Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

(Comunicare în limba română/ Limba şi literatura română)

Propunător/ propunătoare: Armene Denisa-Elena


Data: 16.11.2020
Şcoala:
Clasa: III
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul: Compunere după un şir de ilustraţii.
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Scopul: Familiarizarea copiilor cu redactarea unui text cu ajutorul unor repere.
Obiectivele operaţionale – pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O 1 -Să stabilească legături între expresiile propuse, ordonându-le într-un text scurt;
O2 -Să formuleze în cuvinte proprii mesajul unei imagini;
O3 -Să determine cuvintele- cheie ale textului compunerii;
O4 -Să dezvolte original subiectul compunerii, utilizând un vocabular adecvat;
O5 -Să colaboreze cu colegii pentru sporirea performanţelor în îndeplinirea sarcinilor de grup.

Metode, procedee, tehnici: conversația euristică și catehetică, explicația, expunerea, , exercițiul.


Mijloace de învăţământ: Planşa cu Zâna Iarnă; fişe; Planşa” Căsuţa Compunerii” ; Planşa „ Pomul singuratic” ; desene cu jocurile de iarnă;
Planşa „ Îndrumări pentru redactarea unei compuneri”
Forme de organizare a activităţii: frontal, pe grupe, individual.
Evaluare: observarea sistematică şi reciprocă, autoevaluarea, aprecierea verbală.
Resurse:
temporale: 50 minute
umane: 24 elevi
Bibliografie:
Hobjilă, Angelica, (2018), Didactica limbii și literaturii române pentru ciclul primar, în Pedagogia Învățământului Primar și Preșcolar,
Învățământ la distanță, anul III, semestrul I, Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza” Iași
Desfăşurarea lecţiei:

Nr. Etapele/ Obiective Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


crt. secvenţele operaţio- Metode, Mijloace de Forme de
lecţiei + nale procedee, învăţământ organizare a
intervalul de tehnici activităţii
timp alocat

1. Moment Mă asigur că sunt îndeplinite


organizatoric; condițiile desfășurării optime a
activității (pregătirea meterialelor
necesare).

2. Introducerea Se recită versuri despre descrierea unei Explicația; Frontal Capacitatea


în activitate; compuneri. Le dau ca sarcină să elevilor de a
găsească despre cine este vorba: răspunde corect
la întrebarea
, Se aseamănă precum o casă, adresată de
doamna
Este a ta şi e frumoasă; învățătoare

Tu ai făcut-o cu gândire

Şi-n ea e trudă şi simţire.

I-ai pus, cum şi-alţii au făcut,

O temelie de la-nceput,

Din care a tâşnit, în salt,

Zidirea mândră spre înalt.


Din cărămizi, pe lung şi lat,

Cuprinsul casei s-a-nălţat.

Şi-n încheiere, tu, pieptiş,

I-ai meşterit acoperiş.’’

(,,Ce e compunerea?’’, M. Peneş)

Capacitatea
Comunicarea Conversația Frontal copiilor de a
Copii, astăzi, la ora de Limba și
3. titlului lecției euristică; recepta mesajul
literatura română, vom realiza o
spus de doamna
Compunere după ilustraţii.
învățătoare;

Dirijarea
învățării Copii, pentru că ne aflăm în anotimpul
4. de iarnă am ales o serie de ilustrații Conversația Frontal
Explicația Pe grupe
definitorii acestui anotimp.

Aceasta o vom realiza printr-un


exercițiu creativ. Voi oferi toate
detaliile pentru o bună desfășurare a
acestuia după care elevii sunt împărțiți
în grupe.

Copii, pentru că ne aflăm în anotimpul


de iarnă, astăzi, Zâna Iarnă, ademenită
de jocul steluţelor sclipitoare, a venit şi
la noi în clasă și ea cu ajutorul unei
pictograme ce corespunde numărului de
elevi, cu diferite simboluri va realiza
grupurile de elevi: omuleţi de zăpadă,
săniuţe, patine, schiuri.(Anexa 1.)

„Scurtă poveste”

Li se propune fiecărui grup 3-4 expresii


cu ajutorul cărora vor încerca să
realizeze o scurtă poveste.
Grupul „ Omuleţii veseli”

Larmă nemaipomenită( gălăgie);


O1 O1
om de zăpadă alb ca spuma laptelui;

obraji rumeni ca merele de toamnă; Exercițiul; Pe grupe Capacitatea


înserare; paznic al troienelor. copiilor de a
formula
Grupul „ Săniuţele grăbite” răspunsuri
corespunzătoare
O5 O5 Sănii uşoare, adunate ca mărgelele la în vederea
un colier;
obținerii unor
zboară ca vântul; informații

pârtii şerpuitoare;

omăt sclipitor;
zâmbete fericite.

Grupul „ Schiurile şlefuite”

Zăpada cristalină ca un lan de


diamante;

schiori plini de voioşie;

schiuri cu clăpări şi beţe pentru sprijin;

coborâre lentă a pantei de zăpadă.

Grupul „ Patinele nichelate”

Patine uşoare, nichelate şi tăioase;

zboară ca o nălucă pe gheaţa cristalină;

în toiul jocului;

piruete ameţitoare .
Elevii îşi prezintă textele în faţa clasei.

Ce face?
Elevii caută răspunsurile cele mai
diverse la întrebarea „ ce face un lucru
sau o fiinţă?”
Conversația
- Ce face norul?
- Norul trece, aleargă, fuge, vine, Frontal
Exercițiul
plânge, creşte..
- Ce face vântul?
- Vântul suflă, bate, aleargă, adie,
cîntă, şopteşte, povesteşte...
- Ce fac săniuţele?
- Săniuţele aleargă, rîd, vin, fug,
se întrec...
Capacitatea
- Ce face derdeluşul?
- Derdeluşul aşteaptă, întâmpină, copiilor de a
petrece, îndeamnă, înveseleşte... răspunde
- Ce face gerul? corespunzător
- Gerul pişcă, alungă, pătrunde.. la întrebări
- Ce face omul de zăpadă?
- Omul de zăpadă se bucură,
ascultă, străjuieşte, bucură, încîntă...
Grupul cîştigător primeşte mascota-
Creionaş.

Fulgii cristalini care s-au desprins de pe


umerii dalbi ai Iernii, sunt nerăbdători
să vă invite la joacă prin zăpada
argintie. Aveţi chiar şi câte o invitaţie.
Conversația
Dar fulguşorii nu pot să scrie şi din
jocul lor zglobiu au obţinut nişte
O2 desene.
Să vedem ce au dorit să scrie ei?!
Fiecare grup primeşte câte o invitaţie În grup
desenată, discută în grup, apoi o
prezintă în faţa clasei. ( a se vedea
anexele 2-4)

Triada VAS
Reflectare asupra imaginilor din
„ Scrisoarea desenată” ; raportarea
conţinutului la propria experienţă.
V – „ Ce văd?”
A – „ Ce aud?”
Triada Vas
S – „ Ce simt?” Individual
Văd ... cum iarna înveleşte pămîntul cu
o mantie albă; cum fulgii se joacă de-a
prinselea prin aer; zăpada ca un argint
căzut din cer; copii cu obrajii roşii ca
merele de toamnă....
Aud ...larma copiilor ce se dau cu
săniuţa; cîntecul gerului....
Simt ...bucurie; gerul în obrăjori; jocul
fulgilor de nea în palma mea....

Creionaş n-a uitat de voi şi vă invită


O5 exact la aceleaşi jocuri.
Se dechid manualele de limba română
la pagina 113.
- Vă selectaţi imaginea ce
corespunde jocului la care aţi fost
invitaţi şi o descrieţi în două sau trei
enunţuri cât mai originale, având ca
suport şi întrebările lui Creionaş.
a) Pe gheaţa ca oglinda, fete şi
băieţi se întrec în dansul cu patine. Cei În grup
mai iscusiţi execută piruete pe luciul
patinoarului.
Elevii discută în grup pe baza imaginii
după care relatează în faţa clasei.
Celelalte grupuri completează
răspunsurile colegilor.
- Cum credeţi care parte a

Conversația
compunerii o s-o completăm cu aceste
descrieri? ( Cuprinsul)

Pe planşa „ Căsuţa Compunerii” care


Copacul
este alcătuită din: temelie-
singuratic
Introducerea; pereţi- Cuprinsul;
acoperişul- Încheierea, ( a se vedea
anexa 5)se alcătuieşte Ciorchinele,
despre ce vom vorbi în Cuprins:
Jocuri ale copiilor
Descoperirea
Ieşirea la joacă pe săniuţe
O3
schi
patinaj
Om de zăpadă

Pentru ca Căsuţa Compunerii să fie


trainică trebuie să respectăm câteva
cerinţe.
Se completează planşa „ Copacul
singuratic” ( a se vedea anexa 6)cu fişe
pe care sunt scrise cerinţe de redactare
a unei compuneri.
Conversația( a se vedea anexa 7)
1. Fiecare compunere are un titlu.
Se descoperă titlul compunerii pe care
trebuie s-o redactăm: Frontal
2. Nu te rătăci! Alcătuirea planului
de idei te va ajuta să nu te rătăceşti prin
alte subiecte, te va ajuta să-ţi ordonezi
gândurile.
3. Nu uita de părţile compunerii:
Introducerea, Cuprinsul, Încheierea.
Se alcătuieşte planul de idei pentru
Introducere şi Încheiere.
Introducerea
Prezentarea anotimpului
Conversația Capacitatea
O3 Explicația
Timpul Bucuriile Frontal-
Fixarea copiilor de a
aduse copiilor individual
noului
5. folosi cât mai
continut multe expresii
O zi frumoasă zăpadă pârtie
de iarnă gheață pentru fiecare
parte a
compunerii
Încheierea :
O4 Înserarea

Gânduri pentru Întoarcerea acasă


o nouă zi de joacă
Elaborarea oral a compunerii.
Dezvoltarea fiecărei expresii din”
O5
Ciorchine” , pentru fiecare parte a
compunerii, începând cu Introducerea.
4. Foloseşte un limbaj clar şi
Brainstormin
corect, dar bogat (prin folosirea unor
expresii poetice). g-ul
Obținerea
6performanței
1. Fiecare elev din grup dezvoltă
independent expresiile din Introducere.
2. Se citesc în cadrul grupului.
3. Se alege cea mai reuşită
Introducere din grup.
4. Se citeşte cea mai reuşită
Introducere din fiecare grup.
Topul celui mai reuşit Cuprins.
Se îndeplinesc paşii ca şi la
Introducere.
Topul celei mai reuşite Încheieri.
Se îndeplinesc aceeaşi paşi.
Jocul „ Povestirea în cerc”
Redarea în întregime a compunerii.
Elevii sunt aranjaţi în cerc. Primul elev
rosteşte prima propoziţie. Celălalt elev
din stânga lui spune propoziţia
Conversația rostităîn
Povestirea Frontal-
de coleg şi continuă cu propoziţia
cerc individual
alcătuită de el. ( li se atrage atenţia
Asigurarea elevilor să respecte cele trei părţi ale
retenției și a compunerii, pentru a se vedea mai clar
7
transferului elevul care a rostit ultima propoziţie din
Introducere sau Cuprins face un pas
înainte).

Temă pentru acasă: Să realizeze un


desen cu subiectul:” Jocurile de iarnă
ale copiilor”
ANEXA 1. ANEXA 2.

ANEXA 3 ANEXA 4
ANEXA 5. ANEXA 6.
ANEXA 7.

Îndrumări pentru redactarea unei compuneri

1. Fiecare compunere are un titlu.


2. Nu te rătăci! Alcătuirea planului de idei te va ajuta să nu te rătăceşti prin alte subiecte, te va ajuta să-ţi ordonezi gândurile.

3. Nu uita de părţile compunerii: Introducerea, Cuprinsul, Încheierea.

4. Foloseşte un limbaj clar şi corect, dar bogat (prin folosirea unor expresii poetice).

5. Fii atent cum scrii! Titlul se scrie începînd cu literă mare şi fără punct la sfârşit.

6. Lasă un rând liber după titlu.

7. Începe prima propoziţie cu alineat.

8. Respectă alineatul când treci la o altă parte de compunere sau la o idee nouă.

9. Fii atent la corectitudinea, claritatea şi frumuseţea scrisului.

S-ar putea să vă placă și