Sunteți pe pagina 1din 22

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

ŞCOALA Gimnazială „Elena Văcărescu”

CLASA: Pregătitoare A

PROPUNĂTOR: Marcu Alina- Ionela

DATA: 22. 05. 2018

UNITATEA TEMATICĂ: Jocurile Copilăriei

SUBUNITATEA: Jocuri

DISCIPLINE: Dezvoltare personală (lecție de recapitulare de cunoștințe), Matematică şi explorarea mediului (fixare şi consolidare),
Comunicare în limba română (consolidare), Arte vizuale şi abilități practice (lecție de formare de priceperi și deprinderi)
SUBIECTUL LECŢIILOR: Dezvoltare personală: Activităţi preferate

Comunicare în limba română: Literele: k, K, x, X, y, Y, w, W, q, Q.

Matematică şi explorarea mediului: Colectarea şi gruparea datelor

Arte vizuale şi abilităţi practice: Zarul

DISCIPLINE INTEGRATE: Comunicare în limba română, Dezvoltare personală, Matematică şi explorarea mediului, Muzică şi
mişcare,Arte vizuale şi abilităţi practice

DURATA: 4 ore

SCOPUL: Stimularea interesului pentru însușirea de cunoștințe și deprinderi în cadrul lecțiilor de comunicare în limba română,
matematică și explorarea mediului, dezvoltare personală, arte vizuale și abilități practice.

COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:

D.P.

3.1 Identificarea unor rutine în activitatea şcolară;

3.3. Identificarea hobby-urilor, jocurilor şi activităţilor preferate;


C.L.R.

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;

1.2. Identificarea unor mesaje variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar;

1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale,in contexte de comuncare cunoscute;

2.2.Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple;

2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, in diferite contexte de comunicare;

2.4. Exprimarea propriilor idei referitoare la contexte familiare,manifestand interes si incredere in sine;

3.1. Recunoaşterea şi numirea literelor mari şi mici de tipar;

3.2. Identificarea semnificaţiei unor imagini care prezintă întâmplari,fenomene şi evenimente familiare ;

4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate;

M.E.M.

1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;

3.2. Manifestarea curiozităţii pentru observarea unor fenomene/ procese /structuri repetitive simple din mediul apropiat, în
scopul identificării unor regularităţi;
5.1. Sortarea/ clasificarea pe baza unui criteriu dat;

A.V.A.P.

1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;

2.1. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de exprimare specifice artelor;
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/ obiecte/construcţii simple pe baza interesului direct.
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare
vizuală, muzicală, verbală, kinestezică.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

D.P.

O1 - să asocieze răspunsurile la ghicitori, pe baza imaginilor date;

O2 - să recunoască, în imagini, activităţile preferate;

O3 - să verbalizeze diferite situații trăite ce conțin activităţi preferate, legate de imaginile afişate.

C.L.R.

O1- să recunoască în cuvinte literele k, K, x, X, y, Y, w, W, q, Q;

O2- să identifice cuvintele care conțin literele k, K, x, X, y, Y, w, W, q, Q;

O3- să despartă cuvintele în silabe ;

O4- să alcătuiască propoziții simple, corecte din punct de vedere gramatical;

M.E.M.

O1. - să citească datele notate într-un tabel pentru a afla numărul acestora;
O2-. să completeze un tabel cu datele grupate ;

O3. - să rezolve probleme pe baza tabelului dat;

A.V.A.P.

O1 - să denumească materialele de lucru necesare pentru realizarea temei propuse;

O2 - să aplice tehnici de lucru adecvate (pictură, tăiere, asamblare, lipire);

O3 – să respecte etapele de lucru în vederea realizării produsului final.

STRATEGII DIDACTICE:

o METODE ŞI PROCEDEE:, conversaţia, explicaţia, jocul didactic, exercitiul, observația, munca independentă, turul galeriei,
metoda R. A. I.;
o RESURSE MATERIALE: fişe de lucru, plastilină, acuarele lipici, foarfecă, planșe imagini, minge calculator,
videoproiector.
o FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în perechi, pe grupe;
o FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: formativă, prin observarea comportamentului elevilor, aprecieri verbale, analiza
produselor activităţii;

o RESURSE TEMPORALE: 35 minute + 10 minute activităţi în completare;


o RESURSE UMANE: 33 elevi

BIBLIOGRAFIE:

1. MECTS -„Programa pentru disciplinele: Comunicare în limba română, Matematică şi explorarea mediului, Dezvoltare
personală, Muzică și mișcare, aprobată prin ordinul ministrului nr. 3418/19.03.2013”, Bucureşti, 2013
Curriculum pentru invăţământul primar, M.E.C.T.S.,2012

2. Molan, Vasile- ”Didactica disciplinelor <<Comunicare în limba română>> și <<Limba și literatura română din învățământul
primar>>”, București, Editura Miniped, 2014
3. Neacșu Ioan și colaboratorii, Metodica predării matematicii, Editura Didactică și Pedagogică, București, 1988
DEMERSUL DIDACTIC

Momentele Competenţe STRATEGII DIDACTICE


Metode şi Mijloace de Forme
lecției/Durata specifice/ DEZVOLTARE PERSONALĂ Evaluare
procedee înv. de
Obiective Conținutul științific
organi-
zare
1.Moment Pregătirea materialelor necesare desfăşurării în
organizatoric bune condiţii a lecției.

Activitatea debutează cu ,,Întâlnirea de


Conversaţia
dimineaţă”. Se realizează salutul de dimineaţă.
10 min
Înviorarea de dimineaţă:
CLR. Frontal
Dimineaţa-n clasa mare,
1.4
Pe o tufă de sulfină,

Zeci de feţe zâmbitoare

Stau frumos aliniate.


Observarea
Au ieşit cu mic cu mare,
„Albinuţele” la-nviorare. sistematică

1, 2 – ne răsucim,

3 , 4 – ne învârtim!

5 , 6 – ne arcuim,

7 ,8 –acum sărim!

9 , 10 – respirăm, Conversaţia

Braţele le scuturăm!

Vă zâmbim şi vă urăm

Să aveţi cu toţii spor, Observarea


sistematică
Ziua bună, tuturor!”

Se face Prezenţa:

2.Captarea D.P. Se completează ,,Calendarul naturii”cu : ziua, Observația Calendarul Frontal


atenției luna, anul, anotimpul, starea vremii pentru ziua naturii
3.1. Conversaţia
respectivă.
2 min
Explicaţia
Mesajul zilei: Activităţi preferate: “Ce îmi place
să fac ?”

Mascota clasei, Albinuţa Maya, a pregătit un plic


C.L.R. Exerciţiul Plic cu
pentru elevi cu 4 ghicitori .
scrisoarea de
1.1 În
Elevii descoperă răspunsul la ghicitori: ( Anexa 1) la mascota
pereche
clasei.
*“Nu e uliu totuşi zboară,
D.P. Aprecieri
Dacă-l ţii bine de sfoară!” ( Zmeul )
verbale
2.1.
*E rotundă, colorată
2.2 Fişe elevi
Iar copiii nu- i rezistă,

Făra ea ora de sport

Ar fi ora cea mai tristă! ( Mingea )

*Chip de om, dar minte n- are

Nici nu cere de mâncare


Coală
E- ndrăgită de copii
Că le face bucurii ! ( Păpuşa ) flipchart

*Când e plin cu aer zboară,

Când e gol, repede coboară! ( Balonul ) Frontal

Se anunţă elevii că îşi vor consolida cunoştinţele


despre “Activităţile preferate” şi se enunţă
3.Anunțarea D.P. Conversaţia
obiectivele lecţiei într-o manieră accesibilă lor.
temei și a
2.1
obiectivelor
2.2
1 min
Vizionarea unor secvenţe ( imagini în care sunt
reprezentate tipuri de activităţi preferate potrivite
4.Dirijarea pentru consolidarea cunoştinţelor – PPT) în
O1
învățării vederea identificării şi denumirii activităţilor
preferate. ( Anexa 2 ) Observaţia PPT Frontal

10 min

O2
Completarea unor fraze lacunare de tipul:
Individua
( Anexa 3) Conversaţia l

5.Fixarea La şcoală îmi place cel mai mult .........


cunoștințelor
Când ies cu părinţii mei, cel mai mult îmi
10 min place......
Explicaţia Fişe de lucru
Acasă, cel mai des mă joc..........
Conversaţia Indivi-
Elevii vor completa o fişă de lucru, în care trebuie dual
Exerciţiul
să îşi aleagă activitatea preferată sau să o deseneze
.( Anexa 4)

Elevii vor realiza un colaj împreună cu colegii din


echipă, care să definească acele talente care există
Analiza
în echipa sa.
6.Activitate produselor
A.V.A.P Explicaţia Imagini
recreativă
Aprecieri
2.3. Conversaţia Fișe, culori
10 min verbale
Frontal
Exerciţiul
Se vor face aprecieri generale și individuale asupra
Pe grupe
participării elevilor la lecție, precum și asupra
7.Încheierea
comportamentului lor pe parcursul orei.
lecției

2 min
Momentele Competenţe COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ STRATEGII DIDACTICE
lecției/ Durata specifice/ Metode şi Mijloace de Forme Evaluare
Obiective Conținutul științific procedee înv. de
organi
zare
1.Moment Pregătirea materialelor necesare desfăşurării în
organizatoric bune condiţii a lecției.

1 min

2. Captarea Activitatea preferată a copiilor este jocul.


CLR. Conversaţia Imagini În Observa-
atenției
Elevii vor primi un plic în care se află părţi dintr- o pentru pereche rea
1.1
2 min imagine, ei trebuie să reîntregească imaginea şi să realizarea sistemati-
O1 descopere denumirea activităţii pe care o practică întregului . că
personajele din imagine. ( tip Puzzle).
3.Anunțarea
Se va anunța tema lecției și se vor formula
temei și a
obiectivele. Elevii vor afla că pe parcursul lecției
obiectivelor
se vor juca şi vor învăța astfel mai uşor literele k,
1 min K, x, X, y, Y, w, W, q, Q.
PPT Frontal

4.Consolidarea CLR. 1.1 Personajele din desene animate au pregătit sarcini Surpriza Imagini cu
cunoştinţelor şi jocuri pentru a ajuta elevii să folosească corect personaje din
literele k, K, x, X, y, Y, w, W, q, Q. ( Anexa 5 ) desene care îi
30 min
O2 Explicaţia îndeamnă pe
Sarcina I “Colorează jucăriile!”
elevi să se
Elevii trebuie să coloreze jucăriile pe care sunt joace cu
A. V. A. P. scrise literele. Cele pe care sunt scrise x, X – cu literele k, K,
roşu, k, K – cu albastru, y, Y – cu verde, w, W – x, X, y, Y, w,
2.3
cu galben, q, Q – portocaliu. W, q, Q;
Exerciţiul
Sarcina a II- a: “Realizează corspondenţa”.
Explicaţia
Elevii vor primi ca sarcină realizarea
CLR. corespondenţei între imagine si cuvânt. Indivi-
Fişă de lucru
dual
1.1, Sarcina a III-a : „Desparte în silabe şi reprezintă Aprecieri
grafic” verbale
1.3,
KARATE YOGA KIWI KAKI XEROX
1.4, Observația
Exerciții
Sarcina a IV-a : Analiza
răspunsuri-
Joc: „ Găseşte cuvântul care se repetă!”
O1, O2, O3, Conversaţia lor
O4, Elevii vor citi trei propoziţii, vor avea ca sarcină să Indivi-
numere cuvintele fiecărei propoziţii, vor scrie în Jocul dual
casetă cifra corespunzătoare numărului de cuvinte, didactic
Frontal Observa-
iar în chenarul din partea de jos a propoziţiilor vor
rea
M. E. M. desena cuvântul care se repetă în fiecare
sistemati-
propoziţie.
1.1 Activi- că
Cântec: „Alfabetul distractiv” tate

Activitate recreativă Indivi-


5.Activitate M. M. Aprecieri
Desen: Codul culorilor duală
recreativă verbale
3.1
10 min Magicianul “QUINTUS” ( elevii vor citi numele Observa-
A. V. A. P. Fişe de lucru
magicianului) a pregătit un număr de magie, elevii În rea
Exerciţiul
2.3 vor colora în pereche urmând codul culorilor. Plastilină perechi sistemati-
După finalizarea fişei vor modela cu plastilină că
C.L.R.
numele personajului descoperit ( ciocănitoarea
O1 Woody).

Se vor face aprecieri generale și individuale asupra Aprecieri

participării elevilor la lecție, precum și asupra verbale


6. Încheierea
lecției-1 min comportamentului lor pe parcursul orei. Recompen-
Conversaţia
se

Momentele Competenţe MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA STRATEGII DIDACTICE Evaluare


lecției/ Durata specifice/ MEDIULUI Metode şi Mijloace Forme de
Obiective procedee de înv. organi-
Conținutul științific zare
1.Moment Asigurarea unui climat educațional
organizatoric favorabil:

1 min ”Personajele Disney voi le-aţi distrat,

Într- o altă etapă le-ați invitat !”.M.E.M.


Observarea
Reactualizarea cunoștințelor se va realiza Frontal
2.Reactualizarea M.E.M Conversația Minge sistematică
prin verificarea terminologiei matematice:
O1 Individual
cunoştinţelor ( metoda R. A. I.).
asimilate
- Cum se numesc numerele care se scad?
anterior (termeni ai scăderii)
5 min
- Cum se numește rezultatul scăderii?
(rest sau diferență)

- Cum se numesc numerele care se adună?


(termeni ai adunării)

- Cum se numește rezultatul adunării?


(sumă sau total)

- Cine îmi poate da exemple de obiecte


din clasă care au formă de: sferă, cub sau
cuboid? Frontal Observarea
Captarea atenției se va realiza printr-o Conversaţia sistematică
3. Captarea M.E.M. fişă.tabel cu jucării. Elevii vor trebui să Fişă
atenției O1 completeze tabelul, grupând datele Individual
5 min O2 corespunzător. ( numarănd figurile Observarea
Frontal
O3 geometrice). Conversaţia sistematică
Astăzi la matematică vom rezolva
4. . Anunțarea C.L.R. împreună câteva exerciții și vom organiza
subiectului și a 1.2 datele în tabel pentru a ajuta personajele
obiectivelor Disney să ajungă la casa lor. Ele au de
1min trecut mai multe obstacole.

I. În pereche
5.Dirijarea M.E.M. Joc matematic: „Taie, dacă e greşit !” Explicaţia Fişă
învățării 1.1, 1.2, Elevii vor număra elementele organizate
10 min 1.3, 1.4, în tabel, apoi vor constata dacă sunt tot
3.1 atâtea cât indică numărul dat. Dacă
numărul este greşit, vor tăia elemente sau
O1 vor adăuga câte vor fi necesare pentru a
ajunge la numărul de elemente dat.
II.
O2 Joc matematic: „Cutia cu jucării” Explicaţia Fişă În pereche Observarea
Elevii vor primi o fişă care reprezintă o Exerciţiul sistematică
cutie cu jucării. Fiecare pereche trebuie să
Indentifice câte jucării sunt de fiecare fel.
III.
O1 Joc matematic: „Descoperă numărul Explicaţia Joc
Individual
O2 ursuleţilor şi al copacilor” Exerciţiul didactic
O3 Elevii vor realiza fişa cu ursuleţii. Ei Fişă
A.V.A.P. trebuie să grupeze în tabel numărul
2.2, 2.3 ursuleţilor şi al copacilor. După ce au
realizat gruparea, trebuie să compună o
problemă referitoare la imagine, care să se
rezolve printr-o operaţie de adunare.
Cei care finalizează sarcina, vor colora
imaginea.
Elevii au reuşit să ajute personajele
Disney să ajungă la casa lor.
6.Consolidarea M.E.M. Joc : Ajută animalele să afle câte Explicaţia Tabel Observarea
Pe grupe
Cunoştinţelor 3.1 alimente au din fiecare fel! Exerciţiul sistematică
10 min O2 Elevii se vor grupa în grupe de câte 4– 5
elevi , vor primi o planşă pe care trebuie
să o decupeze, să colecteze şi să grupeze
datele pentru a afla numărul necesar de
alimente al animăluţelor.
7.Activitate
recreeativă Audiţie cântec : „Una este luna”
M.M. 3.1
8 min
8. Încheierea Aprecieri / Recompense.
lecției

1 min

Momentele Competenţe ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE STRATEGII DIDACTICE


Metode şi Mijloace de Forme
lecției/ specifice/ Evalua-
procedee înv. de
Durata Obiective Conținutul științific organi- re
zare
1.Moment Se creează condiţiile optime pentru buna
organizator desfăşurare a activităţii propuse:
ic
- aerisirea sălii de clasă;
1 min - pregătirea materialelor necesare; Observa
- distribuirea materialelor necesare elevilor. -rea
sistemati
Conversaţia -că
2. Captarea Şi cum voi v-aţi lăudat
atenției Că nu greşiţi la citit şi numărat, Frontal
Prin jocuri am răscolit
2 min
Şi uitaţi ce am găsit…( un ZAR).

Observa
Se prezintă elevilor tema lucrării şi obiectivele
3.Anunțare CLR. 1.1 Conversația rea
operaţionale în termini accesibili lor. sistemati
a titlului și
O5 că
a Intuirea materialelor şi prezentarea
obiectivelor Lucrarea
lucrării model
model
1 min Explicaţia

Frontal
Se va intui materialul de pe bănci:, lipici, foarfecă, Apreci-
Materiale
4.Formare Conversaţia eri
şablon, acuarele;
prezentate,lip verbale
de priceperi
Elevii sunt solicitaţi sǎ numeascǎ materialele
si CLR. 1.1 necesare realizării zarului. ici,
deprinderi
Se va discuta despre modul în care acestea vor fi Observația Foarfeca,
30 min utilizate.
acuarele;
Demonstrarea şi explicarea modului de lucru Decupa-
rea
Li se vor prezenta elevilor etapele de realizare a
Conversaţia Analiza
lucrǎrii: răspunsu
-rilor
- pictarea cubului desfăşurat;

-decuparea cubului desfăşurat;

-îndoirea laturilor spre interior, după liniile


conturate;

-lipirea figurii obţinute. Problematizar Observa


ea rea
Copiii vor descoperi prin asamblarea cubului sistemati
desfăşurat, realizarea unui zar; că

Se va insista asupra procedeelor de lucru , precum


şi a criteriilor pe baza cărora se va realiza evaluarea
lucrărilor elevilor:

1.Respectarea etapelor de lucru corespunzătoare


lucrării propuse ( tăiere, asamblare, lipire)

2.Realizarea integrală a lucrării Conversaţia Aprecier


i verbale
3.Corectitudinea execuţiei

A.V.A.P Realizarea lucrǎrilor de cǎtre elevi

1.1.1.3

2.2., 2.3. Se urmăreşte capacitatea elevilor de a folosi corect


Observa
materialele necesare şi de a respecta etapele de
O1, O2, O3, rea
lucru. sistemati
O5, O6
Individua că
Se lucrează individual. Fiecare copil va picta,
l
decupa, asambla zarul. Exerciţiul

Voi urmǎri executarea lucrǎrii ajutând elevii care


au nevoie, dând indicaţii individuale suplimentare,
făcând observaţii.

Pe măsură ce lucrările sunt gata, se vor evalua


printr-un tur al galeriei, apreciind obiectiv produsul
realizat.
Conversaţia Activitate
în
pereche
Se cere elevilor sa creeze un joc. Jocul trebuie sa Observaţia
aibă componentă principală zarul.
5.Activitate
recreativă
A.V.A.P 2.2.,
15 min 2.3.
Apreci-
6. O6 Se vor face aprecieri şi autoaprecieri, ţinându-se eri
verbale
Evaluarea cont de următoarele criterii:
CLR. 1.1
lucrărilor
- - respectarea etapelor de lucru;
O5
1 min - gradul de finalizare al lucrǎrii;
MEM 1.2 - aspectul estetic al lucrării în ansamblul ei. Apreci-
eri
individu
ale și
colective

S-ar putea să vă placă și