Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 15-11-2022
UNITATEA DE APLICAŢIE: Școala Gimnazială nr. 11
CLASA: a III-a A
PROF. ÎNV. PRIMAR: Matei Carmen
PROPUNĂTOR: Stoia Larisa Alexa
OBIECTUL: Limba și literatura română
SUBIECTUL: Când Moș Crăciun a căzut din cer
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:
TIPUL LECŢIEI: Fixare și consolidare

OBIECTIV FUNDAMENTAL: Fixarea identificării ideilor principale ale textului

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O.O. 1: Să delimiteze fragmentele textului
O.O 2: Să identifice ideile principale ale textului

COMPETENŢE GENERALE: Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de


comunicare

COMPETENŢE SPECIFICE:
- Extragerea unor informații de detaliu din texte informative sau literare
- Evaluarea conținutului unui text pentru a evidenția cuvinte cheie și alte aspect
importante ale acestuia

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE:


M1 - Conversația
M2 - Observația

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Manualul, caietul special, caietul dictando, tabla, marker,


stilou

FORME DE ORGANIZARE:
F1 - individuală
F2 - frontală

BIBLIOGRAFIE:
Mihăilescu C., Pițilă T., 2021, Editura Art Klett, Limba și literatura română clasa a III-a
Mihăilescu C., Pițilă T., 2022, Editura Art Klett, Limba și literatura română. Caietul elevului
clasa a III-a
Ministerul Educației Naționale, București, 2014, Programa școlară pentru disciplina limba și
literatura română

1
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ACTIVITATEA
ACTIVITATEA ELEVILOR
PROFESOAREI
Organizează sala de clasă, Scot și pregătesc caietele de
1. Moment organizatoric pregătește materialele didactice lucru aferente disciplinei de limba
necesare desfășurării orei. română.
Anunță elevii titlul lecției Ascultă cu atenție indicațiile, iar
„Când Moș Crăciun a căzut din apoi deschid caietul la pagina 48
cer”, indică elevilor să deschidă unde se află textul ce urmează a fi
2. Anunţarea subiectului şi a caietele la pagina 48. Anunță că citit și analizat.
obiectivelor
obiectivele orei vor fi despărțirea
textului în fragmente și extragerea
corectă a ideilor principale.
3. Fixarea și consolidarea Reactualizarea cunoștinșelor
cunoştinţelor
necesare
Le aduce aminte elevilor textul Reactualizează împreună titlul
citit ora trecută și îi roagă să textului și numesc personajele
identifice personajele acestuia, acestuia.
oral, fără a consulta textul, așa
cum își aduc aminte.

Le aduce aminte că textele se pot Repetă afirmația că textele pot fi


împărți pe fragmente și că acestea împărțite pe fragmente și că
descriu mai multe idei. prezintă mai multe idei.

Descrierea și explicarea
sarcinilor
Spune elevilor că vor începe prin Copiii încep să citească textul pe
citirea textului literar, cap-coadă, rând în ordinea băncilor, începând
și că acest lucru se va întâmpla de de la perete spre geam.
câteva ori, până când toată lumea Sunt atenți la text și se pregătesc
va citi. Va cere ca aceștia să fie cât pentru momentul în care vor citi.
mai atenți la colegii lor, pentru a

2
nu pierde rândul și ca citirea
textului să meargă lin și corect.

Anunță că apoi vor face împreună


o schemă a personajelor.

Munca independentă
Vor fii rugați să citească textul în Citesc textul în gând iar mai apoi
gând și să speculeze ideile încearcă să numească ideile
principale, cu condiția ca acestea principale ale textului.
să fie maxim 4.

Analiza muncii independente


Verifică dacă au identificat corect Identifică oral ordinea ideilor
ideile, prin folosirea caietului principale, consultând textul.
special. Notează ideile principale Apoi le notează în caiet în ordinea
pe tablă iar apoi îi îndrumă pe corectă.
elevi să le așeze în ordinea
corectă, de la primul la ultimul.

Concluzii
Face pe tablă, o schemă cu rețeaua Vin pe rând la tablă, completează
personajelor, sub forma unei cercurile, le conectează cu
pânze de păianjen. În mijloc îl săgețile corespunzătoare și apoi
trece pe Crăciunel iar in jurul lui, desenează schema în caiet.
copiii vor trebui să noteze în
cercuri restul personajelor,
ocupația lui Crăciunel, cu ce era
îmbrăcat acesta și ce avea el.

4. Evaluare/Aprecieri – Apreciază modul în care elevii au


criterii
citit textul, corectitudinea
identificării ideilor principale și
corectitudinea asocierii ideilor cu

3
fragmentele potrivite.
„Transcrieți în caiet fragmentul Notează tema.

5. Tema pentru acasă corespunzător primei idei din


text.”
Îi îndrumă să inchidă caietele și sî Închid caietele și ies în pauză.
6. Încheierea lecţiei
se pregătească de pauză.

ANEXE

1. Citiți textul Când Moș Crăciun a căzut din cer după Cornelia Funke

Era o noapte de decembrie. O furtună necruțătoare se apropia. O mie de fulgere


străpungeau stelele, iar tunetul rebel răsuna pe cerul negru ca un tren deraiat.
Nicolas Crăciunel, de profesie Moș Crăciun, sforăia pașnic în rulota sa, în timp ce Steluță,
renul său, îl trăgea sus, alergând tot mai repede printre norii negri. Își arcui spatele, rupse hățul
și goni în jos, spre pâmănt. Rulota se prăbuși în gol, gemând, apoi se opri. Rămase pe Drumul
Ceții vreme de câteva zile.
Într-una dintre seri, doi prieteni, Ben și Carina, observară rulota și își făcură curaj să intre.
Înăuntru era întuneric. Doar pe masă ardea o lumânare cu flacără slabă. Dintr-un colț al
încăperii, dintr-un dulap, se auzeau zgomote stranii, un ciocănit ușor, glasuri fine, tropăituri.
- Auzi zgomotele? întrebă șoptit Carina.
Ben făcu un semn afirmativ, spionând interiorul printr-o crăpătură.
- Ce frumos! Privește! zise Ben, făcându-I semn Carinei să se apropie.
Imaginea ar fi tăiat răsuflarea oricui. Vechiul dulap era intrarea în atelierul lui Crăciunel.
Totul strălucea asemenea unei comori. Mirosea a clei, iar jucăriile se îngrămădeau până la
tavan. Erau minuscule, minunate. Erau aprinse sute de lumânări la lumina cărora lucrau
spiriduși. Piticii mișunau: ciocăneau, șlefuiau, tăiau cu ferăstrăul, încleiau. Alții stăteau pe
rafturi și împachetau jucăriile în hârtie colorată. În mijlocul forfotei se afla Crăciunel îmbrăcat
în paltonul său roșu, scriind într-o carte mică. Cei doi îngerași ai săi, Matilda și Emmanuel,
ședeau pe umârul lui.
Observându-i pe copii, Matilda spuse:
- Haideți înăuntru! Bine ați venit în atelierul lui Moș Crăciun! Nu e minunat?
Copiii intrară, muți de uimire. În lumina lumânărilor se vedeau mașini și păpuși, toate de
mărimea unei unghii, animăluțe de pluș, căsuțe, ceasuri, trenulețe și câte și mai câte.

- Și…cum te joci cu astfel de jucării? întrebă Carina.


- Ei! Nu v-ați întrebat niciodată cum îi încap lui Moș Crăciun toate jucăriile într-un sac?
interveni spiridușul Barbă-de-Aur.
- Mărimea jucăriilor corespunde cu cea a sacului! explică Matilda. Cănd Crăciunel le
scoate…
- Atunci cadourile cresc! zise spiridușul.

4
- Ne poți arăta și nouă? l-a întrebat Ben.
Crăciunel luă una dintre bicibletele mărunte de pe raft, o pipăi cu degetul, iar aceasta se
transformă într-o bibicletă strălucitoare de mărime normală. Când Crăciunel o atinse din nou,
se făcu iar mică și o puse zâmbind pe raft.

- Miraculos, nu-i așa?! strigă Barbă-de-Aur. Doar spiridușii Crăciunului pot crea așa
ceva.
Cei doi copii se gândeau că nu au primit niciodată așa un cadou. Și cât și-ar fi dorit!

- Adevăratele cadouri aduse de Moș Crăciun mai au un secret! zise Crăciunel. Când un
copil nu știe să prețuiască un asemenea cadou, jucăria dispare! continuă el.

2. Identificați și organizați principale ale textului:

Ben și Carina explorează interiorul rulotei. (2)

Ei află secretul cadourilor de Crăciun. (4)

Rulota lui Crăciunel se prăbușește pe Drumul Ceții. (1)

Copiii fac cunoștință cu Nicolas Crăciunel, cu îngerașii și cu spiridușii acestuia. (3)

3. Completează pânza de păianjen (schița tablei):

S-ar putea să vă placă și