Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

Aria curriculară - Terapia educaţională complexă şi integrată


Modulul – Socializare
Data :12.04.2016
Grupa : aVI -a
Unitatea de invatare: Probleme legate de viaţa de cuplu
Tema lecţiei: Fapte bune fapte rele

Ob. cadru:
2. Dezvoltarea unor comportamente adaptative în relaţia cu mediul înconjurător (natural şi social))
3. Exersarea conduitei independente pentru integrarea socială

Obiective de referinta:
2.1 Dezvoltarea comunicării şi a unei atitudini civilizate în relaţia cu ceilalţi
3.1 Formarea şi dezvoltarea unor deprinderi de igienă personală, alimentară şi a spaţiului de locuit
3.3 Formarea abilităţilor de adaptare la nivel de microgrup /comunitate

Obiective operaţionale:
Obiective cognitive:
OC1 – să identifice faptele bune şi faptele rele ;
OC2 – să ordoneze imaginile poveştilor în ordine cronologică ;
OC3 – să clasifice personajele după faptele lor ;
OC4 -să utilizeze un vocabular adecvat;
Obiective motrice:
OM1- să completeze cu buline fişa de lucru
OM2 - să completeze panourile după cerinţe ;
OM3 - să păstreze postura corecta in timpul lucrului ;
Obiective afective:
OA1 -elevii vor participa cu interes la activitate

Resurse:
1. Bibliografice:
*** „Programa şcolară pentru activităţile artistico-plastice- Ministerul Educaţiei Naţionale 2005, Baterie de obiective operaţionale
pentru învăţământul preşcolar”
2. Metodologice:
a) Strategia educaţional-terapeutică: mixtă;
b) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia , observaţia, demonstraţia „Diagrama Wenn”‚exerciţiul, jocul didactic.
c) Forme de organizare: frontală, individuală.
d) Mijloace didactice: scene colorate din poveste,jetoane cu personajele din poveste, fişe de lucru ,panouri din
polistiren,buline roşii şi negre;
e) Resurse umane: grupa terapeutică formată din 14 elevi 
Resurse temporale: 45 minute.
Locul de desfăşurare: sala de clasă
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele/ Ob Conţinut şi sarcini de învăţare Strategii didactice


secvenţele de op
activitate/ Activitatea profesorului Activitatea Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
timp elevului procedee învăţământ organizare
1. Moment OA1 Se asigura cadrul necesar lecţiei, liniştea; Elevii se Conversaţia şi Aprecieri
organizatoric conformează explicaţia Frontala verbale
1 min cerinţelor
2. Captarea OA1 Anunţ elevii că au primit un plic . Pe plic e Elevii asculta Explicaţia Scrisoarea Frontala Aprecieri
atenţiei specificată adresa grupei noastre interesaţi verbale
5 min Le propun să deschidem plicul şi să citim
conţinutul:
„ Dragi prieteni, eu sunt iepuraşul
Bocănila, sigur mă cunoaşteţi, m-aţi văzut în
desene animate. Azi am primit la şcoală (pt ca
şi eu merg la scoală ) o sarcina foarte
importanta pe care nu ştiu să o rezolv. Va rog
să mă lămuriţi –pe care din personajele din
poveştile Scufiţa Roşie şi Alba ca Zăpada să le
iubesc şi pe care să le judec. Aştept răspunsul
vostru!”
3. Actualizarea OC1 Pentru început invit elevii să analizeze ce Elevii Explicaţia Frontala Aprecieri
cunoştinţelor OA1 lucruri frumoase şi ce lucruri urâte au făcut cu analizează ce verbale
5 min OC4 o zi înainte. Apoi le cer să-şi amintească şi să lucruri
enumere câteva fapte bune şi câteva fapte rele frumoase şi ce
din lecturile învăţate anterior. lucruri urâte au Conversaţia
Le explic importanta faptelor bune şi ca mi- făcut cu o zi
as dori să aud ca au făcut numai fapte bune. înainte
4. Anunţarea OA1 Lecţia de azi se numeşte: FAPTE BUNE Elevii sunt de Explicaţia Frontala
titlului lecţiei şi FAPTE RELE . acord să-l ajute
a obiectivelor pe iepuraş.
propuse Propun elevilor să-l ajute pe Bocanilă să-şi
rezolve problema.
3 min

5. Desfăşurarea OA1 Rezolvarea problemei lui Bocănila se va Elevii rezolvă Conversaţia Aprecieri
activităţii face prin organizarea unui concurs in care cerinţele verbale
OC1 elevii vor demonstra ca pot să rezolve uşor propuse.
27 min OM1 problema iepuraşului ,deoarece cunosc multe
OM3 povesti .
OC3 Anunţarea titlului jocului şi a sarcinilor Mascota
OC4 jocului “FAPTE BUNE FAPTE RELE „. echipelor
Vom forma doua echipe. Fiecare echipa îşi
va alege un căpitan- care va lua cele mai
importante decizii . Fiecare echipa va primi
cate doua plicuri: unul dintre ele va conţine Frontala Aprecieri
scene din poveste iar celalalt personajele din Individuală verbale
povestea respectiva. Explicaţia
Echipele îşi vor alege un nume după unul Elevii Conversaţia Panourile de
din personajele povestii pe care o va primi. formează lucru cu
Echipele vor putea purta un nume ca de echipele şi bulinele
exemplu; echipa lupilor şi echipa piticilor. aleg căpitanii colorate pentru
Le cer să-şi amintească de rugămintea şi numele Diagrama
iepuraşului- voi insista ca fiecare dintre echipe echipei Wenn
să desemneze un reprezentant care să repete
care era cerinţa temei iepuraşului. Elevii sunt
Voi complica puţin tema şi vom avea şi alta atenţi la
cerinţa. explicaţii
Prima cerinţa- să ordoneze imaginile din
poveste aflate in plic in ordinea fireasca aşa
cum apar in poveste şi aşezarea lor ulterioara
pe un panou. Explic ce presupune a ordona.
A doua cerinţa :să împartă jetoanele cu Elevii vor Frontala
numele personajelor din poveste, pe cercurile repeta cerinţele Jetoane cu Individuală
colorate aflate pe panou astfel ; pe cele care au pana acestea personajele din
făcut fapte bune pe bulina de culoare alba vor fi bine Metoda cele doua
pe cele care au făcut fapte rele pe bulina de înţelese „Diagrama povesti
culoare neagra iar pe cele care au făcut şi Wenn”
fapte bune şi rele pe locul unde se
intersectează cele doua cercuri .
Repetam cerinţele. Cer elevilor din ambele
echipe să repete cerinţele din concurs pana Observaţia Jetoane cu
acestea vor fi bine înţelese. conversaţia numele
Specific ca fiecare echipa va fi punctata personajelor
după corectitudinea şi rapiditatea efectuării din cele doua Aprecieri
sarcinii. povesti verbale
La semnalul meu de start ambele echipe vor
deschide plicul cu numărul 1
Vom verifica corectitudinea, ii voi pune să
explice (aplauze pentru fiecare etapa rezolvata
corect.). Elevii vor
Cer elevilor să deschidă plicul cu numărul 2 realiza
şi să rezolve sarcinile propuse. sarcinile Panou pe care
La final căpitanii celor doua echipe vor atribuite vor fi afişate
aduce panoul cu sarcinile rezolvate in fata etapele de
clasei pe rând, vor explica modul de rezolvare
rezolvare. Vor primi laude şi aplauzele Observaţia
colegilor lor şi cate o bulina roşie pentru conversaţia
fiecare sarcina rezolvata corect.
Observaţia Fise de lucru Aprecieri
6. Feedback-ul OA1 Spre finalul lecţiei elevii vor primi fise de Elevii vor conversaţia Individuală verbale
OM1 lucru in care personajele din acestea fac fapte realiza
4 min bune sau urate cu cerinţa lipi cate o bulina sarcinile
roşie sau neagra (roşie pentru cele care au din fisa de
făcut fapte bune şi negre pentru cele care au lucru
făcut fapte rele)
Vom stabili împreuna cu copiii ca in viata e
mai bine să facem multe fapte bune şi să
evitam să facem fapte rele
7. Evaluarea OA1 Voi aprecia răspunsurile şi modul in care au Copiii înţeleg Observaţia Buline roşii
activităţii participat la ora elevii, apoi aceştia ca e important conversaţia Pentru. Frontala
vor primi cate o bulina roşie să facem recompense Aprecieri
2 min numai lucruri Observaţia verbale
frumoase şi conversaţia
bune in viata

S-ar putea să vă placă și