Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 16.05.2023
Unitatea de învățământ: Grădinița cu program prelungit nr. 30 „Pinocchio", Galați
Educatoare: Despa Aurica
Propunător: Vrîncianu Anna-Maria
Grupa: Mare B
Domeniul experiential: Științe
Categoria de activitate: Cunoașterea mediului
Tema anuală: „Când, cum și de ce se întâmplã?"
Tema saptămânii: „Parfum de primăvară"
Subiectul lecției: „Povestea florilor de primăvară" de Valentina Alexandra
Tipul de activitate: Dobândire de cunoștințe
Mijloc de realizare: Lectura educatoarei
Durată: 30 Minute

Scopul:
-Cultivarea sensibilității artistice prin audierea unei creații din literatura pentru copii
specifice vârstei
-Îmbogățirea și activizarea vocabularului cu noi cuvinte: „gingașã floare" „mireasma"
„generozitate" „egoism"

Comportamente specifice:
- Realizarea, în mod dirijat, de activități simple de investigare a mediului, folosind
instrumente și metode specifice
- Identificarea elementelor caracteristice ale unor fenomene, relații din mediul apropiat
-Demonstrarea întelegerii unui mesaj oral prin valorificarea ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor (comunicare expresivă)

Obiective operaționale:
-Să audieze cu atenție un text epic
-Să enumere personajele din povestire
-Să expună cu ajutorul imaginior și întrebărilor momentele principale ale lecturii

Strategia didactică:
-resurse proceduale: instructajul și aprecierea verbală, observația, conversația,
exercițiul, explicația, problematizarea
-resurse materiale: planșe reprezentând momentele principale ale povestirii
-resurse organizatorice: frontal, individual

Bibliografie:
-de specialitate: www.didactic.ro
-psihopedagogică si metodică: Curriculum pentru educația timpurie (3-6/7 ani, M.E.N
București) – 2019

Desfășurarea lecției
Etapele lecției Conținutul Strategia didactică Evaluare
instructiv-
educativ
Moment -aerisirea sălii Metode și Materiale Forme de Observare
organizatoric de grupă procedee didactice organizare Aprecieri
-pregătirea Conversați Frontal verbale
materialelor a
-așezarea
copiilor în
formă de
semicerc
Captarea Le voi pregăti expunerea ghicitoare individual Observare
atenției copiilor o conversația imagini Aprecieri
ghicitoare, pe verbale
baza a cărui
răspuns vom
desfășura
activitatea
Floarea-i ca un
clopoțel
E micuț, dar
voinicel
Scoate capul
din zăpadă
Primăvara să o
vadă
Anunțarea Dragi copii, Conversația frontal Aprecieri
temei și a astăzi în cadrul explicația verbale
obiectivelor activității de
operaționale cunoaștere a
mediului veți
asculta povestea
florilor și veți
descoperi
personajele din
povestire.
Prezentarea -redau Conversația Planșe Individual Observare
conținutului conținutul Explicația reprezentând frontal Aprecieri
și dirijarea povestirii cât exercitiul momentele verbale
învățării mai expresiv, principale
folosind mimica din
și gesturile povestire
corespunzătoare
-conținutul
povestirii va fi
expus,
urmărindu-se
expunerea
momentelor
principale
-explicarea
cuvintelor
necunoscute
-simultan cu
lecturarea
povestirii,
prezint planșele
care ilustrează
momentele
principale ale
lecturii.
Obținerea Pentru fixarea Conversația întrebări Individual Observare
performanței modului de Explicația frontal Aprecieri
întelegere a exercițiul verbale
povestirii voi
adresa
întrebările:
-Care este titlul
poveștii?
-Care sunt
florile
prezentate în
povestire?
-În ce flori
înfloresc aceste
flori?
-Ce am învățat
noi din această
poveste?
Evaluare Copiii vor conversația individual
denumi
personajul
preferat din
poveste, vor
motiva de ce le-
a plăcut și vor
răspunde la
ghicitori despre
florile de
primăvară
Încheierea -Voi face
activității aprecieri
verbale generale
și individuale
asupra activității
-Copiii vor ieși
din clasă pe
cântecul ,,Miros
ul florilor,,

Anexe
Povestea florilor de primavară
de Valentina Alexandru
A fost odatã o fata de imparat, care era tare mândra si plina de sine. Cât era ziua de
lunga, nu se ocupá decât de ea insasi si uita sã mai priveascà in jurul sãu. Intr-o zi, o
raza de soare i-a atins pârul si inima si a induiosat-o, facând-o sã observe gingâsia unui
ghiocel ce abia se nâstea. Pentru ca pâna atunci nu mai observase asa ceva, nu stia ce
fel de finta avea in fata si râmase foarte incurcata inaintea clopotelului alb. Simfindu-
se studiat, ghiocelul se miscã usor si isi desfacu capsorul in trei petale albe, care
incepurá sa raspândeasca in jur un parfum proaspãt si tineresc. Fata constatã cã nici
unul din parfumurile pe care le cunostea nu ave suavitatea si discretia acestuia Micuful
se mai misca putin si o invalui pe printesa intr-o mireasmã plácut mirositoare care ii
atinse narile, plâmânii si i mangâie inima. Si din acea clipa, ea incepu sã urmâreasca
ghiocelul, pâna intr-o buna zi când observa cã el se usuca si se face tot mai mic, apoi
se scutura de tot. Fetei fi paru foarte rãu ca-I pierduse, mai ales cã, pâna la el, nu mai
daduse importanta nici unei alte finte din preajma sa. Intâmplarea nu o uita si se hotari
sà fie mai atenta. Astfel ea incepu sã simta si alte parfumuri, pe care nu le sezizase
pâna atunci. Rând pe rând, cerceta mirosul delicat si al altor flori de primávara -
zambila, narcisa, toporasul, vioreaua, violeta si constatã cã le devenise prietena,
caci,ori de câte ori se afla in preajma lor, ele isi miscau capetele impodobite si o
atrágeau cu parfumul lor. Baga de seama cã, in lumea florilor parfumul exprimã
dorinta lor de a fi observate si iubite. El este darul de iubire pe care florile ni-I ofera cu
generozitate, impreuna cu alte Ai trimis daruri minunate: culoarea, prospetimea,
puritatea si frumusetea. Acesta a fost adevarul la care a ajuns, in final, si fata de
împârat, care se hotar din acel moment sa fie mai atenta la ceea ce se afla in jurul sãu.
Ea incepu sá observe ca era inconjuratã de multa iubire si frumusete, pe care nu le
descoperise din cauza mândriei si egoismului sau.
De atunci - se spune - ca fata de impârat, de câte ori zareste o planta infloritã se opreste
in taina ii sopteste:
Gingasa floare, cu parfumul fin
De tine má apropii, cã sã te alint.
Un zâmbet cald este mirosul täu
O boare îmbâlsâmatã este sufletul tâu.
Sa ne unim in suflet si-n alint,
Gingasã floare, cu parfumul fin !
Planta care o aude, in taina ii râspunde, invaluind-o cu iubire.

Ghicitoare pentru captarea atentiei


Floarea-i ca un clopotel
E micut, dar voinicel
Scoate capul din zapada
Primăvara sã o vada.
(Ghiocelul)

Explicatia cuvintelor noi


Gingas - plin de delicatete suflteasca (delicat, drâgalas, firav)
Mireasma - miros plâcut si puternic, ráspândit mai ales de plante si flori (aroma,
parfum)
Generozitate - calitatea omului genros, noblete sufleteasca (darnicie, marinimie)
Egoism - atentie exagerata pentru sine insusi, iubire excesiva de sine (siniubire)
Ghicitori despre florile de primavară
Atrag roiuri de albine,
Fluturas pe ele vine,
Cu flori multe, parfumate,
Alb, bleu, roz sunt colorate
(Zambila)

Chiar de-i mic si incruntat,


Violet si parfumat,
El solemn a declarat:
-De iarnã m-am säturat!
(Toporasul)

O stelutã minunatã,
Cu parfum inmiresmatã.
Cam de Pasti când infloreste
De Narcis ne aminteste
Stii tu cum ea se numeste?
(Narcisa)

S-ar putea să vă placă și