Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 26.05.2022
CLASA: a IV-a A
CADRU DIDACTIC: Drugã (Ariciu) Florentina
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazialã, Sat Mãneciu Pãmânteni
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Colecționãm timp liber
TITLUL: “Bunica” de Barbu Ştefãnescu Delavrancea
TIPUL LECŢIEI: consolidare şi sistematizare de cunoştințe
SCOPUL LECȚIEI: aprofundarea cunoştinţelor şi competenţelor intelectuale ale elevilor

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Realizarea de deducţii simple pe baza audierii unui text literar sau informativ accesibil;
2.1. Descrierea unui personaj dintr-o carte/ dintr-un film /a unui personaj imaginar urmărind un set
de repere;
3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative sau literare;
3.2. Asocierea elementelor descoperite în textul citit cu experienţe proprii;
4.4. Povestirea pe scurt a unei secvențe dintr-o poveste/ dintr-un film/ desen animat / a unei
activități/ a unei întâmplări imaginate/trăite

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

O1 – să citească fluent, corect, conștient și expresiv textul;


O2 – sã identifice, într-un text dat, minim 3 semne de punctuație şi sã cunoascã ce marcheazã
acestea;
O3 – sã identifice minim 3 cuvinte cu sens asemãnãtor/ opus;
O4 – sã formuleze enunțuri cu minim 3 sensuri ale unui cunvânt dat;
O5 – sã schimbe valoarea gramaticalã a unor cuvinte date;
O6 - sã identifice corect pãrțile principale de propoziție.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ŞI PROCEDEE : conversația, explicația, demonstrația, exercițiul;
MATERIALE DIDACTICE : laptop, videoproiector, fişe de lucru, caiete, planșã, fişe de
lucru, marionetã;
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;
RESURSE TEMPORALE: 50 de minute;
RESURSE UMANE: 17 elevi
RESURSE SPAȚIALE: sala de clasă
FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului
elevilor, aprecieri verbale,.

BIBLIOGRAFIE:

* Programa şcolarã pentru învățământul primar, cls. a IV-a, Ministerul Educaţiei Naționale,
Bucureşti, 2014
* Daniela Beşliu, Nicoleta Stãnicã , Manual Limba şi literatura românã, clasa a IV-a , editura
Litera, 2021
Strategii didactice
Momentele Ob. Evaluare
lecţiei Op. Conţinutul instructiv-educativ
Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
- Se asigură condiţiile necesare desfăşurării optime a orei de
1. Moment
limba şi literatura românã:
organizatoric Conversaţia Frontal
- pregătirea materialului didactic;
(1 min)
- asigurarea liniştei şi a disciplinei.
O1 „Ce temã ați avut de pregătit pentru astăzi?”
2. Verificarea
Se verifică oral tema- atât calitativ, cât și cantitativ.
temei Caiete de Observarea
Conversația Frontal
lucru sistematică
(5 min)
Captarea atenției se realizează prin prezentarea personajului Marioneta Frontal
O2 (marionetei) “Bunica”. Conversația “Bunica”
3. Captarea
Pe o coalã de flipchart, cu imaginea bunicii din poveste, Fişa Observarea
atenției
elevii vor atribui adjective potrivite substantivului bunica., flipchart sistematicã
fãcând referire, atât la marioneta noastrã, la bunicile lor cât şi Individual
(5 min)
la bunica din textul studiat.

Se anunță subiectul lecției:


Se evaluează
„Ora aceasta vom realiza o consolidare a cunoştințelor Conversaţia
4. Anunţarea capacitatea
asimilate la limba şi literatura românã.” Explicația
temei şi a Frontal elevilor de a
Obiectivele sunt prezentate pe înțelesul elevilor.
obiectivelor recepta
Voi scrie data şi titlul textului ,,Bunica” de Barbu Ştefãnescu
(1 min) mesajul oral
Delavrancea
5. - Dirijarea învățării începe prin citirea textului de către Conversaţia Manualul Frontal Observarea
Sistematizare O1 elevi (în lanț ). Explicația Caiete sistematicã
a şi - După citirea textului se trece la un mic joc-„ Găsește Individual
consolidarea și citește!”: Tabla
cunoştinţelor -fragmentul care cuprinde descrierea bunicii;
(25 min) -fragmentul în care nepotul adoarme fermecat de
povestea bunicii.
Exercițiul
-un enunț interogativ, unul exclamativ şi unul cu
O2
puncte de suspensie(...)
- Se vor interpreta cele două personaje (bunica și
nepotul), citind cu intonaţie dialogul din fragmentul 3.
Se solicitã elevilor:
 Sã identifice şi sã scrie la tablã cuvinte cu sens
O3 asemãnãtor pentru:, ramuri, bãtrân, glas, împãrat,
fecior, şi cu sens opus pentru cuvintele: lung, subțire, Individual
bãtrân, mic, se deşteaptã.
 Sã alcãtuiascã, la tablã, enunțuri cu toate sensurile
Caiete
cuvântului „ochi”. Munca
O4
-În text cuvintele poartã şi rod sunt substantive. Se solicitã independentă
O5 Frontal
elevilor sã alcãtuiascã enunțuri cu acestea, astfel încât sã fie
verbe. Se vor sublinia subiectele şi predicatele din aceste
enunțuri.
-Se solicitã elevilor sã identifice în text enunțurile în cadrul
cãrora se repetã anumite cuvinte.
O6

Elevii primesc o fişã pe care o rezolvã individual.(Anexa 1) Frontal Se evaluează


O1 Timp de lucru 10 minute. Conversația capacitatea
6. Obținerea Fișă de
Sunt numiți elevi sã citeascã rezolvarea exercițiilor. elevilor de a
performanței lucru
O3 Explicația Individual rezolva
(12 min)
O6 individual
Exercițiul sarcinile de
lucru.
Se fac aprecieri verbale asupra modului în care s-a
desfãşurat activitatea, precum şi asupra modului în care au
7. Încheierea
participat elevii.
activității Conversaţia Frontal Aprecieri
Individual verbale
În încheiere, toți elevii sunt felicitați pentru cum au
(1 min)
participat la lecție și se dă tema pentru ora urmãtoare. Se
oferã explicații privind rezolvarea acesteia.
Anexa 1
Fişã de lucru

1. Aşezați enunțurile în ordinea desfãşurãrii evenimentelor din text:

 Bunica şi nepoţelul se duc la umbra dudului.


 Bãiatul pune întrebãri despre personajele din basm.
 Bunica venea la nepoţel întotdeauna cu un dar.
 Bunica începe un basm despre un mare împãrat.
 Băieţelul adoarme şi se trezeşte când bunica terminã caierul.
 Bunica îşi continuã basmul.
__________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________
2. Extrageți din text:
- Trei substantive:.............................................................................
- Trei adjective:.................................................................................
- Trei verbe:.......................................................................................
- Trei pronume:..................................................................................
3. Cuvintele n-or, n-oi, n-ai se scriu cu cratimã atunci când exprimã o negație şi sunt urmate de verbe. Alcãtuieşte
enunțuri cu n-or/nor, n-ai/nai, n-oi/noi.
..........................................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................................

S-ar putea să vă placă și