Sunteți pe pagina 1din 14

Proiect de lecţie

Data: 28.03.2019

Clasa: a – III – a, A

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială „Emil Isac”, Cluj-Napoca

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Limba şi literatura română

Unitatea de învăţre: Primăvara

Subiecul lecţiei: Analiza părţilor de vorbire

Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor

Scopul:

- consolidarea cunoştinţelor elevilor privind părţile de vorbire studiate;

- dezvoltarea capacităţii de exprimare corectă prin utilizarea părţilor de vorbire în exerciţii


variate;

Obiective operaţionale:

- să completeze un ciorchine lacunar cu informaţiile necesare;


- să citească conştient şi cursiv un text la prima vedere;
- să recunoască părţile de vorbire studiate dintr-un text la prima vedere;
- să analizeze părţile de vorbire studiate;
- să alcătuiască enunţuri cu părţi de vorbire date;
- să completeze enunţurile date cu cuvintele potrivite;
- să participe activ la jocurile propuse.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, probă orală, ciochinele, jocul didactic,
cubul;
Mijloace de învăţământ: fişă de lectură, foaie cu exerciţii, fişe de lucru, cub, cele şase feţe
corespunzătoare feţelor cubului;

Forme de organizare: frontal, individuală, pe grupe

Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale, individuale, în grup;

Durata: 50minute

Desfăşurarea lecţiei

Secvenţele Conţinutul ştinţific Strategii dudactice Evaluare


lecţiei

1.Moment -asigurarea condiţiilor optime Conversaţia


organizatoric pentru buna desfăşurare a lecţiei
Frontal

2.Reactualizare -elevii vor analiza şi vor completa


a cunoştinţelor un ciorchine lacunar de forma Ciorchinele Capacitatea de
(anexa 1): a completa un
ciorchine
Exerciţiul lacunar cu
informaţiile
corecte;

Frontal

Planşă, ciorchinele

Capacitatea de
Se va realiza printr-un text, la a citi conştient
3.Captarea prima vedere, adaptat după şi corect un
atenţiei „Cireşul”, de Călin Gruia. (Anexa text
2) Lectura necunoscut

Elevii vor argumenta cu A sau F


enunţurile următoare:
Exerciţiul
a)Toamna cireşul era îmbrăcat în
strai de aur roşu.

b)Mădălina nu cunoaşte bine Fişă de lectură


graiul anumalelor.

c)Cireşul era mare, înalt şi gros. Frontal şi individual


d)Peste iarnă cireşul visa la
ciorchini de cireşe rpşii şi aromate.

e)Primăvara cireşul s-a împodobit


cu buchete de flori roz.

-astăzi, la ora de limba română,


vom recapitula părţile de vorbire
studiate

Elevii vor citi în lanţ textul şi vor


identifica câte o parte de vorbire
4.Anunţarea studiată, din enunţurile respective.
temei şi a Joc didactic: ,,Floarea cunoaşterii”
obiectivelor
-Se prezintă o planşă cu o floare, Conversaţia
fiecare petală a florii reprezentând
o parte de vorbire. Frontal Capacitatea de
a recunoaşte o
5.Consolidarea SUBSTANTIV: parte de
cunoştinţelor şi Care este forma de plural a vorbire
formarea substantivelor: studiată dintr-
pricepelor şi un enunţ;
deprinderilor cireş – vis-
Exerciţiul
creangă - grai-

ciorchine - buchet – Jocul didactic

ADJECTIV: Jocul părţilor de Capacitatea de


vorbire a utiliza corect
Formaţi de la următoarele ortogramele
substantive, adjective: studiate;
ploaie – frunză-

pădure - soare- Exerciţiul

aur– mugur- Individual Capacitatea de


PRONUME: a selecta
părţile de
1. In propoziţia: Proba scrisă vorbire
studiate dintr-
„Încă de astă toamnă, Madalinei i Fişă de evaluare
un fragment;
s-a părut că cireşul de lângă
fântână ar vrea să stea de vorba
cu ea.” Individual
a) există două pronume personale,
pers a III-a nr pl, gen masculin;

b) exista un pronume pers, pers a


II-a nr. pl;

c) exista un pronume pers, pers a


III-a , nr. pl, gen feminin;

2. Alcătuiţi o propoziţie în care să


folosiţi un pronume personal de
politeţe, persoana a II-a., nr.pl.

NUMERAL:

a)Scrie cu litere următoarele


numere: 11, 24, 105

b) Completaţi proverbele cu
numeralele potrivite:

Cine aleargă după...........


iepuri nu prinde nici........... .

Numai cu ....... floare nu se


face primavară.

- Se va realiza folosind metoda


cubului. (ANEXA 3) Este
prezentat un cub. Pe cele şase
feţe ale cubului există
instrucţiuni de tipul :

1. DESCRIE !

2. COMPARĂ !

3. ASOCIAZĂ !

4. ANALIZEAZĂ !

5. APLICĂ !

6. ARGUMENTEAZĂ

Copiii vor lucra pe grupe. Fiecare


grupă va primi un număr şi o fişă
de lucru, corespunzătoare unei feţe
6.Evaluarea a cubului.
cunoştinţelor
- După rezolvarea cerinţei avute,
un elev vine în faţa clasei, prezintă
exerciţiul şi rezolvarea acestuia,
apoi adaugă fişa pe faţa cubului
potrivită.
Conversaţia
- Se face corectarea exerciţiilor
acolo unde este cazul.
Jocul didactic

-se fac aprecieri generale şi


individualeprivind activitatea Explicaţia
desfăşurată de elevi.
-se discută tema pentru acasă. Metoda cubului

Problematizarea

Exerciţiul

Fişe, cub

Pe grupe

7.Aprecieri,
concluzii, team
de acasă

Conversaţia

Frontal, individual;
Anexa 2

„Încă de astă toamnă, Madalinei i s-a părut că cireşul de lângă fântână ar vrea să
stea de vorba cu ea. Era îmbracat în strai de aur roşu şi din când în când se uita spre
pădure cu părere de rău. De bună seamă ca voia s-o întrebe ceva. Mădălina însă nu
cunoştea bine graiul copacilor. Se temea să nu se încurce. Cireşul era mare, înalt şi serios.
Într-o noapte copacul şi-a lepădat toate frunzele şi a adormit. Dacă şi pomii visează
când dorm, de bună seamă că cireşul de lângă fântână a visat, toată iarna, ploi calde şi
privighetori.
Acum câteva zile cireşul s-a trezit din somn şi s-a împodobit cu flori albe.”

(Cireşul, de Călin Gruia)


Anexa 3

Cubul

1. DESCRIE-TE PE TINE
Se va juca jocul: „Cine sunt, cum sunt?” Fiecare elev îşi va spune prenumele şi o însuşire
care ar trebui să i se potrivească, care să înceapă cu aceeaşi literă cu care începe prenumele.
(exemplu: Adi-ambiţios)

( Se precizează că prenumele fiecăruia reprezintă substantive proprii, iar însuşirile reprezintă


adjective.)

2. COMPARĂ- cuvintele subliniate din propoziţiile de mai jos şi spune ce părţi de


vorbire sunt:

a)Clopoţelul vesel anunţă un nou an şcolar. b)Am primit o rochiţă nouă de la bunica.

Veselul acela este fratele meu. Doar nouă dintre noi am reuşit să trecem
proba de la ora de sport.

c) Noi suntem elevi în cadrul Liceului Teoretic „Dr. Lind”.

Am citit povestea: „Hainele cele noi ale împăratului”.

3. ANALIZEAZĂ –părţile de vorbire subliniate:

Cireşul era îmbrăcat în strai roşu şi din când în când se uita cu părere de rău spre
pădure. Ea îl bucurase de atâtea ori cu foşnetul ei. Dar acum nu mai erau decât două-trei frunze
în pomi care abia se mai ţineau în bătaia vântului.
4. ASOCIAZA- substantivele din prima coloană cu adjectivele din cea de-a doua coloană:

Cireşe întinsă

Haine gustoasă

Prăjitură amare

câmpiazdrenţuite

Alcătuiţi enunţuri cu expresiile obţinute.

5. APLICĂ

Găseşte pronumele indicate şi alcătuieşte propoziţii cu acestea:

Pronume personal, persoana I, nr.plural.

Pronume personal de politeţe, persoana III, nr.singular.

Pronume personal, persoana II,nr. plural..

6. ARGUMENTEAZĂ

Corectează greşelile din textul de mai jos şi argumentează alegerile făcute :

De la bucureşti, unde am urcat amîndoi şi până la frumosul staţiune sinaia, unde am


coborât, a privit tot timpul pe fereastră.
FLOAREA CUNOAŞTERII

I. SUBSTANTIV:

Care este forma de plural a substantivelor:

cireş –.......................................

vis-.....................................

creangă - ................................

grai-.................................

ciorchine - ..............................

buchet –.............................

II. ADJECTIV:

Formaţi de la următoarele substantive, adjective:

ploaie – ...................................

frunză-....................................

pădure - .................................

soare-.....................................

aur– .....................................

mugur-......................................
III. PRONUME:

1. In propoziţia:

„Încă de astă toamnă, Madalinei i s-a părut că cireşul de lângă fântână ar vrea să stea de vorba
cu ea.”

a) există două pronume personale, pers a III-a nr pl.;

b) exista un pronume pers, pers a II-a nr. pl;

c) exista un pronume pers, pers a III-a , nr sg.;

2. Alcătuiţi o propoziţie în care să folosiţi un pronume personal de politeţe persoana a II-a nr.
pl. .

..............................................................................

IV. NUMERAL:

a)Scrie cu litere următoarele numere:

11-.................................

24- ................................

105- ................................

b) Completaţi proverbele cu numeralele potrivite:

Cine aleargă după........... iepuri nu prinde nici........... .

Numai cu ....... floare nu se face primavară.


FISE PENTRU CUB

2. COMPARĂ- cuvintele subliniate din propoziţiile de mai jos şi scrie ce părţi de vorbire
sunt:

a) Clopoţelul vesel anunţă un nou an şcolar.

Veselul acela este fratele meu.

b) Doar nouă dintre noi am reuşit să trecem proba de la ora de sport.

Am primit o rochiţă nouă de la bunica.

c) Noi suntem elevi în cadrul Liceului Teoretic „Dr. Lind”.

Am citit povestea „Hainele cele noi ale împăratului”.

3. ANALIZEAZĂ –părţile de vorbire subliniate:

Cireşul era îmbrăcat în strai roşu şi din când în când se uita cu părere de rău spre
pădure. Ea îl bucurase de atâtea ori cu foşnetul ei. Dar acum nu mai erau decât două,trei frunze
în pomi care abia se mai ţineau în bătaia vântului.
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
..............................................................................

4. ASOCIAZA- substantivele din prima coloană cu adjectivele din cea de-a doua coloană:

cireşe întinsă

haine gustoasă

prăjitură amare

câmpia zdrenţuite

Alcătuiţi enunţuri cu expresiile obţinute.

............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
........................................................................

5. APLICĂ

Găseşte pronumele indicate şi alcătuieşte propoziţii cu acestea:

a) Pronume personal, persoana I, nr.plural.

b) Pronume personal de politeţe, persoana III, nr.singular.

c) Pronume personal, persoana II,nr. plural..


............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................

6. ARGUMENTEAZĂ

Corectează greşelile din textul de mai jos şi argumentează alegerile făcute :

De la bucureşti, unde am urcat amîndoi şi până la frumosul staţiune sinaia, unde am


coborât, a privit tot timpul pe fereastră.

............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
................................................................................................................................

S-ar putea să vă placă și