŢIAL: Domeniul Limba și Comunicare
TEMA ACTIVITĂŢII: „Ridichea uriașă”
FORMA DE REALIZARE: povestirea educatoarei
TIPUL DE ACTIVITATE: transmitere de cunoștințe
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
- Dezvoltarea capacitatii de a se concentra și asculta cu atenție o poveste;
dezvoltarea competenței de exprimare orală coerentă și corectă(fonetic, lexical și
gramatical); activarea vocabularului cu cuvinte și expresii noi.
DOMENIILE DE DEZVOLTARE:

DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ŞI A PREMISELOR


CITIRII ŞI SCRIERII

2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități,


acțiuni, emoții proprii;

2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului;

DEZVOLTAREA SOCIO-EMOŢIONALĂ

1.3. Inițiază/participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată;

2.2. Își însușește și respectă reguli; înțelege efectele acestora în planul relațiilor
sociale, în contexte familiare.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 O1-să asculte cu atenție povestea ,urmărind apariția siluetelor de personaje
adecvate momentului respectiv;
 O2-să precizeze titlul povestirii;
 O3-să povestească evenimentele în succesiunea întâmplărilor;
 O4-să utilizeze cuvinte și expresii noi;
STRATEGIA DIDACTICĂ: conversativă, ludic-acțională
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE:
 Conversaţia euristcă, povestire, explicaţia, observaţia, explozia stelară.

MATERIALE DIDACTICE:
 Siluete ale personajelor din povești,o stea mare si cinci stele mici de
culoare galbenă cu întrebările ,,Cine?, ,,Ce?”, ,,Unde?”, ,,De ce?”; ,,Când?”
METODE DE EVALUARE: verificarea orală, observarea curentă a
comportamentului, aprecieri stimulaltive.
BIBLIOGRAFIE:
1. Breben Silvia, Gongea Elena, Ruiu Georgeta, Fulga Mihaela-Metode
interactive de grup-ghid metodic, Editura Arves, 2006
2. Curriculum pentru educație timpurie, Anexa la Ordinul Ministrului

Educației Naționale nr. 4.694/2.08.2019


3. Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la
naștere la 7 ani, 2010
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr. Crt. Evenimentul Conţinutul didactic Strategia Evaluare


didactic didactică
1. Moment Se asigura conditiile optime
organizatoric pentru buna desfăşurare a
activitatii:
- aerisirea sălii de grupă; Exerciţiul Frontal
- aranjarea mobilierului si a
materialului didactic;
- intrarea ordonata a copiilor
in sala de grupa.
2. Captarea Captarea atenției se va realiza prin
atenţiei sosirea în sala de grupă a
domnului grădinar, acesta poartă o
scurtă discuție cu copiii
prezentându-le coșul cu legume Conversatie Frontal
timpurii si introducându-i în
povesta ce urmeaza sa o asculte.
3. Anunţarea Se anunță tema activității de azi,
temei activităţii în termeni cât mai accesibili.
şi a obiectivelor Copiii vor asculta o poveste foarte Explicaţia
îndragită si adaptata vârstei
lor ,,Ridichea uriașă” .

4. Reactualizarea Se va realiza printr-o scurtă


cunoştinţelor conversație despre poveștile Conversaţia Aprecieri
cunoscute de copii și despre globale
poveștile lor preferate.
Expunerea poveștii de către
5. Dirijarea educatoare
învățării Educatoarea va reda cât mai Explicatia
expresiv conținutul poveștii, Evaluarea
expunerea urmărind succesiunea orală
momentelor principale. Expunerea (exprimarea
a) Momentele narațiunii în propoziții
1. Un bătrân a plantat câteva complete)
semințe de ridichi.
2. Ridichea începuse să
crească și să crească, până
se făcu uriașă!
3. Bătrânelul a decis să o
culeagă însă oricât a tras de
frunze, ridichea nu se
mișca din loc!.
4. Bătrânelul a chemat-o și pe
bătrânică să îl ajute, însă
ridichea nici nu se clintea
din loc.
5. Cei doi au hotărât să
cheme ajutoare, împreună
au tras și s-au opintit până
ce deodată... ridichea a
ieșit din pământ!
Pe parcursul povestirii voi
explica cuvintele și expresiile
necunoscute, neoprind firul
narațiunii, ci introducând
explicația in povestire.
b) Cuvinte și expresii noi
,,a răsărit”- a crescut Explicația
,,uriașă”- foarte mare
,,clintea”- mișca
,,zăriră”- văzură
Pe parcursul expunerii poveștii,
educatoarea va nuanța vocea,
subliniind prin atitudine, mimică și
ton momentele importante ale
narațiunii. În timp ce educatoarea
va prezenta conținutul poveștii, va
scoate dintr-o cutie siluete ale
personajelor, marcând în ordine
evenimentele desfășurate.
Obținerea Pentru a adânci sensul poveștii și
6. performanței pentru a se activiza vocabularul Conversatia
copiilor , se vor formula întrebări
cu privire la conținutul textului Explozia
folosindu-se metoda ,,Explozia stelară
stelară”.
Este dezvăluită steaua mare pe
care este desenată o imagine cu
ridichea, pentru a se intui titlul Evaluarea
poveștii prezentate. orală
Pe steluțele mici sunt scrise (capacitatea
intrebările,,Cine?”,,Ce?”, ,,Unde?” de a răspunde
, ,,De ce?”, ,,Când?”. Eu le voi la întrebări)
adresa întrebările , iar ei vor trebui
să ia din siluetele așezate in
semicerc și să răspundă cu ajutorul
lor la întrebări.
De exemplu la întrebarea,,Cine a
plantat semințele de ridichi?”, un
copil numit de mine va trebui să
aducă silueta bătrânului și să o
așeze pe steluță, răspunzând la
întrebare. Vom continua până vom
răspunde la toate întrebările scrise
pe steluțe.
Sunt adresate întrebări și pentru
explicarea cuvintelor și expresiilor
noi învățate și alcătuirea
propozițiilor cu acestea.
7. Asigurarea Se fixează titlul povestirii și se Explicația Evaluarea
retenției și a desprinde mesajul povestirii. orală
transferului
8. Încheierea Se vor face aprecieri asupra Conversția
activității participării copiilor la activitate.
PROIECT DIDACTIC

DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE

,,RIDICHEA URIAȘĂ”
(povestirea educatoarei)
Prof.înv. preșcolar: LIȘTEVEANU MARIA-CAMELIA
Grădinița cu P.P,,Curcubeul Copilăriei” Craiova

S-ar putea să vă placă și