Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA:29.05.2014
GRADINITA: Nr. 21 Bacău
GRUPA: mica „A”
EDUCATOARE:
DISCIPLINA: Educarea limbajului
SUBTEMA: Subiect ludic,Poveste populară : Ridichea uriașă”
UNITATEA DE INVATARE: Comunicare şi expresivitate
TEMA DE ZI : Cuvântul purtător de semnificaţie (fluiditate,coerenţă,accent,claritate)
TIPUL DE ACTIVITATE: transmitere și însușire de noi cunoștințe
MODALITATE DE REALIZARE: povestirea educatoarei
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: Utilizarea în vocabularul activ a unor noțiuni însușite pe baza experienței personale
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 - sa asculte cu atenție povestirea educatoarei
O2 - sa expuna cu ajutorul imaginilor și al întrebărilor principalele momente
ale povestirii;
O3 - să răspundă la întrebările adresate de către educatoare utilizând
propoziții clare si corecte din punct de vedere gramatical;
O4 – să nareze conținutul povestirii cursiv și expresiv prin utilizarea vorbirii directe, a dialogului și a expresiilor cu rol stilistic
din text

O5 - să sesizeze valoarea educativă a textului literar;

METODE SI PROCEDEE:
M1 – conversația
M2 – observația
M3 – explicația
M4 – povestirea

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:


m1 – „ridiche uriașă”( confecționată )
m2 – imagini reprezentând momentele povestirii
(scene din poveste)
m3 – siluete cu personajele din poveste(ridichea, moșul, baba,
nepoțica, câinele, pisica, șoricelul)
m4 – recompense ( ridichi decupate)

DURATA ACTIVITĂȚII: 15- 20 minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

 „Povești populare”- Culegere de texte, Ed. Tehno-Art


 Maria Mătăsaru – COMUNICARE ORALĂ ȘI SCRISĂ LA PRESCOLARI Grupa mijlocie (4/5 ani), Ed. Casei Corpului Didactic Bacău
 Maria Mătăsaru – SECRETE METODICE ÎN DIDACTICA PREȘCOLARĂ , Editura Rovimed Publishers
 Maria Mătăsaru – PROIECTAREA DIDACTICĂ ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PREȘCOLAR , Editura Rovimed Publishers
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
TIMP
Nr. EVENIMENTUL ALO- Conținutul informativ/formativ/educativ STRATEGII EVALUARE
CAT Sarcini de învățare
crt. DIDACTIC DIDACTICE
Voi asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a
1. Moment activitatii:
organizatoric - aerisirea salii de grupa;
- aranjarea mobilierului;
3min. - pregatirea materialului didactic;
- intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa.

Voi prezenta sub forma de surpiza o „ridiche uriasa”. Observarea


2. Captarea - Ia uitati-va copii ce ne-a lasat Zana Primaverii! M1 comporta-
atentiei 2min. - Ce este aceasta oare? M2 mentului
- Unde cresc ridichile? copiilor.
- In ce anotimp? Evaluare orala a
raspunsurilor date
de copii
- Dragi copii, eu stiu povestea acestei ridichi si azi o sa v-
3. Enuntarea o spun si voua. Povestea se numeste chiar „Ridichea M1
temei si a 1min. uriasa”.
obiectivelor Voi repeta titlul povestii cu 2-3 copii pentru fixare.
- Trebuie sa ascultati cu mare atentie aceasta poveste ca
sa o stiti povesti si voi parintilor, bunicilor sau fratilor
vostri. M2
4. Prezentarea Voi expune povestea clar, accesibil si expresiv pentru a
optima a putea trezi emotii si pentru a asigura motivatia invatarii. M4 Observarea
continutului Expresivitatea expunerii o voi realiza prin modelarea comporta-
5-6 vocii, schimbarea ritmului vorbirii pe parcursul expunerii,
min. mentului
pauze logice, psihologice si dramaticale, accentuari si copiilor.
scaderi ale intensitatii vocii, repetitii, mimica si gestica.
O1
Cu ajutorul intrebarilor copiii vor expune continutul O2
5. Obtinerea povestirii conform planului principal de idei redate prin M1
performantei imagini. Evaluare orala
4min. 1. Primavara, mosul sadeste legume.
2. Mosul gaseste ridichea uriasa, vrea sa o duca acasa la
familia lui, dar nu reuseste sa o scoata din pamant. O3
3. Moșul o cheamă pe babă să-l ajute să scoată ridichea, dar
ei nu reușesc.
4. Baba o cheama pe nepoțica lor să îi ajute sa scoată O4
ridichea, dar nu reusesc. O5
5. Nepoțica îl strigă pe câine să îi ajute să scoată ridichea,
dar nici așa nu reușesc.
6. Câinele o cheamă pe pisică să îi ajute, dar degeaba vine
și pisicuța că tot nu reușesc să scoată ridichea cea uriașă din
pământ.
7. Pisicuța îl cheamă pe șoricel să îi ajute sa scoată ridichea
uriașă din pământ și ca prin minune aceasta iese.
Se va insista pe mesajul educativ al povestii „ Unde-s
multi puterea creste”.
- Spuneți-mi voi mie, e mare un șoricel?
- Are el putere?
- Așa este copii, deși un șoricel e mic si fară multă
putere, cu ajutorul lui au reușit să scoată ridichea din
pământ, Să știți ca orice ajutor e de folos uneori si la
fel si noi trebuie sa ne ajutam intre noi la gradiniță
sau acasa cu familia.Acolo unde sunt mai mulți și
puterea e mai mare.
6. Evaluarea Este reamintit titlul povestii si mesajul transmis de Evaluare orala
2min. aceasta. M1
- Cum se numește povestea pe care ați ascultat-o voi
astăzi?
- Ce am învățat noi din această poveste?

Copiilor li se va cere să aranjeze siluetele pe o macheta în


7. Realizarea ordinea pe care o cere cursul povestii. Copii vor fi ajutați m3 Psihomotorie
transferului cu întrebări de genul: „- Pe cine a chemat moșul să-l ajute
Dramatizare să scoată ridichea uriașă din pământ? (-Pe baba.) – Cine va m4 Afectiv
sta in spatele moșului? ( -In spatele moșului va sta baba.) participativa
Apare ridichea uriașă apoi pe rând copii sunt invitați să
ajute la scoaterea acesteia dar păstrând ordinea personajelor Actional-
din povestire. practica
Voi face aprecieri colective si individuale cu privire la
modul de participare al copiilor la activitate, asupra
modului cum au raspuns intrebarilor adresate si au rezolvat Aprecieri
sarcinile didactice. verbale
8. Incheierea Voi face aprecieri asupra comportamentului copiilor pe
activitatii parcursul activitatii. m5
In final voi recompensa copiii cu câte o ridiche decupată.
Recompensa

S-ar putea să vă placă și