UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : G.P.
N Mânzălești
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
PRIMĂVARA, O CĂLĂTORIE ÎN LUMEA SIMȚURILOR
PROF. PENTRU EDUCAȚIE TIMPURIE– Leonte Liliana Mariana
DATA: 04.04.2025
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT :G.P.N. Mânzălești
GRUPA:Combinată ,,Albinuțele”
EDUCATOARE: Leonte Liliana Mariana
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Când, cum şi de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: ,,Primăvara”
SUBTEMA PROIECTULUI TEMATIC:,, Parfumul și culorile
Primăverii!”. TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Primăvara, o călătorie în lumea
simțurilor”.
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată .
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidarea cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor însușite anterior;
.
COMPONENŢA ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
ADP: Întâlnirea de dimineaţă : Întâlnire cu rândunica Rica (salutul, prezenţa, calendarul naturii,
împărtăşirea cu ceilalţi, activitatea de grup, noutatea zilei).
Rutine: „ Servim micul dejun ” – exersarea unor deprinderi igienico-sanitare şi de autoservire
Tranziţii: „ Butterfly, Ladybug and Bumblebee” (cântec), ,,Bat din palme!’’ „Ne pregătim de activităţi”(poezie)
,
“Clean up” (cântec) “Spring is here” (joc cu text și cânt), “Zum,zum, albinuța mea”(cântec).
2
ALA
ARTĂ - ,, Coșuleț de primăvară” – amprentare coșulețe pentru ADE;
JOC DE MASĂ: ,,Flori de primăvară” -puzzle;
ȘTIINȚĂ:,,Parfum de primăvară” – experiment ;
ADE: Domeniul Cunoașterea Mediului-joc didactic: „Simte primăvara!”
Domeniul Om și Societate – activitate practică: „Primăvara într-un buchet”- (tăiere,rupere, lipire,
confecționare tridimensională cu materiale din natură);
ALA - JOC DE MIȘCARE: Albinuță, mută-ți stupul!;
EPV: Generozitate;
Moment de literație: ,,Primăvara a sosit” de Andra Aprodu
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
[Link] grosieră și motricitatea fină în contexte de viață familiare;
C.1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;
[Link] sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
[Link] și manifestare a potențialului creativ;
[Link] orale în diverse situații de comunicare;
3
E.3. Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare
COMPORTAMENTE VIZATE:
A.1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specific vârstei;
A.1.2. Participă la activități fizice variate, adecvate nivelului de dezvoltare;
A.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
C.1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi;
C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență ;
C.3.1. Manifestă creativitate în activități diverse;
D.2.3. Utilizează structuri orale simple;
E.3.3. 3.3. Descrie unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului şi Spaţiului
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Consolidarea cunoştinţelor copiilor referitoare la diferite aspecte ale anotimpului primăvara,
precum și exersarea deprinderilor practice însuşite anterior, în vederea realizării unei lucrări practice.
4
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să picteze floricele, prin amprentare; (Artă)
O2 – să îmbine corect piesele jocului de puzzle cu flori de primăvară; (Joc de masă)
O3– să realizeze experimentul cu materialele primite;
(Știință) O4– să ghicească elementele de primăvară ,
folosind simțurile; O5 – Să numescă părțile componente
ale unei flori;
O6 – Să efectueze operaţii simple de lucru utilizând corect tehnicile de lucru însuşite anterior şi
materialele puse la dispoziţie;
O7– să respecte regulile impuse de joc și cele de disciplină;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: jocul didactic, conversaţia, brainstorming-ul, explicaţia, demonstrația, exercițiul,
jocul, R.A.I, ( răspunde, aruncă, interoghează), Puzzle, analiza produselor activității.
Material didactic: aplicaţiile ChatterKid, Quizziz,Flora Incognita, coșulețe, acuarele, bureți pentru
amprentare,piese de puzzle, petale de flori, ulei essential de frezie, pipete, sticle de parfum, ochelari
experiment,
5
săculeți cu probe, roata probelor, flori de primăvară, iarbă, crenguță de copac, înregistrare cu diferite
sunete de primăvară, părți componente ale unei flori din hârtie, elemente de primăvară din hârtie,
foarfece, lipici, bețe din lemn, hârtie colorată, hârtie creponată, şorţuleţe pentru preşcolari, coroane cu
albinuțe, recompense.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupuri.
Locul desfăşurării: sala de grupă.
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru educaţie timpurie 2019;
Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie;
Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere până la 7 ani;
Glava, A., Chis, O., Tătaru, L.,(2014) Piramida cunoașterii, Editura Diamant, Craiova
Breben, S., Gongea, E., Ruiu, G., Fulga, M., (2001) Metode interactive de grup - ghid metodic, Editura
ARVES;
Păişi Lăzărescu., M., Ezechil.,L., (2015) Laborator preşcolar - ghid metodologic, Ed. V&I
Integral,Bucureşti;
,,Învăţământul preşcolar şi primar 3-4/2017”, Ed. Arlequin, Bucureşti;
DURATA: o zi
6
SCENARIUL ACTIVITĂȚII
ADP
Activitatea începe cu Îutâluirea de dimineața. Copiii se aşază în semicerc pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu
toţi membrii grupei. Educatoarea, pentru a constitui un model de comportament, zâmbeşte, îi priveşte,
transmite căldură şi încurajare prin toate formele de comunicare verbală şi nonverbală. Salutul se realizează prin
tehnica comunicării rotative. Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei, fiecare salutându-şi
colegul din partea dreaptă, optând pentru una din formele de salut prezentate. Se realizează Prezenta copiilor,
nominalizându-se prezenţii şi absenţii. Calendarul Naturii - se realizează cu ajutorul metodei RAI
(răspunde, aruncă, interoghează).
Momentul de literatie: ,,Primăvara a sosit” de Andra Aprodu
Împartasirea cu ceilalti – fiecare copil va spune ce îi place la anotimpul Primăvara. La Noutatea zilei se prezintă sub
formă de surpriză rândunica Rica, care le vorbește copiilor cu ajutorul aplicaţiei ChatterKid. Ea le cere să o ajute să-și
amintească cum este anotimpul primăvara la noi în țară: ce culori are, ce flori înfloresc, cum miroase, ce sunete se aud,
cum se simte și ce elemente are acest anotimp minunat? Pentru a răspunde la toate aceste întrebări copiii vor trece prin
mai multe probe: vor picta prin amprentare cu bureței în formă de flori folosind culorile primăverii, vor descoperii flori de
primăvară rezolvând puzzle-uri, vor produce propriul parfum de primăvară folsind petale de flori, vor descoperi primăvara
folosindu-și simțurile în cadrul unui joc didactic și vor realiza propriul
7
aranjament de primăvară folosind elemente din natură. La final vor desfășura în curtea grădiniței jocul distractiv
,,Albinuță, mută-ți stupul”.
,,PRIMĂVARA, SIMFONIE PENTRU SIMȚURI!” - mesajul zilei. Cu ajutorul Tranziţiei :
,,Spre centre să avansăm/ Coșulețe să pictăm/ puzzle-uri să rezolvăm/ Parfum să realizăm!”.
ALA
Copiii, împărţiţi în 3 grupe, după simbolul ales, vor trece la centrele de interes specifice.
La centrul Artă vor picta prin amprentare coșulețele primite, folsind bureței ( niv.I) și pensule (niv II)(O1)
La centrul, Joc de masa vor realiza puzzle-uri cu flori de primăvară ( 4 piese pentru niv.I și 9-12 piese
pentru [Link]) pentru a rezolva cerințele Ricăi.(O2)
La centrul Știiuta , vor realiza un experiment prin care vor realiza un parfum de primăvară. (O3)
8
Trouzitie:,,Trenuleţul îl formăm/Pe mânuţe ne spălăm/ Ghiozdănele le luăm/ Şi la masă ne-aşezăm!”.
Gustarea
După servirea mesei are loc tranziția „ Butterfly, Ladybug and Bumblebee”.
AD
E
Se va asigura cadrul adecvat desfășurării activității la Domeniul Ştiinţe- Cunoașterea Mediului.
Preşcolarii vor desfăşura jocul didactic “Simte prirŏvoro!” , în care vor ghici diferite elemente de
primăvară
folosindu-și simțurile, vor identifica părțile componente ale unei plante, vor identifica intrusul și vor răspunde
unor
ghicitori folosind materialele realizate de ei. Jocul de probă este realizat de educatoare cu ajutorul copiilor.
Varianta 1 - Jocul reîncepe prin numirea unui copil, care învârte roata probelor și în funcție de cifra la
care se oprește, va alege săculețul în care se află o cerință precum: cu ochii închiși să miroasă o floare și
să o
denumească(niv. II), să asculte o înregistrare și să identifice sursa sunetelor(păsărele, albine, ploaie de
primăvară)(niv. II), să descopere doar prin atingere elemente de primăvară (iarbă, flori, crenguță) (niv.I)și
să le numească. Alţi 4 copii, vor veni, pe rând, să realizeze sarcini similare, prin aceaşi metodă. (O4)
Varianta 2 - Copiii vor așeza corespunzător părțile componente ale unei flori, numindu-le, apoi vor identifica
numele flori folosind aplicația “ Flora incognita”.
Varianta 3 - Le cer copiilor să identifice intrusul din grupele de pe bilețele, să-l elimine din fiecare (nivel I) și
să menționeze rolul acestora în natură (nivel II) .
Complicarea jocului - Le cer copiilor să dea răspunsul unor ghicitori și să găsească imaginea
corespunzătoare. Dar pentru că nu am disponibile aceste imagini, jocul se întrerupe pentru a le realiza în
cadrul activității practice.
9
Are loc Tranziţia,, Clean up!”( cântecel), după care vor realiza la Domeniul Om și Societate,
activitatea
procticŏ „Primăvara într-un buchet”.
Așezați la mese, copiii primesc, descoperă și intuiesc materialele necesare desfășurării activității:
petale de flori, bucățele de hârtie creponată, fire de iarbă și diferite forme, lipici,forfecuțe, forme de flori,
fluturași, albinuțe, buburuze din hârtie cartonată.
Nivelul I poate lipi forme deja realizate sau bucăți de hârtie (grad de dificultate adaptat
nivelului de vârstă), nivelul II poate adăuga petale de flori sau fire de iarbă, dar copiilor li se oferă
libertatea de a alege materialele și maniera în care doresc să lipească, apoi se demonstrează modul
de lucru.
Realizarea exerciţiilor de încălzire a muşchilor mici ai mâinilor:
Plouă uşor...să auzim,
Cu vârf de degete masa
lovim Plouă mai tare,
ploaia tot vine Batem cu
degetele bine, bine. Cad
pietricele pe trotuare Să
ciocănim şi noi mai tare!
Tună departe, tună acum
Batem cu pumnii bum-bum-
bum! Soare frumos a apărut
10
Şi-un curcubeu la noi în sală s-a făcut!
Spor la lucru, dragi copii!
Efectuarea lucrării de către copii- Copiii vor începe să lucreze, pe un fond muzical. Pe parcursul
executării lucrării, se oferă explicaţii suplimentare, individuale şi colective, dacă va fi cazul. Se
supraveghează modul de lucru al copiilor. Se pune accent pe creativitatea copiilor.(O6)
După realizarea acestora, educatoarea revine la jocul didactic și citește ghicitori al căror răspuns se
regăsește printre lucrările realizate de copii. Ei trebuie să ridice imaginea corezpunzătoare răspunsului corect.
Are loc tranziția “Spring is here”, apoi copiii finalizează activitatea practică. Ei primesc coșulețele
realizate la centrul Artă în care a fost așezat burete pentru flori, și introduc acolo materialele realizate în
etapa anterioară îmreună cu flori naturale și alte elemente de primăvară pentru a realiza un buchet
personalizat.
După finalizarea produselor, vom realiza o mini expoziţie. Se poartă o scurtă conversaţie despre
sarcinile pe care le-au îndeplinit. Se fac aprecieri globale și individuale.
După terminarea activităţii practice, preşcolarii vor cânta “Zum,zum, albinuța mea”.
ALA - Copiii vor sărbători reusita activităţii prin jocul distractiv “Albinuță, mută-ți stupul”, doi copii care
se
țin de mână formează stupul, un copil este albinuța și stă în interiorul stupului. La comanda
“Albinuță, mută-ți stupul”copilul albinuță trebuie să părăsescă stupul și să găsească alt stup liber.
(O7)
11
Evaluarea activității – are loc prin folosirea aplicației Quizziz, copiii vor trebui să răspundă la
întrebări legate de activitate. Numiți pe rând, fiecare copil își exprimă în termeni corespunzători nivelului
de vârstă și de dezvoltare părerea despre activitatea desfășurată pe parcursul zilei , formulând răspunsuri
la întrebările din Quizz.
În semn de mulțumire, preşcolarii primesc recompensele din coșul trimis de rândunica Rica pentru
modul în care s-au comportat și descurcat pe parcursul întregii activități.
În încheiere, educatoarea face aprecieri colective şi individuale despre modul în care copiii au
participat şi s- au comportat la activităţi.
12