Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA:
UNITATEA DE APLICAŢIE: Școala Gimnazială Hășmaș
CLASA: a III-a
INSTITUTOR/ ÎNVĂŢĂTOR: Mercea Ana
PROPUNĂTOR: Bobiș (Antohi) Noemi Margareta

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare


DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: În lumea sunetelor și a culorilor
SUBIECTUL LECŢIEI: ”Fram, ursul polar” – după Cezar petrescu, familiarizarea cu textul
TIPUL LECŢIEI: dobândire de noi cunoștințe

DISCIPLINE INTEGRATE:
AVAP - Arte vizuale și abilități practice

COMPETENȚE GENERALE:
CLR - Comunicare în limba română
1. Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de
comunicare
AVAP - Arte vizuale și abilități practice
2. Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind materiale și tehnici adecvate

COMPETENŢE SPECIFICE:
CLR - Comunicare în limba română
1.1. Extragerea unor informaţii de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil
- completarea unor tabele/ scheme/ organizatori grafici cu informaţii din texte audiate; reluarea audierii pentru a completa/ transpune în tabele/
organizatori grafici informaţii din textele audiate
1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare familiare
- folosirea unor tehnici prin încercare şi eroare pentru a descoperi semnificaţia cuvintelor
- explicarea sensului cuvântului prin mijloace verbale şi nonverbale pornind de la contextul mesajului audiat
2.1. Descrierea unui obiect/ unei fiinţe din universul apropiat pe baza unui plan simplu
- identificarea şi numirea unor trăsături ale obiectelor/ fiinţelor din universul apropiat
2.2. Povestirea unei întâmplări cunoscute pe baza unui suport adecvat din partea profesorului
- relatarea după întrebările investigatorului perfect (Cine? Ce? Unde? Când? Cum? De ce? Cu cine? Cu ce?)
- relatarea unei secvenţe dintr-un film/ desen animat/ clip pentru care nu există subtitrare sau sonor
3.1. Extragerea unor informaţii de detaliu din texte informative sau literare
- lectură activă, cu creionul în mână
3.2. Formularea unui răspuns emoţional faţă de textul literar citit
- exerciţii de exprimare a primelor reacţii faţă de cele citite folosind modalităţi diverse: desen, mimă, schemă, ritm/ melodie etc.
- exerciţii de tipul „dacă aş fi (personajul) ... m-aş simţi/ aş fi ...”

AVAP - Arte vizuale și abilități practice


2.2. Realizarea de creații funcționale în diverse tehnici pe diferite suporturi (hârtie, confecții textile, ceramică, sticlă etc.)
- decolorarea cu pic

OBIECTIV FUNDAMENTAL:
Să demonstreze că a înțeles textul, răspunzând corect la întrebările legate de el.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
OO 1: Să citească corect, conștient, coerent și expresiv textul ,,Fram, ursul polar”;
OO 2: Să identifice cuvintele și expresiile necunoscute din text, să le introducă în vocabularul propriu alcătuind enunțuri variate și corecte;
OO3: Să desprindă informații esențiale din textul ,,Fram, ursul polar;
OO4: Să formuleze răspunsuri la întrebări pe baza textului ,,Fram, ursul polar”;

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE:


M1 – conversația
M2 – explicația
M3 – joc de rol
M4 – activitate cu fișe

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
m1 – manual
m2 – tablă digitală
m3 – Cartea ”Fram, ursul polar”, de Cezar Petrescu

FORME DE ORGANIZARE:
F1 – individuală
F2 – frontală
F3 – în pereche
F4 – în grupe mici

BIBLIOGRAFIE:

 Beșliu, D., Stănică, N. Limba și literatura română – Manual pentru clasa III. București: Editura Litera
 Dragostea ursuleților polari, documentar, https://www.youtube.com/watch?v=CbILj_CYqno
 Programa Şcolară pentru disciplina Arte vizuale şi abilităţi practice. https://media.hotnews.ro/media_server1/document-2014-10-14-18303583
programa-arte-vizuale-abilitati-practice-clasele-iii.pdf
 Programa Școlară pentru disciplina Comunicare în limba română. https://www.isjcta.ro/wp-content/uploads/2013/06/01-Limba-si-literatura-
romana_clasele-a-III-a-a-IV-a.pdf
 Urșii polari, https://edu.litera.ro/manuale/2021_314_ROM3/index.html
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Strategii didactice Evaluare
(instrumente
Etapele lecţiei O. Conținutul învățării Metode şi Mijloace Forme de şi
Dozare op. procedee didactice organizare indicatori)
Activitatea învățătorului Activitatea elevilor
1.Moment Se asigură climatul unei bune
organizatoric desfăşurări a orei.
(1-3’)
Vizionarea unui scurt videoclip Vizionează videoclipul și încep Proiecție
cu mama ursoaică și puii de urs întrebările/discuțiile pe baza lui. videoclip
2. Pregătirea polar. Evaluez
Tabla
psihologică (3- Copiii cunt rugați să formuleze Conversația Frontal nivelul de
digitală
4’) întrebări pe baza filmulețului interes
prezentat. pentru
subiect
Astăzi vom face cunoștință cu un Ascultă ceea ce li se spune și
urs polar și cu puiuțul lui drăguț. deschid manualele.
3.Anunţarea Evaluez
Vom citi textul din manual, de la
subiectului şi a Explicația Manuale Frontal atenția
pag. 102-103, ”Fram, ursul
obiectivelor elevilor
polar”, urmând să discutăm apoi
(2’)
despre ceea ce am citit.
4. Transmiterea Se citește textul în gând. Apoi se Citesc textul în gând, apoi cu voce Conversația Manuale Frontal Cărți și
noilor citește de către elevi, câte un tare. Explicația Fișe pentru Individual materiale
cunoştinţe (15- paragraf pe rând. Notează cuvintele noi. colorat tipărite
20’) Se explică cuvintele noi și se Răspund oral la întrebări. Evaluez
notează în caiet. Vor folosi tehnica decoloratului cu nivelul de
Se discută următoarele întrebări picul pe fișa cu ursul Fram. înțelegerea
pe baza textului: subiectului
1. Unde s-a născut Fram?
2. Cum arăta adăpostul lui Fram?
3. Ce nu putea pricepe puiul de
urs?
4. Ce făcea puiul de urs când se
trezea singur?
5. De unde știa Fram când se
întorcea mama lui?
6. De ce ar fi vrut Fram să-i
împărtășească mamei isprava
lui?
7. Care erau grijile mamei?
Se ia câte o fișă cu ursul Fram pe
care se va folosi tehnica
decoloratului cu picul pentru a o
colora.
Joc de rol: Formează perechi, exersează
”În perechi, imaginați- vă un dialogul și îl redau când sunt rugați.
Proiecție
dialog între mama-ursoaică și Urmăresc videoclipul și formulează
videoclip
puiul ei pe care îl pregătește întrebări referitoare la el.
Jocul de Observ
5. Fixarea pentru viața printre ghețurile
rol, Tabla În perechi modul în
cunoștințelor polare.”
Conversația digitală Frontal care
(15’) Se urmărește videoclipul
lucrează
documentar ”Dragostea
elevii în
ursuleților polari”, urmând ca
perechi
elevii să formuleze întrebări pe
baza videoclipului vizionat.
Se vor nota ideile principale ale Vor completa fișa. Materiale
textului studiat, pe o fișă de tipărite
lucru. Evaluez
Fișa pentru
modul în
6. Evaluare Explicația idei Individual
care lecția a
(5’) principale
fost însușită
de către
elevi
Să citească în întregime cartea Își notează tema. Cartea
7. Tema pentru Fram, ursul polar, de Cezar ”Fram,
acasă. Indicaţii Petrescu. Să sducă pentru ora ursul
Explicația Frontal Cărți
pentru studiul următoare cartea cu ei. polar”, de
individual. (2’) Cezar
Petrescu
8. Încheierea Elevii sunt apreciați pentru Se intră în pauză.
Frontal
lecției (1’) implicarea la oră, după care sunt Conversația
Individual
liberi pentru pauză.
ANEXE:

1. Fișa de lucru Fram, ursul polar, imagine


2. Fișa de lucru , Fram ursul polar, idei principale
3. Schița tablei
Fram, ursul polar
Fram, ursul polar

S-ar putea să vă placă și