Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Data: 15 01.2023
Unitatea de invatamant: Grădinița cu Program Prelungit “Ion Creangă” – Slatina, Olt
Grupa: Mică B
Practicanta: DRAGNEA Alexandra Florentina
Profesor invatamant prescolar: NISTOR Corina
Profesor indrumator/ coordonator: SULGER Nicolae Marcel
Profesor metodist: ȘERBAN Gabriela
Domeniul experiențial: DLCCategoria activității: Educarea limbajului
Tema anuala de studiu: “Când ?/Cum? /și de ce se întâmplă?
Tema saptamanii: “Păsări mari și mici în ograda bunicilor “
Tema proiectului: "din lumea celor care nu cuvântă“
Mijloc de realizare: Joc didactic
Titlul activități :” Unde s-a oprit roată”
Tipul activitatii: predare însușire de noi cunoștințe
Scopul activitatii: Dezvoltarea vorbirii prin joc
Consolidarea deprinderii de a formula răspunsuri corecte la întrebările practicate Îmbogățirea si activizarea vocabularului
preșcolarilor cu unele categorii semantice și alcătuirea unor enunțuri cu acestea
Obiective operationale: a) Cognitive: O1-Să găsească cuvinte sau expresii potrivite pentru continuarea enunturilor date;
O2-Să respecte activitățile utilizând animalele indentificate

; O3- Să construiască alte enunțuri prin cuvintele găsite;


O4-Să coopereze în cadrul jocului de rol;
b) Afective: O5-Să manifeste interes pentru activitate

c) ; O6-Să participe cu plăcere la jocul didactic;


Psihomotorii: O7-Să utilizeze mimica sau sunetele umise de diferite animale;
Sarcina didactica : diferențierea și renunțarea corecta a substantivelor la singular și la plural construind corect propoziția.
Regulele jocului preșcolarii trebuie sa recunoscă imaginea la care s – a oprit roata și sa identifice animalul la care sa oprit roata.
Material didactic :tablă interactiva

Strategii didactice: Metode si procedee: conversația, observația, explicația, exercitiul


Materiale didactice: recompense: bulinuțe
Mijloace de invatamant: jocuri de rol
Forma de organizare: frontal/ individual
Durata: 15 minute
Locul desfasurarii activitatii: sala de clasa
Bibliografie: Curriculum pentru educatie timpurie 2019, didactic.ro
Programa activităților instructiv-educative în grădinița de copii , ediția a || a , București, 2005
Mitu F, Antonovici S. – Metodica activităților de educare a limbajului în învățământul preșcolar, ed. Humanitas, 2005
SCENARIU DIDACTIC
Nr. Etapele Ob Activitatea practicantei Activitatea Strategii didactice Forma de Evaluare
crt activitatii/ Op prescolarilor organizar
Dozarea in e
timp

Materiale Metode si
didactice/ procedee
Mijloace de
invatamant

1. Momentul Se poziționează scăunelele în Preșcolarii iau Scăunele Observarea


organizatoric semicerc, se pregătesc loc pe scaunele Frontal sistematică a
(1 min) materialele didactice specifice și așteaptă activităților și a
lecției. începerea lecției. comportamentelor
preșcolarilor.
2. Captarea Le voi capta atenția Observarea
atentiei preșcolarilor prin prezentarea comportamentului
(2 min) unor animale din ograda Conversația Frontal verbal și
bunicilor. nonverbal.
O1
Anunțarea temei Le voi prezenta un joc care se Preșcolarii sunt Se va evalua
(1 min) 05 numește :”unde s-a oprit roată „ atenți la reacția
Conversatia Frontal
anunțarea jocului. preșcolarilor la
noul conținut,
precum și
comportamentul
acestora.
4. Prezentarea Copii vor fi așezați pe scaunele Preșcolarii sunt Se va evalua
dispuse în semicerc în timpul
continut atenti la regulile Conversatia Frontal modul de
jocului se va acorda atenție
ului si formulării corecte de către copii a jocului și exprimare și de
O1 propozițiilor :” Roată sa oprit la
dirijarea răspund corect și comportare pe
găină” „Roată sa oprit la găini „ (la
invatarii prin rață – la cocoș etc) clar de fiecare Individual parcursul jocului
abordare O2 dată. didactic.
integrat O3 Explicatia Deprinderea de a
(15 min) fi atenți la
explicatii, de a
recepta
obiectivele
O7 activității.
Explicatia Înțelegerea
conținutului jocului.
Le voi prezenta copiilor regulile Evaluarea
jocului preșcolarii trebuie sa
respectării
recunoască imaginea la care s-a
oprit roată și sa indice corect regulilor acestuia.
numele animalului în propoziție,
Rapiditatea
ma voi asigura ca toți preșcolari
au înțeles și vom începe jocul. formulării
Demonstrația răspunsului.

Conversația

5. Asigurarea Preșcolarii Explicația Fixarea


feedback-ului Le voi adresa copiilor întrebări particip cu Frontal cunoștințelor
O4 despre joc
(10 min) plăcere și interes dobandite în
„Cum sa numit jocul de astăzi?” Demonstrația
lactivitate, timpul activității.
ascultâ cu mare
atenție regula

06 jocului și
Completând cu Conversația Individual
însușiri
O8
deosebite fiecare
enunț prezentat
de practicantă.

6 Încheierea O5 Se fac aprecieri generale Preșcolarii se Recompens Conversația Frontal


activității asupra implicării la activitate și bucură de e sub formă Individual
(2 min) a evoluției preșcolarilor, sunt aprecieri și de bulinuțe.
felicitați și recompensați. recompense.

S-ar putea să vă placă și