Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

DATA: 20.03.2019
CLASA: a II-a
OBIECTUL: Arte vizuale şi abilităţi practice
SUBIECTUL: Vază cu flori
TIPUL: formare de priceperi și deprinderi
SCOPUL: realizarea unei vaze cu flori folosind tehnica decupării și a lipirii.

COMPETENŢE SPECIFICE
1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictură/
modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un context familiar;
2.2. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de
exprimare specifice artelor;
2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
A. Cognitive
O1 - Să descrie anotimpul Primăvara;
O2 - Să identifice materialele şi instrumentele de lucru primite pe bănci;
O3 - Să verbalizeze acţiunile care definesc etapele realizării produsului dat;
O4 - Să-şi exprime părerea despre lucrările proprii sau ale colegilor.
B. Motrice.
OM1- să manifeste deprinderi de a asambla formele obţinute, în vederea realizării lucrării
propuse;
C. Afective.
OA1- vor participa cu interes la lecţie;
OA2- vor aprecia lucrarea realizată în echipă în raport cu modelul propus;
OA2- vor manifesta un comportament adecvat în relaţie cu colegii dintr-un grup de lucru în
activitatea de realizare a temei date.

STRATEGII DIDACTICE:
• METODE ŞI PROCEDEE: observaţia, conversaţia, descoperirea, explicatia,
demonstratia, Turul galeriei.
• MIJLOACE DIDACTICE: lipici,hartie colorata, foarfece, hârtie cartonata colorată,
betișoare de înghețată.
• FORME DE ORGANIZARE: frontală, grupe.

RESURSE:

• UMANE: 30 elevi
• TEMPORALE: 45 minute
• SPAŢIALE: sala de clasă
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

STRATEGII DIDACTICE

V
A

U
A
R
E

E
Nr ETAPELE
CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV Metode şi
crt LECŢIEI Resurse Forme de
procedee materiale organizare

1. MOMENT -Asigurarea condiţiilor optime pentru buna desfăşurare a Conversaţia lipici,hartie Frontal
ORGANIZATORIC lecţiei şi pregătirea materialelor necesare. colorata,
Instructajul foarfece,
Evaluare orală
verbal betișoare
continuă
de
înghețată

2. CAPTAREA Voi cere elevilor să găsim răspunsul la următoarele ghicitori:


ATENŢIEI Conversaţia Ghicitoarea Frontal
“Zăpada s-a topit,
Ghiocelul a răsărit.
Pomul înmugurește,
Ce anotimp sosește?”
(Primăvara)
Clopoţel mititel,
Observarea
Scoate capul din zăpadă,
sistematică
Primăvara să o vadă.
(Ghiocelul)

Floare frumos parfumată


Foarte divers colorată
De spini ea e apărată
Care-i floarea căutată?
(Trandafirul)
3.
ENUNȚAREA -Copii, pentru că ne aflăm în anotimpul de primăvară, Explicaţia
TEMEI ŞI A anotimpul florilor, vă propun să realizăm și noi o vază cu
OBIECTIVELOR flori. Astfel, la activitatea de astăzi vom face o vază din Frontal
Observarea
bețișoare de înghețată și apoi vom realiza flori divers
sistematică
colorate din hârtie.
Conversaţia

Port o scurtă discuţie cu elevii legată de anotimpul în care ne


4. ACTUALIZAREA aflăm şi schimbările care se petrec în natură:
Observarea
CUNOŞTINŢELOR *În ce anotimp ne aflăm?
sistematică
*Ce se schimbări se petrec în natură în anotimpul de Frontal
primavară? Conversaţia
*Care este vestitorul primăverii?
*Ce flori de primavară mai cunoașteți?

5. PREZENTAREA - Prezint lucrarea model- Vaza cu flori Demonstraţia Vaza cu Frontal


CONȚINUTULUI - Orientez atenţia elevilor spre etapele de realizare ale flori model
NOII ÎNVĂȚĂRI lucrării:
-Rog elevii să repete etapele de realizare ale lucrării practice
- Cer numirea materialelor cu care vor lucra.
- Demonstrez operaţiile de efectuat:
- Lipirea bețișoarelor de înghețată pe carton.
- Construirea florii

6. DIRIJAREA -Exerciţii de încălzire a mâinilor. Observarea


ÎNVǍŢǍRII - Se vor forma 5 echipe. sistematică
- Într-un coș vor fi bilețele pe care vor fi cate un tip de floare. Materiale
Elevii vor fi rugați să extragă un bilet. Astfel, se vor forma necesare
cele 5 echipe (echipa ghioceilor, lalelelor, zambilelor, Demonstraţia
toporașilor și narciselor). Frontal
Explic şi execut, pe rând, fiecare operaţie pe care o parcurg
apoi şi elevii:
-lipirea betișoarelor pe hartia de carton;
- decuparea hârtiei pentru floare; Observarea Vază Observarea
- îndoirea hârtiei; dirijată model sistematică
- decuparea petalelor;
- decupare hârtiei pentru mijlocul florii.
- alcătuirea mijlocului florii;
- formarea tulpinii; Exerciţiul Pe grupe
- asamblarea florii.
Munca pe
echipe

Demonstraţia

Frontal
Observarea
sistematică
Vază
model
7. OBȚINEREA Elevii sunt rugați după ce au terminat vaza și florile să Munca pe Vaza cu Pe grupe Observarea
PERFORMANȚEI decoreze vaza din bețișoarele de înghețată. echipe flori sistematică

8. FEEDBACK-ul Rog echipele să voteze cea mai frumoasă vază din cele Conversaţia Pe grupe Evaluare
executate de celelalte echipe și să argumenteze alegerea reciprocă
făcută.
Conversaţia Evaluare
9. EVALUAREA Îndemn elevii să urmărească aspectele pozitive şi reciprocă
minusurile. Observaţia Frontal
Discut cu ei fiecare aspect care trebuie „retuşat” şi modul Aprecieri
în care este necesar să se intervină. Expunerea verbale;
autoevaluare
Turul galeriei

10. RETENŢIA Se reţine atenţia asupra etapelor de lucru parcurse în Conversaţia Frontal
Aprecieri
obţinerea vazei cu flori (decupare, lipire, asamblare).
verbale;

11. TRANSFERUL Recomandă elevilor să reţină etapele parcurse în Conversaţia Frontal


realizarea lucrării pentru executarea altora asemănătoare.

S-ar putea să vă placă și