PROIECT DIDACTIC
DATA:
UNITATEA ȘCOLARĂ:
CLASA PREGĂTITOARE C
PROFESOR ÎNV. PRIMAR:
ARIA CURRICULARĂ: Consiliere şi orientare
DISCIPLINA: Dezvoltare personală
UNITATEA TEMATICĂ: ,,Salutare, primăvară!”
SUBIECTUL LECȚIEI: Cum ne gospodărim primăvara
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECȚIEI: consolidare- sistematizare
SCOPUL LECTIEI : consolidarea cunoştinţelor deţinute de elevi referitoare la activităţile oamenilor în anotimpul primăvara.
Competenţe specifice :
Dezvoltare personală
2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară
3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar
Competenţe integrate:
Comunicare în limba română
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
3.2. Identificarea semnificaţiei unei/ unor imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare;
Matematică și explorarea mediului
3.1. Descrierea unor fenomene/ procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţi.
Arte vizuale și abilități practice
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) Cognitive:
OC1 Să reconstruiască puzzle-ul cu teme din activitţile de gospodărire a oamenilor în anotimpul primăvara utilizând noţiunile dobândite prin conversaţia
euristică;
OC2 Să alcătuiască 5- 6 propoziţii pe baza imaginilor ce surprind activităţile oamenilor primăvara;
OC3 Să denumească activităţi ale oamenilor în anotimpul sugerat de conversaţie utilizând cunoştinţele acumulate, în timpul alocat efectuării sarcinii;
OC4 Să răspundă în propoziţie la întrebări pe baza cunoştinţelor acumulate.
b) Afective:
OA1. Să manifeste interes pentru activitate finalizând sarcinile de lucru în timpul sugerat;
OA2. Să-și exprime emoțiile prin colaborare, implicare efectivă şi eficientă în momentele lecţiei.
c) Psihomotorii:
OM1. Să folosească corect instrumentele de lucru pentru realizarea sarcinilor propuse;
OM2. Să mențină ordinea pe parcursul activității, respectând regulile clasei;
OM3. Să execute mișcările sugestive în ritm.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Procedurală:
- conversaţia, observaţia, explicaţia, jocul didactic.
2. Materială:
- puzzle, planșa didactică, tabla, fişă de lucru, jetoane cu imagini, flipchart, calendarul naturii.
3. Forme de organizare:
- frontal, individual, pe grupe.
4. Temporale: 45 minute – 5 minute activităţi recreative.
5. Spațiale: sala de clasă.
6. Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, observarea sistematică.
BIBLIOGRAFIE :
- Programa şcolară pentru disciplina Dezvoltare personală, clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
- Băban Adriana, ,,Consiliere educaţională”, Editura ASCR, Cluj-Napoca, 2003
- Breben Silvia, ,,Jocuri pentru dezvoltarea inteligenţei emoţionale la vârsta preşcolară şi şcolară mică”, Ed. Reprograph, Craiova, 2010
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
CONŢINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE OB.
Activitatea Metode şi Mijloace Forme de EVALUARE
LECŢIEI OP. Activitatea învăţătoarei
elevilor procedee de înv. organizare
1. Moment Se asigură condiţiile necesare Se pregătesc pentru
organizatoric desfăşurării în condiţii optime a orei de activitate
dezvoltare personală: Frontal
- aerisirea sălii de clasă
- amenajarea spaţiului de desfăşurare a
activităţii
- pregătirea materialului didactic
Elevii sunt rugați să fie atenți pe
tot parcursul orei.
[Link] Lecția debutează cu întâlnirea de Elevii își exprimă Conversația Observarea
atenției dimineață. emoțiile sistematică
OC4
” Dragi copii, la ora noastră
OM2
Avem invitaţi de seamă. Elevii ascultă
Cu drag să-i întâmpinăm explicaţiile
Și frumos să-i salutăm:,,Bună învăţătoarei. Explicația
dimineața !” Frontal
Panoul cu
Noutatea zilei este că avem întâlnirea Apreciere
musafiri. Răspund la de Individual verbală
Prezint musafirii. întrebări dimineață
Prezenţa
-Căți elevi sunt în clasa pregătitoare C? Conversaţia
-Câți copii lipsesc? Sunt atenți la eursitică
Se va discuta calendarul naturii: explicații.
- Care sunt zilele săptămânii?
- Ce zi este astăzi?
- Dacă astăzi este miercuri, ieri ce zi a
fost? Dar mâine ? Observația
- În ce dată suntem azi?
- În ce anotimp suntem?
- Care sunt lunile de primăvară? Conversaţia
- În ce lună suntem?
- A câta lună din anotimp este luna
aprilie? Ce sărbători avem primăvara?
- Cum este vremea ?
3. Anunţarea Voi spune elevilor o ghicitoare și o
temei şi a scurtă povestire despre primăvară: Elevii ascultă cu
obiectivelor OA1 Ziua s-a mărit, atenţie explicaţiile. Tabla Observarea
operaţionale OM2 Zăpada s-a topit, Conversația sistematică
Grădina a-nverzit, Planșă Frontal
Oare cine a venit? Jocul didactic
Se anunţă tema şi se explică Apreciere
obiectivele lecţiei într-o manieră Individual verbal
accesibilă elevilor, le spun că vom afla
cum se gospodăresc oamenii în Explicaţia
perioada de primăvară, vor alcătui
enunţuri pe baza unor imagini, vor
lucra în echipă.
4. Dirijarea După ce s-a stabilit că este
învățării vorba despre anotimpul primăvara, prin
metoda ciorchinelui elevii vor lipi la
flipchart simboluri ale anotimpului. Elevii ascultă cu Explicaţia
OA1 Introduc apoi musafirul special – atenţie explicaţiile. Personajul Observarea
Clopoţica, care s-a rătăcit şi vrea să fantastic Frontal sistematică
ajungă pe tărâmul primăverii pentru a o
ajuta pe Zâna Primăverii să aducă Conversaţia Planşă
florile şi la noi. Afişez în faţa clasei o Apreciere
planşă mare, care ilustrează traseul pe verbală
care-l are de făcut Clopoţica până la Individual
tărâmul primăverii. Acest drum are
podurile dărâmate şi Clopoţica nu poate
trece. Elevii rezolvând cerinţele
activităţilor pe tot parcursul zilei o vor
ajuta să reconstruiască podurile şi să
treacă mai departe. Fiecare pod
reprezintă o disciplină. În dreptul Elevii se grupează
fiecărui pod există un plic cu dorinţele şi lucrează pe grupe Observarea
OC1 ei. Pentru realizarea primei sarcini la rezolvarea Puzzle sistematică
OC2 elevii sunt grupaţi şi fiecare grupă puzzle-ului. Demonstra-
OC3 primeşte un puzzle. Puzzle-urile ţia
OM1 reprezintă imagini cu activităţi ale Pe grupă
OM2 oamenilor în anotimpul primăvara. Exercițiul
După realizarea puzzle-urilor fiecare Individual Apreciere
grupă va formula enunţuri despre verbal
imaginea reîntregintă. Alcătuim
propoziţii şi se observă numărul
cuvintelor din propoziţie.
Elevii primesc apoi o fişă de lucru
şi un plic cu imagini despre activităţi de Elevii descoperă
primăvară, dar cu un intrus. Se lucrează intrusul, selectează
individual la fişa de lucru. Mai întâi corect imaginile Fișe de
elevii vor selecta imaginile corecte reprezentative lucru
despre cum se gospodăresc oamenii pentru activităţile
primăvara şi li se va spune „Atenţie la de gospodărire a
intrus!” Vor lipi imaginile corecte pe oamenilor
fişa de lucru, iar eu pe planşa de la primăvara.
flipchart, apoi vor colora copacul
înflorit şi vor realiza şi ei o activitate de
primăvară şi anume vor „vărui”
trunchiul copacului colorat cu pastă
albă simbolizând varul folosit
primăvara la copaci. ANEXA 1
5. Realizarea OM3 Aprecieri
feed-back-ului OA2 Se intonează cântecul Vine, vine, Răspund Conversația Frontal verbale
Activitate primăvara! solicitărilor Explicaţia Individual Observarea
recreativă Execută mișcările Demonstrația sistematică
6. Evaluarea OA1 Se bifează împreună cu elevii Elevii ascultă şi Conversaţia Frontal Aprecieri
performanței obiectivele atinse în ora de dezvoltare primesc aprecierile. Individual verbale
personală, acestea lipindu-se sub planşa
mare.
Se fac aprecieri verbale individuale
şi colective cu privire la activitatea
elevilor.
ANEXA 1
Imagini cu activităţi de primăvară- “Cum ne gospodărim primăvara”
Atenţie la intrus!
FIŞĂ DE LUCRU
COLOREAZĂ COPĂCELUL ACTIVITĂŢI DE PRIMĂVARĂ