Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 11.04.2024
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
CLASA: a IV-a
PROF.ÎNVȚ.PRIMAR:
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literaura română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: ,, Penelul naturii”
TITLUL LECȚIEI: „Doi ani de vacanță” după Jules Verne
TIPUL LECȚIEI: predare

COMPETENȚE GENERALE
1.Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
3. . Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare
COMPETENȚE SPECIFICE
1.1. Realizarea de deducţii simple pe baza audierii unui text literar sau informativ
accesibil
1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de
comunicare previzibile
1.4. Manifestarea atenţiei faţă de diverse tipuri de mesaje în contexte previzibile
3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative sau literare
3.3. Extragerea dintr-un text a unor elemente semnificative pentru a susţine o opinie
referitoare la mesajul citit
3.6. Manifestarea interesului pentru lectura literară şi de informare
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
O1: Să citească fluent, corect și cu intonație textul;
O2: Să rezolve corect harta poveștii, identificând autorul, titlul și personajele;
O3: Să formuleze propoziții cu toate cuvintele noi găsite în text;
O4: Să formuleze răspunsuri la întrebări.

Strategia didactică:
METODE ȘI PROCEDEE conversația, observația, explicația, exercițiul, harta textului,
problematizarea.
Mijloace de învățământ: fișă de lucru, manualul, foaie de flipchart, markere, tabla.
RED: manualul digital https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20IV-
a/Limba%20si%20literatura%20romana/Uy5DLiBBUlMgTElCUkkg/

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe echipe

FORME DE EVALUARE: aprecieri verbale, observarea sistematică


RESURSE TEMPORALE: 50 de minute
RESURSE UMANE: 30 elevi
Bibliografie:
***Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română, clasa a III-a și clasa a IV-a,
aprobată prin ordin al ministrului Nr. 5003 /02.12.2014
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

ETAPELE OB CONȚINUTUL STRATEGIILE DIDACTICE EVALUARE


ACTIVITĂȚII .OP ÎNVĂȚĂRII Metode și Mijloace Forme de
procedee de organizare
învățământ
1.Moment Se asigură condițiile Conversația Frontal
organizatoric necesare desfășurării
optime a orei (aerisirea
sălii de clasă,
amenajarea spațiului de
desfășurare a
activității,pregătirea
materialelor didactice )
2.Reactualizarea Reactualizarea Conversaţia Frontal observarea
cunoștințelor cunoștințelor se va sistematică
realiza prin întrebări aprecieri
despre texte literare. verbale
3.Captarea Captarea atenției se va Conversaţia Frontal aprecieri
atenției realiza prin vizualizarea Problemati- verbale
unui filmuleț despre zarea
vacanță:
https://manuale.edu.ro/
manuale/Clasa%20a%2
0IV-
a/Limba%20si%20liter
atura%20romana/Uy5D
LiBBUlMgTElCUkkg/
#144

4.Anunțarea Astăzi la ora de limbă Conversaţia Frontal


temei și a și literatură română
obiectivelor vom porni în aventură
împreună cu
personajele întâlnite în
videoclip.
5.Dirijarea Vom deschide Conversația Frontal observarea
învățării O1 manualele, am să le Exercițiul sistematică
citesc textul, apoi aprecieri
îi rog pe elevi să verbale
citească în lanț, ștafetă.
Vor căuta cuvintele
O3 necunoscute: „dună”, Individual
„milă”, „becațe”
,,naufragiu”, „belciug”,
„polinezieni”, ,,urcior”,
,, laviță”și vor alcătui
enunțuri oral cu
acestea.
În continuare vor lucra
O2 pe echipe la harta
textului, unde vor avea Harta textului
de scris titlul, autorul, În echipă
personajele. (Anexa 1)
Voi afișa și o foaie de
flipchart ce conține un
copac cu harta textului.
6.Obținerea Vom răspunde la Conversaţia Frontal observarea
performanței O4 întrebările din manual Exercițiul sistematică
despre text, exercițiul 1. aprecieri
https://manuale.edu.ro/ verbale
manuale/Clasa%20a%2
0IV-
a/Limba%20si%20liter
atura%20romana/Uy5D
LiBBUlMgTElCUkkg/
#145
7.Asigurarea Vom face exit-ticket în Conversaţia Frontal aprecieri
conexiunii care vom avea de verbale
inverse și răspuns la urmăroarea
evaluarea cerință:
„ Spuneți o propoziție
despre ce ați aflat
interesant astăzi la ora
de limba și literatura
română.”
8.Încheierea Elevii vor primi tema Conversația Frontal
activității pentru acasă din
auxiliar.
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și