Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Clasa a IV-a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Lumea copilăriei
Subiectul lecției: Despre șah – Textul informativ sau nonliterar. Organizatori grafici. Tabelul
Tipul lecției: mixtă – verificare – Povestirea orală – Text suport Șahul de Adrianna și Urszula Staniszewska
- predare - Textul informativ sau nonliterar. Organizatori grafici. Tabelul – Text suport Despre șah
Scopul lecției: dezvoltarea competenței de comunicare, orală și scrisă; îmbogățirea vocabularului și dezvoltarea limbajului
Competențe specifice:
1.1. realizarea de deducții simple pe baza audierii unui text literar sau informativ accesibil;
2.5. manifestarea interesului pentru participarea la interacțiuni orale;
3.3. extragerea dintr-un text a unor elemente semnificative pentru a susține o opinie referitoare la mesajul citit;
3.6. manifestarea interesului pentru lectura literară și de informare.
Obiective operaționale: Pe parcursul lecției, elevii vor trebui:
O1 – să identifice aspecte pe care le știu, vor să le știe și le-au învățat despre șah, completând tabelul lipit pe caiet;
O2 – să citească conștient, coerent și corect un text, literar și nonliterar, la prima vedere, în ritm propriu, respectând semnele de punctuație și
intonația corespunzătoare;
O3 – să explice cuvinte și expresii întâlnite în text și/sau la vocabular, introducându-le în enunțuri proprii;
O4 – să noteze într-un organizator grafic asemănările și deosebirile dintre cele două texte lecturate, având în vedere caracteristicile textului
nonliterar;

1
O5 – să precizeze caracteristici ale șahului, așa cum reies din text, precum și pe baza experienței proprii, organizând piesele pe o tablă de șah
reală.
Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversația, explicația, povestirea, exercițiul, știu/vreau să știu/am învățat, lectura explicativă
 Mijloace didactice: fișe de lucru, calculator, tablă de șah, piese de șah
 Moduri de organizare: frontal, individual, în perechi, pe grupe
Tipuri de evaluare: orală prin aprecierea modului de organizarea în perechi, pe grupe, observarea sistematică a gradului de implicare în
rezolvarea sarcinilor
Resurse:
Materiale: tablă, calculator, instrumente de scris, fișă cu textele studiate, joc de șah
Umane: colectivul clasei a IV-a (25 de elevi)
Temporale: 45 de minute
Bibliografice:
- Dorina Dulceac, Adriana Coțovanu (coord.), Aspecte metodice pentru predarea limbii și literaturii române și matematice în
învățământul primar, Editura George Tofan, Suceava, 2022
- Vasile Molan, Didactica disciplinelor Comunicare în limba română și Limba și literatura română din învățământul primar,
Editura Miniped, București, 2016;
- https://www.youtube.com/watch?v=YeB-1F-UKO0
- surse de pe internet.

2
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Nr. Momentele Obiective Conținut instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare
operaționale
crt. lecției Metode și Mijloace Moduri de (forme și
Timp alocat procedee de organizare capacități)
învățământ Pe parcursul lecției,
se va evalua:
1. Moment de E timp de lecția de Limba și literatura Frontal Capacitatea de
conectare română! individual organizare
2 min. Ce ați pregătit pentru ca ora aceasta să
fie reușită?
2. Verificarea Pe perioada vacanței, elevii au avut de Manual
cunoștințelor citit povestea Șahul scrisă de Adrianna și Caiete
15 min. Urszula Staniszewska.(Anexa 1) Instrumente
Pentru a verifica înțelegerea celor citite, Conversați de scris Capacitatea de a
se vor adresa câteva întrebări: a formula răspunsuri
Care sunt personajele poveștii? Explicația frontal la întrebări pe tema
Unde și când se desfășoară acțiunea? textului lecturat
Cum erau cei doi fii?
Care sunt problemele regelui?
Ce decizie ia?
Se va povesti oral textul citit, așa cum a Capacitatea de a
fost el înțeles. povestirea povesti oral,
folosind un limbaj
literar
3. Captarea Frontal, se solicită elevilor completarea Exercițiul Post-it-uri Frontal Capacitatea de a
atenției unui tabel cu cuvinte cheie din text, post-it- Planșă individual scrie un cuvânt-
5 min. urile fiind lipite pe o suprafață cheie despre cele
asemănătoare cu tabla de șah. discutate

Ideea-ancoră: conversația
Cu ce seamănă suprafața pe care s-

3
au lipit post-it-urile?
4. Anunțarea Se anunță subiectul lecției și ceea ce se explicația frontal Capacitatea de a
temei și a va urmări în activitate, într-o manieră recepta un mesaj
obiectivelor accesibilă: completarea unor tabele cu oral
1 min. informații din cunoștințele anterioare și
din textul citit, rezolvarea unor sarcini la
nivelul perechilor și al grupelor.
5. Dirijarea Despre multe aspecte din viața reală Explicația frontal Capacitatea de a
învățării ați dobândit multe informații. recepta un mesaj
20 min. Gândiți-vă, timp de un minut, la ce știi oral
despre șah.
Înainte să citiți textul următor, Exercițiul
completați în caiet primele două rubrici
ale tabelului următor (Anexa 2):

Știu! Vreau să Am Știu/vreau Individual Capacitatea de a


știu! învățat! să știu/am Anexa 2 identifica aspecte
învățat pe care le știu și
vor să le știe despre
șah, completând
Discutați cele notate cu colegul de bancă! Conversați tabelul lipit pe caiet
Elevii vor citi individual textul, în ritm a În perechi Observarea
propriu, cu identificarea cuvintelor sau a comportamentelor
expresiilor neînțelese. (Anexa 3) Lectura Anexa 3 Individual Capacitatea de a
explicativă citi conștient,
coerent și corect un
text, literar și
Frontal nonliterar, la prima
vedere, în ritm
propriu, respectând
semnele de
punctuație și
intonația
* atribuire – repartizare, conferire corespunzătoare
* sanscrită – limbă literară în vechea Explicația Anexa 3 Frontal Capacitatea de a
Indie explica cuvinte și

4
* islamici - musulmani expresii întâlnite în
* perioada medievală – perioada dintre text și/sau la
Antichitate și Epoca Modernă vocabular,
* aristocraţi – nobili introducându-le în
enunțuri proprii
Se va urmări și un video pentru o mai calculator Capacitatea de a
bună localizare temporală. urmări un mesaj
https://www.youtube.com/watch?v=YeB- audio-video
1F-UKO0 Caiete Frontal
Se va discuta pe marginea celor citite Conversați Capacitatea de a
și se va completa un tabel cu câte două a nota într-un
asemănări și deosebiri între textul literar organizator grafic
despre șah și cel nonliterar. (Anexa 4) asemănările și
deosebirile dintre
cele două texte
lecturate, având în
vedere
caracteristicile
textului nonliterar
Activitate pe grupe: Anexa 5 pe grupe
Completați tabelul cu informații despre Capacitatea de a
deplasarea pieselor pe tabla de șah! exercițiul preciza
(Anexa 5) caracteristici ale
șahului, așa cum
reies din text,
precum și pe baza
experienței proprii,
organizând piesele
pe o tablă de șah
reală.
6. Asigurarea Exerciții de reflecție: conversația frontal Capacitatea de a
retenției și a - La ce ne poate ajuta exersarea șahului? formula răspunsuri
transferului - Puneți într-un exercițiu matematic și la întrebări
4 min. aflați numărul pieselor de pe o tablă de
șah!
- Dacă ați putea fi o piesă de șah, ce ați

5
alege să fiți? Motivează!
7. Concluzii și Tema pentru acasă: Completați rubrica explicația frontal Capacitatea de
tema pentru a treia din primul tabel lipit pe caiet. recepta un mesaj
acasă Realizați un mini eseu despre ce ați oral
3 min. învățat despre șah, completând 8-10 Aprecieri verbale
rânduri cu aspecte despre acest joc!
Se vor face aprecieri asupra manierii în
care s-a realizat comunicarea pe parcursul
lecției, atât frontal, cât și pe grupe sau în
perechi.

6
ANEXA 1 – Coperta cărții recomandată pentru lectura suplimentară într-o vacanță intermodulară

7
Anexa 2 – Tabel lipit în caiete și prezentat și în formă supradimensională, în care se completează primele două coloane, despre șah, la
început de lecție și ultima rubrică completată la finalul lecției, în momentul de Asigurarea retenției sau ca Temă pentru acasă.

Știu! Vreau să știu! Am învățat!

Anexa 3 – Textul nonliterar

Despre șah

Şahul este considerat cel mai popular joc al minţii din lume, însă originea exactă a sa nu a putut fi stabilită, cu exactitate, până acum.
Mai multe ţări s-au autointitulat inventatoarele jocului, însă multitudinea izvoarelor istorice despre acest joc face imposibilă o astfel de
atribuire.

Cele mai multe legende scrise sau orale despre jocul de şah plasează apariţia acestui joc undeva în zona fostelor imperii asiatice. India,
China sau Persia sunt fostele imperii pe teritoriul cărora s-au găsit dovezi cu privire la jocul de şah. Cea mai des întâlnită variantă atunci când
vine vorba de originea şahului este cea potrivit căreia jocul ar fi apărut în India, în a doua jumătate a secolului VI. Indienii îl numea
„chatarunga”, cuvânt de origine sanscrită ce înseamna patru „anga”, adică unităţi. La acel joc participau patru adversari, fiecare având câte
opt piese: elefanţi, cai, care de luptă şi soldaţi.

Ulterior, jocul ar fi fost preluat, în secolul VII, de perşi, sub numele de shahtranj. Din acest cuvânt a evoluat, în timp, şi denumirea
actuală a celui mai răspândit joc al minţii de pe Glob. În limba persană, „Shah” înseamnă rege, iar „Shah mat” însemna neajutorat. Jocul s-a

8
răspândit ulterior şi în China şi a ajuns în Europa după ce islamicii au cucerit Persia. În Europa a devenit popular încă din perioada
medievală, mai ales în casele aristocraţilor. În secolul XV, jocul a ajuns la regulile de bază cunoscute şi astăzi, pentru ca abia în secolul XIX
să fie organizate primele competiţii internaţionale.

Șahul este un joc de societate pentru doi jucători. Se joacă pe o tablă pătrată, formată din 64 de pătrate mai mici, cu opt pătrate pe fiecare
parte. Fiecare jucător începe cu șaisprezece piese: opt pioni, doi cavaleri, doi episcopi, două turnuri, o regină și un rege.

Șahul începe cu împărțirea pieselor - seturi albe și negre. Fiecare set conține 16 piese, după cum urmează: 1 rege , 1 regină ,2

turnuri , 2 episcopi (nebunii ), 2 cavaleri (caii - ), 8 pioni .

 Fiecare tablă de joc are 64 de pătrate, alternând în culori între alb și negru, cu 8 rânduri și 8 coloane, numite „ranguri” și respectiv
„fișiere”.
 De obicei, persoana cu setul de alb face prima mișcare.
 O piesă este mutată într-un pătrat neocupat sau un pătrat ocupat de piesa adversarului care este capturat și scos de pe tablă, care nu mai
este în joc.
 Regulile de șah prevăd că fiecare jucător trebuie să facă o mișcare la rândul său și nu trebuie să-și pună propriul rege în frâu.
 Fiecare piesă are un mod diferit de mișcare. De exemplu, pionii se pot mișca înainte, cu excepția cazului în care captează piesa unui
adversar, caz în care se pot deplasa în diagonală.
 Cavalerii se mișcă în forme „L”, fie două pătrate pe verticală și un pătrat pe orizontală, fie două pătrate pe orizontală și un pătrat pe
verticală - sunt singurele piese care pot sări peste alte piese în timpul jocului.
 Episcopii se deplasează în diagonală peste tablă pentru orice cantitate de spații, înainte sau înapoi.
 Turnurile se deplasează orizontal sau vertical pe tablă pentru orice cantitate de spații, înainte sau înapoi.
 Regina se poate deplasa orizontal, vertical sau diagonal, în orice direcție, pentru orice cantitate de spații.
 Regele poate mișca un singur pătrat în orice direcție.

9
Anexa 4 – Se poate completa pe un jamboard.

ȘAHUL
TEXTUL LITERAR – TEXTUL NONLITERAR

ASEMĂNĂRI DEOSEBIRI

1. 1.

2. 2.

10
Anexa 5 – Activitate pe grupe – Cum se deplasează pe tabla de șah?

REGE REGINA TURNURI EPISCOPI CAVALERI PIONI

11

S-ar putea să vă placă și