Sunteți pe pagina 1din 11

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.

1 MOTRU
Prof. DINCĂ ANA
MAI 2016
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

EDUCATOARE:
GRADINITA CU P.P.NR.1 MOTRU
DATA
GRUPA: Mare
TEMA ANUALĂ: ”Când, cum şi de ce se întâmplă ?
TEMA :” Ramas bun,draga primavara!”
TEMA ZILEI:”Primavara cea voioasa o oprim la noi in clasa!”
TIPUL ACTIVITĂŢII:-verificarea cunoştinţelor
-consolidare de priceperi şi deprinderi
DURATA: 1 zi
FORMA DE REALIZARE:activitate integrată
SCOPUL ACTIVITĂŢII : Verificarea cunoştinţelor despre anotimpul primavara şi
aplicarea acestora în diverse contexte de invăţare;
Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică
SARCINA DICACTICĂ: recunoaşterea principalelor caracteristici ale anotimpului
primăvara (flori, legume timpurii, insecte,aspecte );formularea de propziţii simple şi
exprimarea corectă în propoziţii;despartirea in silabe;emiterea unor răspunsuri corecte
la întrebări.
REGULILE JOCULUI: :-Grupa se imparte in doua echipe :echipa albinelor si
echipa buburuzelor.Probele cuprind aceleasi sarcini.Pentru fiecare raspuns corect , se
acorda cate o bulina rosie.Castigatoare este echipa care aduna cele mai multe buline.
EXEMPLU DE ACTIVITĂŢI INTEGRATE:
A.D.P.-„ Primavara cea voioasa o oprim la noi in clasa!”-întâlnirea de dimineaţă
-„Infloresc gradinile„-tranziţie
DOMENII EXPERENŢIALE
D.Ş.-C.M.(cu elem.din D.L.C.)+D.O.S.-A.P.-„Tablou de primavara”
-joc didactic
-lipire
A.L.A.1
JOC DE MASA:”Tablou de primavara”-jocul umbrelor
ŞTIINŢĂ:”Ce stim despre primavara?”-fise de lucru
A.L.A. 2
JOC DE MIŞCARE:”Fluturii vin la flori”

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
D.S.-C.M.(cu elem din D.L.C.)
- să raspunda corect la ghicitori despre primavara;
-sa recunoasca si sa denumeasca floarea,leguma,insecta din imagine;
- să realizeze piramida primaverii în funcţie de criteriile date;
-sa desparta in silabe cuvinte ce reprezinta flori,legume,insecte de primavara
-sa numere silabele ce alcatuiesc cuvantul;
-sa intuiasaca sunetul initial al acestor cuvinte ;
-să alcatuiască propoziţii cu cuvintele date;
-să se exprime corect în propoziţii;
-să participe activ şi afectiv la joc aducându-şi contribuţia la reuşita echipe.

D.O.S.:
-să folosească tehnici cunoscute pentru a realiza o lucrare practică;
-să folosească în mod corect materialele puse la dispoziţie pentru a realiza tema
propusă;
-să-şi aprecieze lucrarea proprie,cât şi lucrările celorlalţi copii;
-să lucreze curat şi ordonat;

A.L.A.
JOC DE MASA:
-să intuiasca si sa asocieze corect imaginea cu umbra sa ;
-sa-si dezvolte coordonarea oculo-motorie.

ŞTIINŢĂ:
-sa rezolve corect fisa,respectand cerintele date
METODE ŞIPROCEDEE:
-conversaţia , explicaţia , descrierea , brainstorming-ul , jocul, metoda piramidei,turul
galeriei;

MATERIAL DIDACTIC:medalioane cu albine si buburuze,imagini si jetoane


reprezentand flori,legume si insecte de primavara,piramida, ghicitori, fişe de
lucru,scrisoarea,baloane,buburuze de ciocolata; carton colorat, lipici,foarfece.

ELEMENTE DE JOC: surpriza , aplauzele , recompensa, competitia.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

“Curriculum pentru învăţământul preşcolar” (2009), Editura DIDACTIC


PUBLISHING HOUSE
“Revista Învăţământul preşcolar nr. 3-4/2009”( 2009), Editura ARLEQUIN
“Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”( 2009), Editura
GHEORGHE-CÂRŢU ALEXANDRU
“Metode interactive de grup”( 2009), Editura ARVES
SCENARIUL ZILEI

Ziua debutează cu ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ. Copiii sunt aşezaţi în


semicerc,pe scaunele. Ne vom saluta folosind tehnica comunicarii rotative .Vom face
prezenţa în catalog,apoi desemnez un copil care va numara toti copiii prezenti. Un alt
copil va face prezenţa la panoul cu pozele lor si va numara absentii.
Urmează completarea Calendarului Naturii ( ziua , data , fenomenul specific
zilei ), ne vom aminti în ce anotimp ne aflăm .
Activitatea de grup-se va anunta jocul care se va desfaşura în cadrul întâlnirii de
dimineaţă:voi rostogoli mingea catre un copil,,Mingea se rostogoleste
Fiecare se gândeşte
Şi va spune cu glas tare
Ce-i place la Primavara? ?’’.Copilul
care primeste mingea ,da raspunsul si-si impartaseste cu ceilalti elementul preferat
din anotimpul Primavara.
Dupa ce am ascultat raspunsurile fiecăruia,voi prezenta copiilor noutatea zilei:o
cutiuta cu buburuze de ciocolata si o scrisoare gasite in clasa .Scrisoare vine de
laPrimavara.Le voi citi copiilor scrisoarea”Dragi copii,eu,Primavara ,trebuie sa imi
iau ramas bun de la voi,pentru ca in curand va sosi sora mea,Vara.Stiu ca sunteti niste
copii cuminti si isteti,dar vreau sa vad ce ati invatat despre mine cat am stat la voi.Va
propun azi un joc concurs si multe alte activitati prin care sa-mi aratati cat de multe
stiti.V-am trimis sarcinile pe care trebuie sa le indepliniti.Echipa castigatoare va fi
recompensata cu buburuze de ciocolata.Daca voi fi multumita de munca voastra,voi
reveni cu drag la voi si la anul..Va urez succes si va spun „Ramas bun”,a
voastra ,Primavara!
Îi voi intreba pe copii daca nu sunt suparati ca Primvara pleaca de la noi si le voi
propune sa o oprim la noi in clasa prin realizarea de tablouri de primvara care sa ne
aminteasca de ea pana ce va reveni la noi.Ii voi anunta ce vom lucra astăzi şi le voi
enunţa obiectivele pe înţelesul lor,precum şi centrele de interes deschise.

„Tablou de primavara”este prima activitate pe domenii experienţiale, care aparţine


D.S.-C.M.(cu elem.din D.L.C. )şi care va fi realizată sub forma unui concurs între
doua echipe. Concursul va consta în rezolvarea a cinci sarcini diferite, fiecare răspuns
corect va fi răsplătit cu buline rosii,iar echipa castigatoare va primi buburuze de
ciocolata.
După o mică discuţie privind anotimpul primavara , le voi anunţa tema activităţii şi le
voi enunţa obiectivele pe înţelesul lor.
Le voi prezenta cosul cu surpize in care avem medalioanele si sarcinile.Dupa
ce voi imparti copiilor medalioanele,ii voi ruga să se grupeze în 2 echipe, echipa
buburuzelor şi echipa albinelor şi îi voi anunţa că începem un concurs. Voi desemna
câte un copil din fiecare grupă pentru executarea jocului de probă.
Voi citi pe rând fiecărei echipe câte o sarcină ce se afla in plic, iar imaginile cu
raspunsuri vor fi puse pe un panou pentru a alcatui un tablou de
primavara.Răspunsurile corecte vor fi recompensate prin buline.
In complicarea jocului,copiii vor trebui sa construiasca Piramida primaverii
dupa criteriile date de mine.
Când toate sarcinile au fost îndeplinite, vom număra bulinele acumulate de
fiecare echipă, voi felicita echipa câştigătoare si o voi recompensa cu buburuze de
ciocolata. Apoi copiii vor părăsi sala de grupă , timp în care voi aranja materialele în
centre pentru activitatea următoare,cea de-a doua activitate pe domenii experentiale,
D.O.S.-A.P. După ce intra in sala de grupa si vor lua loc la masute ,copiii intuiesc
materialele, le prezint sarcinile, modalităţile de lucru.
Le voi reaminti de scrisoarea primita si de faptul ca am hotarat sa oprim Primavara
la noi in sala de grupa si voi purta o discutie cu ei cu privire la tablou primaverii pe
care l-am realizat la prima activitate in cadrul jocului didactic.Vom intui
materialele,le voi explica sarcinile,obiectivele,le voi demonstra modul de lucru,le voi
prezenta modelul meu si le voi ura „Spor” la lucru.Voi recompensa copiii cu insecte
pe care ei le vor lipi pe lucratrea preferata cand vom face Turul galeriei. Lucrarea care
va avea mai multe insecte pe ea,va fi declarata cea mai frumoasa lucrare.
La centrul JOC DE MASA, copiii vor gasi umbra fiecarei imagini,iar la centrul
ŞTIINŢĂ au de rezolvat o fisa.. După încheierea activităţilor din centre,vom juca
jocul de mişcare „Fluturii vin la flori””:
În încheierea întregii activităţi ne vom întâlni din nou pe covor unde vom face o
retrospectivă a zilei şi unde voi face aprecieri generale şi individuale privind
activitatea copiilor.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

EVENIMENT CONŢINUTUL STRATEG EVALUARE


UL ŞTIINŢIFIC II (Instrumente
DIDACTIC şi
DIDACTI Indicatori)
CE
MOMENT
ORGANIZAT Amenajarea sălii de grupă,dispunerea
ORIC scaunelor în semicerc,pregătirea
materialului didactic.

CAPTAREA Se va realiza în cadrul Întâlnirii de


ATENŢIEI dimineaţă , când copiii vor afla
noutatea aceastei zile: o cutiuta cu Conversaţi Observarea
buburuze de ciocolata si o scrisoare a comportament
gasite in clasa ,dar si printr-un cos cu ului copiilor
surprize trimis tot de Primavara pe
care il voi decoperi in acest
moment,impartindu-le medalioanele
cu albine si buburuze.
REACTUALIZ
AREA Se face printr-o scurta conversatie Conversaţi
CUNOŞTINŢE despre anotimpul a, Verificarea
LOR Primavara:”Copii,suntem la sfarsitul Explicaţia orală,
anotimpului Primavara.Daca privim Analiza
afra,in natura,cum arata un Frontal şi răspunsurilor
tablou/peisaj de primavara? individual copiilor
ANUNŢAREA
TEMEI Ii voi anunta pe copii ca astazi vom
ŞI desfasura jocul numit “Tablou de
ENUNŢAREA primavara”si ca ,asa cum spune si Explicaţia Observarea
OBIECTIVEL titlul jocului ,se vor juca cu toate Conversaţi comportament
OR elementele de primavara si vor a ului copiilor
demonstra tot ce stiu ei despre acest
anotimp,alcatuind totodata tabloul de
primavara pentru a o putea opri la noi
in clsa asa cum am stabilit la Frontal
Intalnirea de dimineata.
Voi enunta obiectivele pe intelesul
lor: vor trebui sa raspunda la
intrebari,sa rezolve sarcinile cerute,sa
fie atenti si ascultatori.

Inainte sa incepem ,haideti sa


formam doua echipe,pentru ca asa ne
DIRIJAREA cere jocul.Voi aveti la gat niste
ÎNVĂŢĂRII medalioane cu buburuze si albine,asa
ca vom forma echipa albinelor si
echipa buburuzelor.
Explicarea jocului: Pe rand ,cate Exerciţiul -Observarea
un copil din fiecare echipa va veni si comportament
va extrage un plic,iar eu va voi citi u-
sarcina din interiorul plicului..Fiecare Conversaţi lui copiilor
raspuns corect va fi aplaudat si a
recompensat cu cate o bulina rosie,iar
jetonul cu raspunsul corect va fi pus - Aprecierea
pe un panou pentru a alcatui Tabloul capacităţii de
de Primavara.Fiecare copil are Explicaţia a asimila şi
dreptul sa ceara ajutorul unui coleg aplica regulile
de echipa. Ceilalţi copii trebuie să fie unui joc
atenţi la coechipieri pentru a-i putea -frontal
ajuta în cazul în care aceştia vor
întâmpina dificultăţi în acordarea
răspunsurilor. Conversati
Va trebui să antrenez copiii în a
activitate, să încurajez preşcolarii în Problemati
adoptarea unui mod corect de zarea
colaborare, să stimulez evoluţia
jocului.
„Ca sa fiu eu sigura ca ati
inteles,vom executa jocul de proba”.
Jocul de probă:
Deoarece fiecare proba din concurs
va fi introdusa prin extragerea
plicului, sarcinile vor fi explicate pe
parcursul desfasurarii jocului.

Executarea jocului propriu-zis:


Cele doua echipe se vor forma dupa
medalioanele de la gat:echipa
albinelor si echipa buburuzelor.. Le
urez succes si dau start jocului.

Se extrage primul plic si se citeste


sarcina.
PROBA 1: “Raspunde la
ghicitoare”
Le citesc ghicitorile, copiii din
fiecare echipa raspund pe
rand,punand jimaginea/jetonul pe
tablou.
Se întâmplă peste noapte,
Raspunsul
Din boboci, florile scoate;
corect la
Din uscat şi noduros,
Zici că-i nins, un prinţ frumos! ghicitori
(copacul înflorit)
Mar frumos si aurit
Chiar din cer a rasarit
Ziua intreaga straluceste
Si pamantul incalzeste.
Soarele

Se extrage cel de al doilea plic si se


citeste sarcina:
PROBA 2 “Raspunde la
intrebare!”
Cate un copil din fiecare echipa Raspunsul
vine,extrage un biletel cu o intrebare: corect la
1.“Cum se numeste pasarea calatoare intrebari;expri
care are ciocul lung si isi face cuib pe marea in
stalp sau hornul casei?”-Barza propozitii
2.“Cum se numeste pasarea calatoare
care are coada in forma de
furculita ?”-Randunica
“3.Care sunt lunile anotimpului
Primavara?”-Martie,Aprilie,Mai
4.Ce fructe se coc primavara?”-
Capsunele,ciresele de mai

PROBA 3: “Denumeste
floarea/leguma/insecta!” Denumeste
Cate un copil vine ,ia o imagine ce se floarea/legum
afla cu fata in jos si o denumeste. a etc.,desparte
corect in
PROBA 4 :”Desparte in silabe si
silabe,spune cate silabe sunt si precizeaza
alcatuieste o propozitie”. Cate un numarul de
copil din fiecare echipa vine,desparte silabe al
in silabe un cuvant ce denumeste un cuvantului
element de primavara pe care i-l arat
eu ,numara silabele ce alcatuiesc
cuvantul si formuleaza o propozitie
cu acest cuvant.

OBŢINEREA Complicarea jocului


PERFORMAN “Piramida Primaverii”
ŢEI Piramida va fi completata dupa Conversaţi - Proba orală
ŞI FIXAREA urmatoarele cerinte: a
CUNOŞTINŢE „Gaseste patru flori de primavara!”
LOR „Gaseste trei legume de primavara!” Explicaţia - Observarea
„Gaseste doua aspecte caracteristice sistematică a
anotimpuli Primavara!” comportament
„Gaseste Vestitorul Primaverii!” ului
Copiii vor fi alesi pe rand din fiecare -Analiza
echipa ,vor gasi elementele cerute răspunsurilor
dintr-o multime de imagini in care se Piramida copiilor
afla si imagini „capcana”si le vor Primaverii -Realizarea
aseza pe piramida, completand-o de piramidei
jos in sus dupa criterii
date

-frontal şi
individual

ASIGURARE Se va realiza în centre. După ce


A RETENŢIEI copiii intră în clasă ,îi voi anunţa că Explicaţia
ŞI A urmează să mai avem cateva sarcini Demonstra
TRANSFERU de indeplinit: Urmeaza cea de-a doua ţia
LUI activitate pe domenii experentiale Exerciţiul Fise
care apartine D.O.S.-A.P. unde copiii Lucrul în
au de realizat un „Tablou de echipă
primavara”Le voi reaminti de Individual Proba practică
scrisoare,de faptul ca am hotarat sa
oprim primavara la noi in sala de
grupa si voi purta o discutie cu ei cu Comunicarea
privire la tabloul pe care l-am si relationarea
asamblat in cadrul jocului didactic in grup
anterior.Vom intui materialele,le voi
explica sarcinile,obiectivele,le voi
demonstra modul de lucru ,le voi
prezenta si modelul meu,iar apoi ne Aprecieri
vom incazi mainile si le voi ura verbale
„Spor” la lucru. Vor fi ajutaţi copii
care solicită sprijin sau adresează
întrebări.
Dupa terimnarea acestei
activitati,urmeaza lucrul in centrele
alese:
La centrul JOC DE MASA, copiii
vor gasi umbra fiecarei imagini din
joc,iar la centrul ŞTIINŢĂ au de
rezolvat o fisa.

vor putea găsi perechea pentru păsări


călătoare,iar la centrul ŞTIINŢĂ au
de rezolvat o fişă.Este deschis şi
centrul CONSTRUCŢII unde vor
merge copiii pentru a construi căsuţe
pentru alte păsări.
Voi realiza o expoziţie cu lucrările
EVALUAREA realizate de copii analizând
ŞI împreună cu copiii tablourile în
ÎNCHEIEREA funcţie de următoarele criterii: Joc
ACTIVITĂŢII -respectarea temei; distractiv
-acurateţea lucrării; Conversati
-originalitate. a Aprecieri
Voi recompensa copiii cu insecte pe verbale
care ei le vor lipi pe lucrarea Turul
preferata cand vom face Turul galeriei Recompense
galeriei. Lucrarea care va avea mai Observarea
multe insecte pe ea,va fi declarata comportament
cea mai frumoasa lucrare. Analiza ului copiilor
Activitatea se va încheia prin jocul de produselor
mişcare Joc „Fluturii vin la flori” activităţii

Pentru acest joc avem nevoie de o


floare-un copil ales va veni si va
alege o floare de primavara pe care o
va tine in mana. Ceilalti copii vor
primi medalioanele reprezentand
fluturi,albinute si buburuze. Acesti
copii vor imita zborul in spatiul de
joaca. Cand voi da semnalul “Fluturii
zboara la floare”- cei care au imagine
cu fluturi vor zbura la floare. Se
procedeaza la fel pentru buburuze si
albinute. Copiii trebuie sa fie atenti la
semnalul meu si la imagine pe care o
au in piept. Se executa jocul
de cateva ori, astfel incat vor face
schimb de imagini intre ei si vor
schimba de asemenea floarea.

Vom face o retrospectivă a întregii


zile.Voi face aprecieri generale şi
individuale privind activitatea
copiilor şi modul de desfăşurare a
întregii activităţi şi le voi imparti Recompen
buburuze de ciocolata . sa

S-ar putea să vă placă și