Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

PROPUNĂTOR: Lernicu (Marin) Ancuța-Loredana


CLASA: a IV-a
OBIECTUL: Limba şi literatura română
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
TEMA LECŢIEI: Fata babei şi fata moşneagului, după Ion Creangă
TIPUL LECŢIEI: Recapitulare şi sistematizare
DURATA: 2 ore

SCOPURILE LECŢIEI:

 Formarea deprinderii de a sintetiza un text citit;


 Dezvoltarea deprinderii de a descrie un personaj

Competente generale:
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;

Competente specifice:
2.1.Descrierea unui personaj dintr-o carte/dintr-un film/a unui personaj imaginar urmărind un set de repere;
2.4. Iniţierea şi menţinerea unei interacţiuni în vederea rezolvării de probleme individuale sau de grup;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul orei elevii vor fi capabili :


O1 Să citească corect, conştient si fluent textul ales.
O2 Să identifice personajele din textul ales
O3 Să descrie unul dintre personaje
O4 Să așeze în ordine corespunzătoare imaginile .
O5 Să răspundă la întrebări pe baza textului

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia,exerciţiul, jocul didactic, metoda R.A.I.

MATERIAL DIDACTIC: fişe cu fragmentele textului, minge.

BIBLIOGRAFIE:
1. Sofia Dobra, Atelier de limba si literatura romana – In Tara Textelor Frumoase, clasa a IV-a, Ed. Art
2. Vasile Molan- Metodica predării limbii române în învăţământul primar
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

NR SECVENTE OB METODE ŞI
CRT DIDACTICE OP CONȚINUTUL ÎNVĂȚĂRII PROCEDEE EVALUARE
1 Moment organizatoric  Pregătirea materialelor necesare pentru buna Conversaţia
desfăşurare a lecţiei.
2. Captarea atenţiei  Joc : Curcubeul Conversaţia
Elevii sunt împărtiti în grupe de câte 3-4 elevi. Fiecare
grupă primeşte un plic cu litere scrise cu diferite
culori. Le spun elevilor că vor fi si litere scrise cu
aceeaşi culoare, acestea făcând parte din acelaşi
cuvânt. Punând literele în ordine, aceştia vor descoperi
titlul lecţiei.

FATA BABEI ŞI FATA MOŞNEAGULUI, ION


CREANGĂ

3. Reactualizarea Joc : Răspunde, aruncă,întreabă! Conversaţia


cunoştinţelor Prima întrebare este adresată de propunător. Elevul
care prinde mingea, răspunde și adresează mai departe metoda R.A.I
altă întrebare cu privire la textul ce urmează a fi
studiat.
4. Anunţarea temei şi a Anunţ elevii că vom continua să aprofundăm textul Fata Conversaţia
obiectivelor babei şi fata moşneagului, după Ion Creangă. Îi informez
că astăzi vor demonsta ca ştiu să citească corect şi
conştient, să descrie personajele din poveste,să citească pe
roluri.
Se scrie titlul lecţiei la tablă, iar elevii scriu în caiete.
5 Dirijarea învăţării O2 Joc: Cuvântul potrivit
Copiii vor fi împărţiţi în 6 grupe de cate 4-5 elevi
fiecare. Vor primi câte un fragment din text şi un plic cu Conversaţia Vor găsi substantivul
cuvinte scrise pe jetoane. În cel mai scurt timp, elevii Exerciţiul potrivit pentru
trebuie să identifice substantivul potrivit fragmentului dat, Explicaţia fragmentul dat
răspunzând la întrebarea Cine?.
Fiecare membru al echipei va citi în lanţ propoziţiile
fragmentului şi se va verifica dacă au ales corect
substantivul potrivit.
Substantivele găsite de către elevi sunt scrise la tablă,
O1 iar elevii le vor scrie pe caiet.
În continuarea jocului, fiecare echipă va trebui să Conversaţia
enunţe ideea principală a fragmentului citit. Apoi, câte un Exerciţiul
reprezentant din fiecare echipă va veni la tablă şi va scrie
ideea principală. Se vor enunţa în ordinea corespunzătoare Vor enunţa ideea
textului. principală.
O3 Elevii vor scrie pe caiet ideile principale.
1. Fata moşneagului este alungată de acasă
2. Fata moşneagului îngrijeşte căţeluşa,părul şi
fântâna.
3. Sfânta Duminică o primeşte pe fata moşneagului în
casa sa.
4. Fata este recompensată pentru munca sa.
5. Fata moşneagului se întoarce acasă cu darurile
primite.
6. Fata babei primeşte drept recompensă, o ladă plină
cu balauri.

6 Obţinerea performanţei  Voi cere elevilor să povestească oral fragmentul Exerciţiul Vor povesti oral
şi asigurarea citit în grupă. După ce şi-au povestit fragmentul, fragmentul citit.
feed-back-ului O4 fiecare grupă va desemna un membru, care va
povesti fragmentul oral în faţa clasei.
7 Anunţarea temei pentru Tema pentru acasă – elevii vor avea de realizat planul
acasă dezvoltat de idei, pentru textul Fata babei şi fata
moşneagului, după Ion Creangă.

8 Aprecierea performanței  Se fac aprecieri asupra modului în care s-a


elevilor desfăşurat activitatea şi asupra modului în care
elevii au participat.

S-ar putea să vă placă și