Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de activitate integrată

Data:
Unitatea de învățământ:
Nivelul: I
Educatoare:
Grupa:
Tema anuală: „Au fost și sunt în jurul nostru”
Proiect tematic: „Din lumea celor care nu cuvântă”
Tema săptămâni: „Animale din alte locuri de pe pământ”
Tema zilei: Animale de la Polul Sud-Pinguinii
Durta: o zi
Forma de organizare: frontal, grup, individual
Forma de realizare: activitate integrată
Activități de învățare: ALA I+ADP+ALA II
ALA I:
 Construcții: „Construim ghețari”
 Artă: „Colorăm ghețarii de la Polul Sud”
 Stiință: „Cum trăiesc pinguinii”
ADP:
 Domeniul limbă și comunicar: „Pinguinul”-Memorizare
 Domeniul om și societate (activitate practică): „Decorăm propriul pinguin”-aplicație
ALA II:
 Joc de mișcare: „Dansul pinguinilor”
RUTINE:
 Întâlnirea de dimineață: „Unde trăiesc pinguinii”
 Calendarul naturii
 Prezența
 Micul dejun
 Gustarea
 Masa de prânz
TRANZIȚI:
 „Luați seama bine”
 „Unul după altul”
SCOPUL ACTIVITĂȚI:
 Să recepteze un text care li se citește, înțelegând în mod intuitiv caracteristicile expresive
și estetice ale acestuia;
 Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea pinguinului;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 Să construiască din piesele de lego ghețari;
 Să coloreze ghețarii de la Polul Sud;
 Să descrie imaginile cu pinuini;
 Să audieze cu atenție textul ;
 Să rețină pe cât posibil versurile poeziei;
 Să recite corect și cât mai expresiv poezia respectând intonația, ritmul și pauzele;
 Să rețină cuvintele și expresiile noi;
 Să cunoască și să utilizeze materialele de lucru pentru realizarea lucrării;
 Să lucreze curat, ordonat;
 Să realizeze lucrări practice, valorificând deprinderile de lucru însușite;
 Să exprime prin propriile cuvinte, impresii estetice apreciind lucrările proprii și ale
celorlalți;

STRATEGII DIDATICE:
 Metode și procedee: conversația, explicația, memorizarea, demonstrația, exercițiul, „turul
galeriei”, joc de mișcare;
 Material didactic: element surpriza( Pinguinul), lego, fișe de lucru, video-proiector,
laptop, părți componente din carton colarat ale corpului pinguinului, lipici.
 Formă de organizare: frontal, pe grupe, individual;

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru Învățământul Preșcolar” Ed. Dph- București 2008
 „Metode Interactive De Grup” Ed. Arves 2009
 ***Ghid de bune practici pentru educația timpurie a copiilor de la 3 la6/7 ani, M.E.C.T.-
U.M.P.I.P.,2008
Scenariul zilei

Copiii vor intra în sala de grupă și se vor așeza pe scăunele în semicerc, unde realizăm
întâlnirea de dimineață. Educatoarea îi va saluta pe copii, spunându-le:
”Dimineața a sosit,
Toți copiii au venit
În semicerc să ne-adunăm,
Cu toți să ne salutăm
Bună dimineața, dragii mei!”
Se va realiza apoi prezența, după care se va trece la discuții pe baza vremii și se va
completa calendarul naturii.
Se prezintă noutatea zilei sub forma unei ghicitori:
„Are aripi, dar nu zboară,
Umblă fără sănioară,
Pe gheţuri şi prin zăpezi,
Mergi la Poli şi ai să-l vezi.”
(Pinguinul)

Rutină: Micul dejun;

Captarea atenției se va realiza cu ajutorul lui Ping(un pinguin) care a sosit de la Polul Sud
și care ne-a adus câteva informații despre el și ceilalți pinguinii, o poezie și materiale
necesare pentru realizarea unui pinguin.
Anunțarea tematicilor și a obiectiveor urmărite, respectiv: Poezia se numește „Pinguinul”
și activitatea practică de aplicație .
Aș dori ca Ping, să plece astăzi fericit de la noi, să-l bucurăm cu activitățile noastre, și
pentru asta, voi trebuie să învățați poezia „Pinguinul” iar apoi, împreună să lipim ce Ping
ne-a mai lăsat, adică un ”Pinguin”. Așa că după ce vedem ce ne-a lăsat pe măsuțe, fiecare
din voi va desena la sectorul „Artă” ghețari de la Polul Sud, vom construi la sectorul
„Construcții” ghețari și vom afla cum traiesc pinguinii la sectorul „Știință”.

Copiii se vor așeza la sectoare după preferință pentru a realiza obiectivele propuse.

Rutină:
Gustarea, mers la baie

Urmează o scurtă familiarizare a copiilor cu poezia și explicarea cuvintelor mai puțin


cunoscute prin sinonime corespunzătoare:

Pinguin= pasare de la Polul Sud, care nu zboară dar își folosește aripile pentru a înota.
Haios= amuzant, simpatic.
Frac= haină bărbătească, elegantă, neagră care se termină în spate în două cozi.
Voi recita împreună cu copii poezia folosindu-mă de imagini care descriu versurile.
Tranziție: „Luați seama bine”

Îi voi invita să se așeze la măsuțe și le amintesc că voi expune lucrările la panou pentru a
le aprecia și ei trebuie să lucreze ordonat.
Realizarea lucrării.
Afișarea la panou și aprecierea lor.
Oferirea recompenselor.

Tranziție: ”Unul după altul”

Ziua se va încheia într-o admosferă relaxantă de dans și voie bună „Dansul pinguinilor”.
Vor fi făcute aprecierigenerale și individuale atât asupra reușitelor în atingerea
obiectivelor, cât și în ceea ce privește comportamentul pe durata tuturor activităților desfășurate
de a lungul zilei.
Strategii didactice Evaluare
Evenimentele
Conținutul științific Metode și Mijloace Formă de
instruirii
procedee didactice organizare
Crearea condițiilor necesare bunei desfășurări
a activității:
Aerisirea sălii de grupă; Materialele
Momentul Aranjarea materialelor pe centrele de distributiv și
Frontal Corectarea ținutei
organizatoric activitate; demonstrativ
Așezarea scăunelelor pentru întâlnirea de necesare
dimineață ;
Intrarea copiilor în sala de grupă.
Se va realiza sub forma de surpriza, o cutie Conversația Cutiuța Observarea
adusă de Ping de la Polul Sud în care se află Frontal comportamentului
Captarea
recompensele și foaia cu poezia. verbal și
atenției
nonverbal al
copiilor
Poezia se numește: „Pinguinul” Observarea
Anunțarea
Voi trebuie să fiți foarte atenți la mine și Conversația capacității de
temei și a
împreună o vom recita. menținere a
obiectivelor
atenției
-Ia să vedem ce am lucrat noi mai devreme cu
piesele de lego?
-Ce am spus că o să construim? Conversația Aprecieri verbale
Reactualizarea -La sectorul „Artă” am colorat...?
cunoștințelor Explicația Frontal
-Iar la sectorul „Știință” ce am aflat?
Tranziție:
„Luați seama bine”
Dirijarea Voi recita eu poezia în timp ce copii sunt
învățării atenți.
 Scurtă familiarizare a copiilor cu Conversația
poezia și explicarea cuvintelor mai Explicația Frontal
puțin cunoscute prin sinonime
corespunzătoare;
Apoi vom învăța împreună poezia cu ajutorul
Aprecieri verbale
îmaginior suport din power-point-ul expus,
ținând cont de intonații, ritm și pauze.
Conversația Video- Observarea
După ce recităm de câteva ori împreună să-i
proiector Frontal comportamentului
solicit să recite singuri. După ce recită toți cu
ajutorul imaginilor, voi selecta 1 sau 2 copii copiilor
care sa recite singuri.
Tranziție: „Luați seama bine”
Obținerea Ne vom așeza la măsuțe să realizăm
performanțelor „Pinguinul”
„Ce materiale avem pe măsuțe?” Conversația
„Ce culoare are cartonul?”
„De ce credeți că lipim pinguinul pe
cartonașul albastru?„ Frontal
„Unde am spus că trăiesc pinguinii?”
„Ce culori am spus ca are pinguinul la pene?” Explicația
Explicarea materialului.
Toată lumea ridică mânecuțele și facem câteva
exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai Demonstația
mâinii:
„Închidem pumnii, deschidem pumnii.x3
Plouă,plouă tare x2
Închidem pumnii, deschidem pumnii.x3
Cântăm la pian x2.”
Foaie, lipici, Evaluare orală
Se explică sarcinile ce trebuiesc îndeplinite și material Observarea
se demontrează modul de lucru la panou. didactic comportamentului
Copiii vor trece la realizarea lucrării, fiind individual Individual copiilor
atenți la îndeplinirea obiectivelor propuse.
După finalizarea activității vom aplica metoda Explicația Aprecieri verbale
„Turul galeriei”. Turul Individual
Asigurarea Vom analiza rezultatele obținute și se vor face galeriei
feed-back-ului apecieri globale asupra participării și Conversația
comportamentului copiilor și asupra modului Frontal
de lucru pe parcursul zilei.
Aprecieri verbale. Conversația Recompense Frontal Aprecieri verbale
Încheierea Oferirea recompenselor. Individual
activității ALA II:
„Dansul pinguinilor”
Pinguinul

Eu sunt un pinguin haios

Și am un frac negru, lucios.

La Polul Sud e casa mea,

Acolo unde-i iarna grea.

Eu sunt un bun înotător,

Dar și foarte bun dansator.

Ziua întreagă pescuiesc

Și pe ghețari mă odihnesc.

S-ar putea să vă placă și