Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială, comuna Ștefești


DATA: 28. 02. 2017
CLASA: Pregătitoare
PROPUNĂTOR: Prof. înv. primar Căpraru (Stuparu) Ştefania
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA TEMATICĂ: Lumea magică a basmelor
FORMA DE REALIZARE :activitate integrată
ACTIVITĂŢI INTEGRATE: Matematică şi explorarea mediului, Dezvoltare personală, Arte vizuale şi abilităţi practice
TIPUL LECŢIEI: de însușire de noi cunoștințe
SUBIECTUL: Degețica de Hans Christian Andersen – Sunetul d și literele d și D de tipar
SCOPUL LECȚIEI: Însușirea unor noi cunoștințe privind sunetul d și literele d și D de tipar, precum și aplicarea acestora în
contexte variate de învățare

COMPETENŢE SPECIFICE:

Comunicare în limba română

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
1.3. Identificarea sunetului iniţial și/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor din propoziţii rostite clar și rar;
2.1. Pronunțarea clară a sunetelor și a cuvintelor în enunţuri simple;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală;
3.1. Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari si mici de tipar;
4.1. Trasarea elementelor grafice si a contururilor literelor, folosind resurse variate.
Matematică şi explorarea mediului

1.1.Recunoaşterea numerelor în concentrul 0-10;


3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţi;
5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza unui criteriu dat;

Dezvoltare personală

1.1. Identificarea unor trăsături personale elementare;


2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază în situaţii simple, familiare;

Arte vizuale şi abilităţi practice

2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale;
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe baza interesului direct.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

O1 – să participe activ la audierea textului Degețica de Hans Christian Andersen;


O2 – să despartă în silabe, corect, cuvintele date;
O3 – să despartă corect în silabe cuvintele reprezentate prin imagini, precizând numărul acestora;
O4 - să identifice poziţia sunetului d în cuvinte
O5 – să modeleze, să lipească și să scrie după contur literele d și D în aer și pe spații de diferite dimensiuni.
STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode şi procedee : conversaţia, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, povestirea, munca independentă.


b) Mijloace de învăţământ : machetă, personajele poveștii, fişa cu legenda, planșa cu litera d și D de tipar, jetoane, planșe cu
literele învățate, fişe de lucru, lipici, foarfece, marker, plastilină.
c) Forme de organizare : frontal, individual.
d) Resurse temporale: 35 minute de curs + 10 minute activităţi recreative.
e) Forme de evaluare: observarea sistematică, evaluarea orală, evaluarea scrisă, aprecieri verbale.

BIBLIOGRAFIE:

1.Ioan, Liliana, Manea, Alexandra, Matache, Claudia, Ruse, Clara, Ghid metodologic pentru clasa pregătitoare, Editura Delta Cart
Educațional, Pitești, 2016;

2. M. E. N. – Programa pentru disciplinele: Matematică şi explorarea mediului, Comunicare în limba română, Muzică şi mişcare,
aprobată prin ordinul ministrului nr. nr. 3418/19.03.2013;
3. Nicolescu, Ecaterina, Dicţionar explicativ şcolar, Editura Steaua Nordului, Constanţa, 2005;
4. Înv. gr. I, Ivolschi, Silvia, înv. gr. I, Popistaşu, Ecaterina, înv. gr. I, Guzu, Daniela, Lecturile copilăriei – volumul II. Culegere de
poveşti, poezii, legend, umor şcolar şi jocuri didactice, Casa Editorială Regina, Iaşi, 2008.
Desfăşurarea activităţii

Momentele Competenţe Conţinutul ştiinţific Metode şi Mijloace Forme de Evaluare


lecţiei specifice Tim procedee organizare
/Obiective p
operaţionale
1. Moment 5' Asigur un climat educaţional favorabil pentru Conversaţia Frontal Observarea
organizatoric buna desfășurare a activității. Explicaţia sistematică
Activitatea debutează cu ,,Întâlnirea de Exerciţiul
dimineaţă” , activitate între copii şi doamna
învăţătoare, prin intermediul salutului de
dimineaţă:
Dimineața, în grădină
Pe o tufă de sulfină,
Zeci de aripi colorate
Stau frumos aliniate.
Au ieșit, cu mic, cu mare,
Buburuze la-nviorare.
Dă comanda, de pe-o floare,
O lăcustă antrenoare:
„1, 2- ne răsucim,
3 şi 4 – ne –nvârtim,
5 şi 6- ne arcuim,
7, 8- acum sărim!
9,10- respirăm
Aripile scuturăm!
Ne clătim acum cu rouă!
Gata-ncepe o zi nouă!
Sunteţi pregătiţi de zbor?
O zi bună tuturor!”
Conversaţia Bobocei Frontal Observarea
Realizez prezenţa şi completez ,,Calendarul Explicaţia  pentru sistematică
naturii” cu ajutorul copiilor.  Exerciţiul prezență Evaluarea
Calenda- orală
rul naturii

2. Captarea C. L. R. 1' Reamintesc copiilor că suntem încă în minunata Conversaţia Frontal Observarea
atenţiei 1.1, 1.2 lume a basmelor și îi anunț că astăzi le voi Explicaţia Individual sistematică
prezenta o altă poveste.

Frontal
C. L. R. 5'
3.Reactualizare Rog elevii să-și amintească și să enumere Conversaţia Observarea
cunoștințelor 1.1, 1.2 câteva dintre poveștile studiate (Muzicanții din Explicaţia sistematică
D.P. Bremen dupa Frații Grimm, Prințesa și Evaluarea
1.1, 2.1 mazărea după H. C. Andersen, Dragonii din orală
ținutul albastru după R. S. Gannett etc.).

Frontal
4. Anunţarea 2' Anunț copiii că astăzi le voi citi o nouă poveste Conversaţia Observarea
temei noi şi a - Degețica după H. C. Andersen, iar cu ajutorul Explicaţia sistematică
obiectivelor Degețicăi vor învăța o nouă literă – litera d și D
operaţionale de tipar.

5.Dirijarea C. L. R. Citesc povestea în timp ce completez macheta Conversaţia Macheta Frontal Observarea
13'
învăţării 1.1, 1.2 cu personajele întâlnite. Explicaţia Personaje sistematică
O1 Povestirea le poveștii
Demonstraţia Fişa cu
Exerciţiul povestea
( Anexa
1)

C. L. R.
Macheta
1.1, 1.2 După citirea poveștii voi trece la verificarea Conversaţia completa- Frontal Observarea
O1 înțelegerii textului cu ajutorul întrebărilor : Explicaţia tă cu Individual sistematică
Cum a venit Degețica pe lume ? Demonstraţia personaje Evaluarea
Cine a răpit-o pe Degețica și de ce ? Exerciţiul orală
Unde a găsit adăpost pe timpul iernii ?
Cu cine a vrut să o mărite șoarecele pe
Degețica ?
Cine a ajutat-o pe Degețica să scape ?
Care este finalul poveștii ?

Macheta
C. L. R.
După realizarea înțelegerii textului, insist Conversaţia cu Frontal Observarea
1.3, 2.1, 3.1 asupra sunetului inițial al numelui personajului Explicaţia personaje Individual sistematică
O4
M. E. M
principal Degețica – sunetul D. Exerciţiul și litere Evaluarea
1.1, 5.1 Informez copiii că pe spatele elementelor de pe Demonstraţia (D, M, R, orală
machetă (personaje, flori, păsări etc.) sunt V, C, T, Aprecieri
ascunse mai multe litere mari de tipar, iar ei O, Ș etc.) verbale
trebuie să le recunoască, să le numere și să
așeze separat litera D mare de tipar.
Fișă de
Activitatea continuă cu exerciții de despărțire a Conversaţia lucru Frontal Observarea
C. L. R. cuvintelor în silabe, de identificare a sunetului Explicaţia (Anexa 2) Individual sistematică
2.1, 3.1 D mare de tipar și de colorare a bulinei care Exerciţiul Aprecieri
O2 corespunde acestuia. verbale
O3 Plastilină
O4 Subliniez legătura dintre sunetul d și literele d și Conversaţia Frontal Observarea
D și copiii vor modela litera D mare de tipar din Explicaţia Individual sistematică
A.V.A.P. plastilină. Exerciţiul Aprecieri
2.2. Demonstraţia verbale
O5 Munca
indepen-
dentă

Planșă
După realizarea literei D din plastilină prezint Conversaţia Marker Frontal Observarea
C. L. R. elevilor planșa pe care este trasată litera. Explicaţia Individual sistematică
4.1 Explic tehnica scrierii literei nou învățate, Exerciţiul Evaluarea
O5 semnele grafice din care este compusă ( linie Demonstraţia scrisă
verticală, semioval). Aprecieri
Realizez prima literă drept model, apoi fiecare verbale
elev va scrie, pe rând, litera D mare de tipar la
planșă.

Fișă de
6. Obţinerea 6' Copiii vor primi fișe de lucru - Cartea literei D Conversaţia lucru Frontal Observarea
performanţei C. L. R. și jetoane cu imagini. Fiecare copil va decupa și Explicaţia (Anexa 3) Individual sistematică
1.3, 3.1 va lipi pe fișă doar imaginile care conțin litera Exerciţiul Foarfece Evaluarea
A. V. A. P. D mare de tipar. Munca lipici scrisă
2.3
Verific fișele de lucru și fac eventuale independentă Aprecieri
O3
O4
observații, dacă este cazul. verbale
O5
2'
7. Încheierea Voi face aprecieri globale şi individuale cu Conversaţia Frontal Aprecieri
activităţii caracter motivant privind participarea elevilor Explicaţia Individual verbale
la lecţie.
Elevii se vor îndrepta spre sectorul de joacă.

S-ar putea să vă placă și