Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

Elev practicant: Rusu Cătălina-Nicoleta

Educatoare puericultoare: Negoiță Mihaela/Hordilă Nicoleta

Profesor metodist: Luca Vasile

Profesoară coordonatoare de practică pedagogică: Temelie Anca

Data: 09.10.2023

Grupa: mijlocie

Categoria de activitate: Jocul/psihomotric, igienă și puiericultură

Tema anuală de studiu:

Tema săptămânii:
Tema activităţii: ,,Morcovul’’

Tipul activităţii: predare/însuşire de noi cunosţinte/reactulizarea cunoştinţelor.

Forma de realizare: joc.

Obiectivul fundamental: formarea deprinderii de a respecta regulile unui joc.

Obiectivul cadru: formarea capacității de ascultare și învățare prin joc şi mişcare.

Obiective operaţionale:

Informativ:
urmărirea capacităţii de concentrare şi a nivelului reprezentării schemei corporale;

Formativ:
perfecţionarea deprinderilor însuşite prin folosirea lor în diferite contexte;

Educativ:
educarea unei atitudini de fair-play şi de cooperare în vederea reuşitei jocului

a) Cognitive

O.C.1: Vor defini şi recunoaşte obiectele.

O.C.2: Vor analiza materialele didactice.

b) Afective

O.A.1: Vor răspunde la activitate

O.A.2: Vor manifesta interes pentru activitate;


O.A.3: Vor colabora cu propunătoarea/colegii în activitatea de joc.

c) Psihomotorii

O.P.M.1: să adopte o poziție corectă a mişcărilor/a statului pe scăunele.

O.P.M. 2: Să efectueze corect mișcările jocului

Strategia didactică:
 Metode şi procedee didactice: conversația, explicația, exercițiul.
 Material didactic: stickere, coş cu morcovi reali/ din hârtie.
 Forme de organizare : frontală, individuală.
Unităţi de onţinut şi sarcini de învăţare Strategia didactică
Obiective Activitatea Activitatea Metode și Material Forma
Etapele activității Timp operaţio- propunătoarei antepreșcolarilor procedee didactic organizatorică Evaluare
nale
1. Moment 2 minute O. A. 3 Voi asigura Vor veni pe rând și își vor conversația frontală Observarea curentă a
organizatoric O. P.M. 1 condițiile optime ocupa locurile pe scăunele. comportamentului
pentru antepreșcolarilor
desfașurarea
activității
(aerisirea clasei, -
așezarea
scăunelelor in
trenuleţ, pregătirea
materialului
didactic), voi
organiza
colectivul de
copii.
2. Captarea 2 O.A. 2 Voi aduceun Vor fi curioși. Conversația. Lădiță cu Frontala, pe Observarea curentă a
atentiei minute O.A. 3 coşuleț cu Vom analiza materialul morcovi. grupe. comportamentului
O.C. 2 morcovi. Voi didactic împreună și îl vom antepreșcolarilor
anunța defini.
antepreșcolarii
obiectivele ce
urmează a fi
parcurse: ,,astăzi
am venit cu un
coşuleţ trimis de
iepuraşul Ţup!
Haideţi să
descoperim
împreună care
este mâncarea
sa preferată!”
3. Reactualizarea 2 O.C. 1 Voi întreba copiii Vor prezenta interes pentru Conversația. Morcovi. Pe grupe, Observarea curentă a
cunoștințelor minute O.C. 2 ce se află în cutie, activitate, vor fi atenți. Vor frontală. comportamentului
O.A. 3 dacă recunosc răspunde antepreșcolarilor
obiectele și propunătoarei/cogelelor
culorile lor. propunătoarei.

4. Anunțarea temei 1 O.A. 1 Voi anunța copiii Așezați pe scăunele, vor Conversația. Frontală. Observarea curentă a
minut O.A. 2 că vom avea de asculta indicațiile de comportamentului
parcurs un traseu desfășurare a jocului didactic. antepreșcolarilor
în care trebuie să îl

S-ar putea să vă placă și