Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: MICA
EDUCATOARE:BOERIU VICTORIA-MARIA-ALEXANDRA
DOMENIUL EXPERENTIAL:Domeniul Limba si Comunicare
DOMENIUL DE ACTIVITATE:Educarea limbajului
MIJLOC DE REALIZARE: Memorizare
TEMA:”Ziua ta”
TIPUL ACTIVITATII: Predare- invatare
SCOPUL :Formarea deprinderii de a memora logic poezia.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 Sa înţeleaga conţinutul poeziei ;
O2 Sa memoreze logic si constient poezia;
O3 Sa recite poezia corect si expresiv, respectand intonatia, ritmul si pauzele ;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, demonstraţia,explicaţia, surpriza.
MATERIAL DIDACTIC
DURATA ACTIVITĂŢII: 15-20MIN
LOCUL DESFĂŞURĂRII: sala de grupă
BIBLIOGRAFIE:„Programa activităţilor instructiv-educative în
grădiniţa de copii”, MEC Bucureşti, 2000
 Revista învăţământului preşcolar, nr. 1-2/2008, Bucureşti;
 Noul curriculum naţional pentru învăţământul preşcolar 2008
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare


didactic didactice
Moment Se asigura conditii optime pentru buna
organizatoric desfasurare a activitatii:
-aerisirea salii de grupa;
-asezare scaunelelor in semicerc ;
-pregatirea materialului didactic necesar.

Captarea Se realizeaza printr-o ghicitoare: -conversaţia Observarea


atentiei Eu alung iarna din ţară, -frontal comportamentului
Şi-aduc dulcea primăvară, -explicaţia verbal a copiilor
Sunt micuţ şi frumuşel,
Şi mă cheamă ...
Ghiocel

Reactualizare Le voi prezenta copiilor o plansa -conversatia


a reprezentativa zilei de 8 martie.
cunostinţelor Vom purta o scurta discutie despre Observarea
si aceasta zi: comportamentului
familiarizarea „ - ce sarbatorim pe 8 martie? verbal si nonverbal
cu continutul - Ziua cui este ? a copiilor
poeziei - Ce le oferim mamicilor?
-explicaţia-
conversaţia

Copiii vor fi instiintati ca astazi la Observarea


Anunţarea activitatea de educarea limbajului vor comportamentului
temei asculta si vor invata o poezie despre ziua copiilor
mamei. Poezia se numeste „Ziua ta``

Voi recita model de 1-2 ori poezia rar si


Prezentarea expresiv, folosind mimica şi gestica -demonstraţia
noului corespunzătoare. -recitarea model
conţinut La ultima recitare model voi cere
copiilor sa repete si ei in gand versurile,
pentru a le memora.
Dirijarea Pentru a se asigura insusirea poeziei de -observarea
invatarii catre intreaga grupa va fi memorata pe corectitudinii
unitati logice .Se va repeta pe rand cate 2 Recirarea pe exprimării
versuri ,apoi celalate 2 versuri , astfel se unitati logice
va fixa in memorie fragmentele logice in
succesiunea lor fireasca. Se va urmari la
toti copiii pronuntarea clara, corecta a
cuvintelor si recitarea expresiva.

- observarea
modului de
Obtinerea Se v-a realiza prin repetarea poeziei pe stimulente recitare a
performantei grupe de baieti si fete. poeziei

Incheierea Fac aprecieri colective şi individuale


activitatii asupra modului cum au raspuns copiii la
activitate.
aprecieri verbale
-acordare de
recompense
Ziua ta
Pentru ziua ta mamico ,
Ti-am adus un ghiocel,
Cat de mic il vezi,cuprinde
Toata primavara-n el.
Dar tu dragostea s-o simti
Cum in inimioara cresti
Langa ghiocel , te rog,
Si-un sarut,acum primesti.

S-ar putea să vă placă și