Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE LECȚIE

Data: 20. 12. 2023;


Clasa: I ;
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Socond – Structura Stâna;
Profesor învăţământ primar: Adam Mandra Liana;
Aria curriculară: Limbă şi comunicare;
Disciplina: Comunicare în limba română;
Unitatea tematică : ,,Călătorie în lumea poveștilor”;

Subiectul lecției : Recapitularea sunetelor și literelor învățate;

Tipul lecției : Recapitulare;

Competenţe specifice:
CLR
1.1 Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile,
rostite cu claritate;
1.4 Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu
claritate;
2.1 Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de
comunicare;
3.1 Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar
sau de mână;
4.1 Scrierea literelor de mână;

Obiective operaţionale:
O1 - să formuleze răspunsuri corecte la întrebările adresate, pe
baza cunoştinţelor anterioare;
O2 - să dea exemple de cuvinte respectând cerința dată;
O3 - să identifice numărul de silabe a cuvântului dat, scriind corect
cifra corespunzătoare;
O4 - să formuleze clar şi corect enunţuri verbale, utilizând cuvinte
date;
O5 – să rezolve corect fișa de lucru, respectând cerințele date;

Scopul lecției: recapitularea sunetelor și literelor învățate în vederea


observării informațiilor însușite pe parcursul acestei unități tematice;

Resurse:
 procedurale: conversaţia, explicaţia, exercitiul, , demonstrația,
munca independentă, oferirea de explicații suplimentare;
 materiale:, scrisoarea, marker, fișe individuale de lucru, șablon
reprezntând un castel, bilețele cu cuvinte, zar;
organizatorice: frontal, individual;
MOMENTELE LECȚIEI CONȚINUTURILE ÎNVĂȚĂRII STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
Desfășurarea lecției
Metode și Resurse Forme de
procedee materiale organizare

1. MOMENT Se pregătesc materialele necesare -frontal


ORGANIZATORIC desfășurării lecției și se organizează -instructajul -individual
colectivul de elevi. -exersarea
deprinderii de
conduită
școlară :
reguli și
rutine

2. CAPTAREA Pe catedră se află un plic în care este o -conversația -frontal Frontală,


ATENȚIEI scrisoare. -explicația -scrisoarea aprecieri
 Voi citi elevilor scrisoarea din plic, verbale
clar și cu intonația potrivită.(Anexa
1)
3. ANUNȚAREA Se anunţă titlul activităţii ,, S-o salvăm pe -conversația -frontal -frontală,
TEMEI ȘI A Zâna Iarnă ! “. -explicația apreciei
OBIECTIVELOR  Astăzi vom încerca să o salvăm pe verbale
Zâna Iarnă.
Zmeul a închis-o într-un castel şi nu
vrea
să-i mai dea drumul. Fiecare fereastră a
castelului este acoperită pentru a nu vedea
unde și în ce parte a castelului este ascunsă
Zâna.
Va trebui să rezolvăm sarcinile din spatele
ferestrelor, pentru a o salva pe Zână.
Ea a apelat la voi pentru a o elibera, dar
pentru a o găsi trebuie să depăşim anumite
obstacole. Va trebui să ne reamintim
sunetele şi literele învăţate,
 Se va discuta despre caracteristicile
anotimpului iarna;

4. RECAPITULAREA  Se va arunca o minge către un copil minge -frontal -frontală,


CONȚINUTURILOR întrebând: -explicația aprecieri
ÎNVĂȚATE -conversația verbale
Ce litere am învăţat noi până acum?
literele………( a, m, u, n, i, e, r, c, l, )
Literele sunt de mai multe feluri. Care sunt
acelea?

( mici şi mari, de mână şi de tipar)

Câte anotimpuri are anul?

În ce lună auntem noi acum?

Decembrie face parte din anotimpul....

 Pe tablă va fi afișată o planșă


reprezentând un castel iar pe castel
vor fi așezate plicuri în care copiii -planșă
vor avea de rezolvat câteva sarcini reprezentând
castelul
 Se rezolvă sarcinile din spatele
ferestrelor:

 Fereastra 1
,, Aruncă cu zarul!”.
Pe fiecare fațetă a zarului va fi scrisă o
literă. -zar -individual
5. ASIGURAREA -explicația
RETENȚIEI ȘI A  Poarta castelului -individual
TRANSFERULUI  În ultimul plic vor fi fișe de lucru -exercițiul -fișa de lucru -aprecieri
pe care le voi distribui elevilor, voi verbale,
citi și explica totodată sarcinile de oferirea de
lucru; explicații
suplimentar
 După rezolvarea tuturor sarcinilor e
de lucru voi lua biletul trimis de
către Zâna Iarnă. În acel bilet, ea -biletul de la
le va multumi copiilor pentru Zâna Iarnă
ajutorul acordat;

“Dragi copii, vă mulţumesc.


Fericire vă doresc,
M-aţi salvat, îmi pare bine,
Primiţi o surpriză de la mine.”

6. ÎNCHEIEREA  În încheierea activității voi aprecia -surprizele


ACTIVITĂȚII verbal toți elevii după care le voi da
surpriza promisă de câtre Zâna Iarnă.
ANEXA 1

Vai, copii, ce am păţit!


Chiar Zmeul m-a răpit.
M-a închis într-un castel,
Nu pot vedea nimic din el.
La fel cum a fost odată
Când Zâna Vara a fost furată.
Mi-e tare dor de surorile mele
Şi nu pot să ajung la ele.
Vă rog, copii, să mă ajutaţi
Şi dacă puteţi să mă eliberaţi!

Zâna Iarna
mama
avion
Irina
leu
iarnă
elefant
nasture
maimuță
castel
nai
mama
maimuță
castel
lâmâie
limonadă
zăpada
iarna
colinde
“Dragi copii, vă mulţumesc.
Fericire vă doresc,
M-aţi salvat, îmi pare bine,
Primiţi o surpriză de la mine.”
Prenumele:...................................... Data:....................

RECAPITULARE

1. Citeşte următoarele litere, silabe şi cuvinte:

 Ma, ne, na, mi, nu;

ai mama Nina iepure


mai una Ana leu
nai lună Ene iarna
2. Uneşte silabele pentru a forma cuvinte. Scrie cuvintele pe care le-ai format pe rândurile
de alături:

I ni

Mi na

Na nu

A mi

3. Scrie pe liniatură cuvintele de mai jos, cu litere de mână.


mai, Ene, Ana, mama, unu, Ema, Ina, an, nai.

S-ar putea să vă placă și