Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

GRUPA: MARE
NIVEL: II
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: CÂND,CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?
TEMA PROIECT: PRIMĂVARĂ DRAGĂ, BINE AI SOSIT!
TEMA SĂPTĂMĂNII: SALUTARE, PRIMĂVARĂ, TIMP FRUMOS, BINE-AI VENIT!
TEMA ACTIVITĂŢII: NE JUCĂM, ÎNVĂŢĂM ,,PRIMĂVARA” AJUTĂM!
TIPUL DE ACTIVITATE: MIXTĂ (verificare și sistematizare de cunoștințe, consolidare de priceperi şi deprinderi )
MIJLOC DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ - ADE (DLC, DOS) + ALA2
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual
DURATA: 120 MIN
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE

II. ADP: ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

Întâlnirea de dimineaţă cu tema: Bună dimineaţa, vestitori ai primăverii!;


Tranzitii:Doar una e primavara- euritmie
Hora florilor de primăvară-joc cu text şi cant
Samba florilor - dans
Rutine: Sosirea copiilor;
Deprinderi de igienă personală : „Știm să ne spălăm pe mâini!”
Deprinderi de autonomie și autoservire : „Știm să mâncăm frumos!”

III. ADE: ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE


DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE
DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Educarea limbajului
TEMA ACTIVITĂŢII: PROPOZIȚII, CUVINTE, SILABE, SUNETE
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic „Primăvara în cuvinte”
TIPUL ACTIVITĂŢII:verificare și sistematizare de cunoștințe

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
Să-şi imbogătească vocabularul activ şi pasiv pe baza experienţei,a activităţii personale şi a relaţiilor cu ceilalți şisă utilizeze un
limbaj oral corect din punct de vedere gramatical

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 – să alcătuiască propoziţii corecte din punct de vedere gramatical;


O2 –să despartă cuvinte în silabe;
O3 – să reprezinte grafic cuvintele și silabele;
O4 – să identifice sunetul iniţial al cuvintelor;
O5 – să exemplificecuvinte care încep cu un sunet dat.

SARCINA DIDACTICĂ:
Copiii celor două echipe vor răspunde la ghicitori, vor despărţi cuvinte în silabe, vor formula propoziţii, vor preciza sunetele iniţiale
ale cuvintelor, vor completa propoziţiile ajutându-l altfel pe Spiriduşul Ghiocel.

REGULI DE JOC:

Copiii sunt împărţiţi în doua echipe - rândunele și ghiocei;


Răspunde copilul care este ales prin diferite metode.
Fiecare răspuns corect este recompensat printr-o floare în vază. (un ghiocel)
Câștigă echipa care are cele mai multeflori în vază.

ELEMENTE DE JOC :
- surpriza,ghicitori, jetoane, Coşuleţul Primăverii,„Cutiuțe fermecate”,„Clepsidra lui Ghiocel”, bagheta magică, fluier, flori
misterioase,aplauzele, întrecerea,mişcarea copiilor în sală,recompense-floricele în vază.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE ŞI PROCEDEE:jocul, conversația, explicația, exercițiul, demonstrația, piramida,aprecierea verbală;


MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:„Cutiuţe fermecate”, Clepsidralui Ghiocel, coşuletul primăverii,jetoane reprezentand imagini specifice
anotimpului de primăvară,bagheta magică, fluier, flori misterioase,table, cretă,vaze flori;
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual,pe grupe.

DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE
DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Activitate practică
TEMA ACTIVITĂŢII: TABLOU DE PRIMĂVARĂ
MIJLOC DE REALIZARE: confecţie: tăiere, lipire, perforare
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de priceperi şi deprinderi

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
 Să cunoască și să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activități practice;
 Să identifice, să proiecteze și să găsească cât mai multe soluții pentru realizarea temei propuse, valorificând deprinderile de lucru
însuşite.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

O1 -să taie în linie dreaptă fâşii de hârtie creponată pentru a realiza firele de iarbă;
O2 -să realizeze diferite elemente de primăvară cu ajutorul perforatoarelor;
O3 -să lipească elementele obţinute, logic în tablou;
O4 -să numească elementele tabloului;
O5-să-şi exprime opinia faţă de lucrarea proprie şi/sau lucrările altora.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE ŞI PROCEDEE:exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, conversaţia, observația, turul galeriei, aprecierea verbală.
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:carton, hârtie grofată, foarfece, lipici, perforatoare cu model,farfurii plastic;
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.

ACTIVITĂŢI PE CENTRE DE INTERES

1. CENTRUL BIBLIOTECĂ
Tema activităţii: Primăvara în cuvinte!
Mijloc de realizare:citire de imagini şi reprezentare grafică

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1 – să reprezinte grafic cuvântul și silabele;
O2-să formuleze propoziții pe baza imaginilor;
O3 -să lipească imagini denumite prin cuvinte care încep cu un sunet dat, specifice anotimpului de primăvară;
O4 -să coloreze doar imaginea care reprezintă cuvântul alcătuit din4 silabe.
2. CENTRUL ARTĂ
Tema activității:Tablou de primăvară
Mijloc de realizare:confecţie

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

O1 -săutilizeze corect instrumentele/ uneltele de lucru puse la dispoziție;


O2 - să taie în linie dreaptă fâşii de hârtie creponată pentru a realiza firele de iarbă;
O3 - să realizeze diferite elemente de primăvară cu ajutorul perforatoarelor;
O4 - să lipească elementele obţinute, logic în tablou;
O5-să-şi exprime opinia faţă de lucrarea proprie şi/sau lucrările altora.

3. CENTRUL JOC DE MASĂ


Tema activității:Primăvara în culori- puzzle
Mijloc de realizare:reconstituire imagini din fragmente

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

O1 - să îmbine piesele pentru a alcătui imaginea;


O2 -să reconstituie întregul din bucăți, lipindu-le;
O3 -să formuleze propoziţii pe baza imaginii reconstituite;
O4 – să despartă în silabe un cuvânt ce denumeșteun element din imagine.

4. CENTRUL ŞTIINŢĂ
Tema activității: Vine,vine primăvara!
Mijloc de realizare:fişă de lucru

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1 – să unească cu o linie fiecare element de primavară cu imaginea Zânei;
O2 -săcoloreze imaginile specifice anotimpului de primăvară;
O4 - să formuleze propoziţii pe baza imaginii realizate;
O5 – să lipească elemente decorative pentru a realiza o rama fișei de lucru.

STRATEGIA DIDACTICĂ
METODE ŞI PROCEDEE: jocul, conversaţia, explicatia, demonstraţia, exerciţiul, observația,problematizarea, instructajul verbal, turul
galeriei, aprecierea verbală.
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
BIBLIOTECĂ – fișă, imagini elemente specifice anotimpului de primăvară şi iarna, lipici,creioane colorate;
ARTĂ - carton,hârtie grofată, foarfece, perforatoare, lipici,farfuriuţe plastic;
JOC DE MASĂ- puzzle imagini primavara,imagine suport,lipici;
ŞTIINŢĂ–fişă de lucru, forme perforate specifice anotimpurilui de primavară, creioane colorate,lipici.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual.

IV. ALA II: ACTIVITĂȚI LIBER ALESE


1. TEMA ACTIVITĂŢII: Rândunică, mută-ţi cuibul!
MIJLOC DE REALIZARE: joc de mişcare

SCOPUL ACTIVITĂŢII
 deconectare intelectuală în urma efortului psihic din ziua respectivă și crearea unei atmosfere de bunӑ dispozitie, destindere, relaxare.

OBIECTIV DE REFERINŢĂ:
 Să fie apt să utilizeze deprinderile însușite în diferite contexte.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- să se grupeze, formând astfel grupuri ce reprezintă cuibul și rândunica;
O2- să alerge într-un spaţiu delimitat;
O3 -- să-şi coordoneze mişcările corpului în concordanţă cu cerinţele jocului;
O4- sӑ participe activ, aducându-şi contribuţia la reuşita echipei;

DESCRIEREA JOCULUI -Rândunică, mută-ţi cuibul!


Copiii se grupează câte doi, faţă în faţă, ţinându-se de mâini. Se formează mai multe perechi de acest fel reprezentând cuibul. În mijloc
va intra un al 3-lea copil cu rolul de „rândunică” (cei 3 formează cuibul cu rândunica în el). Un jucător rămâne fără cuib. Când animatorul
(educatoarea) strigă: „Rândunică, mută-ţi cuibul!” toate rândunelele îşi schimbă cuibul, astfel copilul rămas afară îşi va găsi un cuib şi un
altul va rămâne fără.Acesta va trebui să-şi găsească un alt cuib la următoarea strigare. Cel care rămâne fără cuib va aduce un punct echipei
adverse.

ELEMENTE DE JOC:mişcarea, aplauzele


2.TEMA ACTIVITĂŢII:Ce îmi povestește floarea?
MIJLOC DE REALIZARE:joc liniştitor

OBIECTIV DE REFERINŢĂ:
 Să fie apt să utilizeze deprinderile însușite în diferite contexte

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1-să redea în cuvinte proprii ceea ce „îi șoptește” floarea;
O2 -să se folosească de acțiuni motrice pentru a mima diferite cuvinte și expresii.

STRATEGIA DIDACTICĂ
METODE ŞI PROCEDEE:jocul, exerciţiul, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, aprecierea verbală
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:floare.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

BIBLIOGRAFIE:
 ****„Curriculum pentru învăţământul preşcolar” (3-6/7 ani), Editura Didactica Publishig House, București, 2009
 Ezechil, I., Paişi Lăzărescu, M., Laborator preşcolar. Ghid metodologic, Editura V&I Integral, Bucureşti 2001
 Secrieru, A. , Orientări Metodice – Privind aplicarea curriculumului pentru învățământul preșcolar, Editura Delta Cart
Educational, Pitești 2016
SCENARIUL ZILEI
Înainte de venirea copiilor în sala de grupă se pregătesc o parte din materiale și se aranjează sala pe sectoare de activitate.

În prima parte a zilei, la activitățile alese dedimineață (A.L.A. I) le propun copiilor să realizeze lădiţe pentru flori de primăvară la
sectorul CONSTRUCTII; să modeleze prin mișcări circulare, translatorii, de apăsare și aplatizare petale de flori de diferite culori și să
realizeze flori multicolore la sectorul ARTA; să realizeze o macheta lasectorul Nisip si Apă.Copiii își vor alege sectorul din cadrul A.L.A. I
și vor încerca să ducă la bun sfârșit sarcinile pe care le au de îndeplinit.

Înainte de începerea activității integrate se va realiza „Întâlnirea de dimineață” cu tema „Bună dimineaţa, vestitori ai
primăverii!”. Copiii se vor așeza în semicerc și se vor saluta, copiii au posibilitatea de a-şi împărtăşi ideile, de a-şi manifesta starea de spirit
de bună dispoziție. Educatoarea le zâmbeşte, transmiţându-le căldură și încurajare prin toate formele de comunicare.
„După ce ne-am salutat
Și frumos ne-am adunat
Colegii ne-am întâlnit
Cine oare n-a venit?”(prezența)

Calendarul naturii: Se stabilește anotimpul, schimbările ce au avut loc în natură în ultimaperioada (vremea s-a încălzit, noaptea s-
amicșorat, ziua a crescut,au apărut ghioceii etc.).
-În ce anotimp suntem?
- Ce zi a săptămânii este astăzi?
- Ce zi a fost ieri?
- Cum este vremea?
Activitatea de grup: Se spun versurile:
„În fiecare dimineață
S-avem gândul bun pe față, (trecem palmele peste față)
Către soare să privim (desfacem brațele în forma de cerc, privim în sus)
Iubire să dăruim (strângem bratele spre piept și apoi le desfacem)
De gând rău, să ne ferim! (mâna alungă gândul rău)
S-adunăm doar bucurie (strângem brațele spre piept și apoi le desfacem)
Și-n lume s-o răspândim! (sărim în sus cu brațele desfăcute)
Și-atunci orișice copil,
În fiecare dimineață
Are gândul bun pe față! (trecem palmele peste față).”
Tranziţia: Doar una e primăvara-euritmie

Dezvoltarea empatiei: ,,Sunteţi bine?”


Concluzia : ,,Dacă voi sunteţi bine, sunt și eu!”

Noutatea zilei: ,,Este o zi specială pentru că avem oaspeți-poate este Zâna Iarnă, a rătăcit drumul, dar s-a întâlnit cu Spiridușul
Ghiocel care ne-a trimis un coșulet cu surprize.
Le voi citi scrisoarea primită de la Spiriduşul Ghiocel careeste din ,,Regatul primăverii şi a venit unde trebuia, pentru că azi noi
vom desfăşura un joc care se numește,,Primavara în cuvinte” și că în cadrul aceastei activităţi vom învăța cuvinte noi, frumoase,vom
desparţi cuvintele în silabe şi vom alcătui propoziţii cu ele.
Astăzi ne vom juca și împreună dar și pe grupe, urmând să realizați sarcini și individualapoi în centrele de activitate pregătite.
Urmează explicarea jocului, enunțând sarcinile care le au de rezolvat și regulile jocului.
După ce au primit explicațiile necesare, voi trece la desfășurarea propriu-zisă a jocului. La finalizarea jocului, activitatea se va muta
în centrele de interes deschise.

Tranziția către centrele de activitate se va realiza prin jocul cu text și cânt „Hora florilor de primavară”:
„Ghiocel și zambiluţă,hai la joc!/Să ne fie, să ne fie cu noroc!/ Cine-n horă o să joace/ Floare mare se va face./Cine n-o juca de
fel/Va rămâne bobocel!/ Ghiocel și zambiluţă, hai la joc!/ Să ne fie, să ne fie cu noroc!/ Cine-n horă o să joace/Floare mare se va face./Și noi
ne vom juca la fel/ Hai la centre-ncetinel!”
Se merge la fiecare centru pentru a familiariza copiii cu materialele, sarcinile de lucru și obiectivele urmărite.
La centrul BIBLIOTECĂtrebuie să reprezinte grafic cuvântul și silabele;să formuleze propoziții pe baza imaginilor;să lipească
imaginile denumite prin cuvinte care încep cu un sunet dat;să coloreze doar imaginea care reprezintă cuvântulcu 4 silabe.
La centrul JOC DE MASĂ se va pune la dispoziția copiilor jocul PUZZLE, iar copiii vor îmbina piesele astfel încât săobțină o
imagine descifrabilă, reconstituind imaginea și formând întregul prin lipire; să formuleze propoziţii pe baza imaginii reconstituite; să
despartă în silabe un cuvânt ce denumește un element din imagine.
La centrul ARTĂ copiii vor trebui să utilizeze corect materialele și uneltele de lucru puse la dispoziție; să taie fâşii de hârtie
creponata;să realizeze diferite elemente de primăvară cu ajutorul perforatoarelor; să lipească elementele obţinute, logic într-un tablou
concret; să numească elementele tabloului; să-şi exprime opinia faţă de lucrarea proprie şi/sau lucrările altora.
La centrul ŞTIINŢĂ copiii vor trebui să unească cu o linie fiecare element de primăvară cu imaginea Zânei;să explice de ce a ales
anumite elemente;să explice de ce unele imagini nu corespund anotimpului de primăvară; să formuleze propoziţii pe baza imaginii colorate;
să lipească elemente decorative pentru a realiza o ramă fişei de lucru.

Tranziţia către ultima parte a activităţii integrate se va face prin dansul-Samba florilor.
În ultima etapa a zilei – A.L.A. 2 – copiii vor desfășura un joc distractiv numit „Rândunică, mută-ţi cuibul!”.
Copiii se grupează câte doi, faţă în faţă, ţinându-se de mâini. Se formează mai multe perechi de acest fel reprezentând cuibul. În
mijloc va intra un al 3-lea copil cu rolul de „rândunică” (cei 3 formează cuibul cu rândunica în el). Un jucător rămâne fără cuib. Când
animatorul (educatoarea strigă: „Rândunică, mută-ţi cuibul!” toate rândunelele îşi schimbă cuibul, astfel copilul rămas afară îşi va găsi un
cuib şi un altul va rămâne fără, acesta va trebui să-şi găsească un altul la următoarea strigare. Cel care rămâne fara cuib va aduce un punct
echipei adverse.
Dupăfinalizarea jocului distractiv vom încheia activitatea cu jocul liniştitor: „Ce îmi povesteşte floarea?”.

S-ar putea să vă placă și