Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE: Petrache Aurelia


DATA: 21.02.2017
GRUPA: Mare
ACTIVITATEA pe domenii experiențiale : DLC
TEMA: “Portul Românesc”
TIPUL ACTIVITĂŢII: predare de cunoştinţe
FORMA DE REALIZARE: Memorizare
SCOPUL:
a) Informativ: - sintetizarea cunoştinţelor despre aspecte specifice țării
-înţelegerea imaginilor artistice folosite de poet pentru a ilustra
portul tradițional;
- experimentarea unor noi modalităţi de comunicare prin folosirea
nivelului paraverbal sau nonverbal;
b) Formativ: -formarea deprinderii de a investiga pentru a înţelege sensul
cuvintelor, expresii poetice;
c) Educativ: -dezvoltarea sentimentelor de empatie faţă de simbolurile noastre
naționale.
OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:
a) Cognitive: -să descopere sensul unor cuvinte noi, utilizându-le în contexte
familiare;
- să asculte cu atenţie poezia, asociind textul cu imaginea plastică;
- să recite versurile poeziei;
- să improvizeze un dialog doi copii, astfel încât să justifice
importanța insemnelor patriei.
b) Afective: - să participe cu interes la activitate şi să-şi manifeste dorinţa de a
ajutape cei în suferinţă;
- să-şi exprime sentimentele faţă de insecte utilizând tonul şi mimica
adecvată în redarea dialogului;
c) Psiho-motorii: -să mimeze acţiunea sugerată de cuvintele date sau de
onomatopee;
- să se deplaseze spre dreapta, odată cu recitarea unui vers.

METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, exerciţiul, jocul dramatic, citirea fizică,


ştafeta în grup
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: pliant cu imagini de ilustrează textul poeziei,
poster
MATERIAL BIBLIOGRAFIC : -“Programa activităţilor instructiv-educative în
grădiniţa de copii”, V&I INTEGRAL, Buc., 2005
-“Jocul de rol. Drama în educaţie” –suport de curs
DURATA: 30 min.

Desfăşurarea activităţii
Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare
didactic Metode şi Forme de
procedee organizare
1. Momentul Voi asigura conditiile Frontal Observarea
organizatoric unei bune desfasurari a conversaţia comportamentului
activitatii: copiilor
-aerisirea salii de grupa,
-pregatirea materialului
didactic;
-aranjarea mobilierului;
-intrarea ordonata a
copiilor in sala de
grupaă ;
2. Captarea Se va face printr-o scurta Frontal Observarea
atenţiei povestire: conversaţia comportamentului
Am fost în oraș și am copiilor
văzut că pe străzile din
centru se așează steaguri
și soldații au repetiții. Voi
știți despre ce este vorba?
3.Reactualizarea Despre ce vorbiti în Frontal Observarea
cunoştinţelor ţi această săptămână? Conversaţia comportamentului
familiarizarea cu Voi știți ce culoare are Exerciţiul copiilor
conţinutul steagul României?
poeziei Dar care sunt însemnele
patriei noastre?
Dar cum ne îmbrăcăm
noi într-o zi de Aprecieri verbale
sărbătoare?
Cum se îmbrăcau
strămoșii noștri?
Le voi spune o scurta
povestire, care de fapt va
fi conţinutul poeziei.
Prin aceasta povestire voi
introduce cuvintele noi
pe care le voi explica.
4. Anunţarea Pentru că voua va plac Frontal Observarea
temei si a poeziile astăzi copii o să comportamentului
obiectivelor învăţăm o poezie care se Conversaţia copiilor
numeşte “Portul
românesc” Eu am să vă
spun poezia iar voi să mă
ascultaţi cu atenţie ca s-o
învăţaţi. Trebuie să
recitati tare, expresiv şi
să pronunţaţi corect
cuvintele.
5. Dirijarea Recitarea poeziei de Frontal Observarea
învăţării către educatoare comportamentului
Voi recita poezia de 2-3 copiilor
ori folosind mimica şi
gestica corespunzătoare,
explicând în acelaşi timp Conversaţia
şi cuvintele necunoscute. Expunerea
Concomitent cu recitarea Explicaţia
poeziei voi arăta şi
imaginile.
”Portul românesc”
Recitarea poeziei de
către copii
Recitarea poeziei pe
strofe
Recitarea se va realiza pe
două fragmente având in
vedere versurile Exerciţiul Individual
accesibile, uşor de Frontal
reţinut, sub forma unei
povestiri. Aprecieri verbale
Recitare în lanţ - fiecare Individual
copil va recita un vers Grupuri
Recitarea poeziei pe
grupuri Frontal
Grupa va fi împărţită în
două
Recitarea poeziei
integral de către copii
Recitarea individuala
de către copii - 1-2 copii
6. Asigurarea Voi adresa câteva Observarea
feedback-ului întrebări cu privire la comportamentului
conţinutul acesteia copiilor
folosind metoda cubul.
Cubul Grupuri
Cubul:
Se împarte grupa în sase Conversaţia
Problematizarea Aprecieri verbale
echipe de câte cinci copii
care au urmatoarele Braistorming
sarcini
Echipa 1
,, Descrie portul
românesc.,,
Echipa 2
,,Compară îmbrăcămintea
de atunci cu cea pe care o
purtăm la grădi.,,
Echipa 3
,,Asociază
îmbrăcămintea ta cu cea
din poezie din poezie.,,
Echipa 4
,, Analizează portul
fetelor și cel al
băieților.,,
Echipa 5
,,Aplică cunoştiinţele
dobândite prin
interpretarea poeziei
Echipa 6
,, Argumentează
afirmaţia ” Mult îmi
place și iubesc/ Portul
neu cel românesc”
7. Evaluarea Evaluarea se va realiza Conversaţia Grupuri Observarea
prin jocul“Toblouri Demonstraţia comportamentului
îngheţate” Problematizarea copiilor
Jocul Aprecieri verbale
Tablouri
inghetate
8. Încheierea Se vor face aprecieri Conversaţia Frontal Aprecieri verbale
activităţii colective şi individuale, Stimulente
stimulente.

S-ar putea să vă placă și