Sunteți pe pagina 1din 22

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 17-11-2022
UNITATEA DE APLICAŢIE: Școala Gimnazială nr. 11
CLASA: a III-a A
PROF. ÎNV. PRIMAR: Matei Carmen
PROPUNĂTOR: Stoia Larisa Alexa
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
SUBIECTUL: Animalele de la fermă
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:
TIPUL LECŢIEI: Lecție de formare de priceperi și deprinderi practice

OBIECTIV FUNDAMENTAL: Colorarea, decuparea și lipirea unor forme date, ce


ilustrează animale de la fermă

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O.O 1: Să coloreze în interiorul liniilor
O.O 2: Să decupeze corect forma
O.O 3: Să asambleze și să lipească bucățile de tip puzzle ale ilustrațiilor, pentru a ajunge la un
final corect al acesteia, așa cum le arată exemplul.

COMPETENŢE GENERALE: Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind


materiale și tehnici adecvate

COMPETENŢE SPECIFICE:
- Utilizarea în context variate a materialelor în funcție de proprietăți ale acestora și de
tehnici de lucru adecvate

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE:


M1 - Observația

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: hărtie A4, creioane sau carioci, foarfecă, lipici, planșă
A2.

FORME DE ORGANIZARE:
F1 - Frontală
F2 - Individuală

BIBLIOGRAFIE:
Ministerul Educației Naționale, București, 2014, Programa școlară pentru disciplina Arte și
abilități practice, clasele a III-a – a IV-a

1
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ACTIVITATEA
ACTIVITATEA ELEVILOR
PROFESOAREI
- Organizează planșa, fișele
copiilor, pregătește Scot cariocile/creioanele,
1. Moment organizatoric
materialele. foarfecele, lipiciul, etc.
- Împarte fișele.

Îi întreabă pe copii dacă au văzut Copiii sunt atenți, răspund la


vreodată o fermă, animalele ce se întrebări.
2. Pregătirea psihologică
află acolo, îi intreabă ce animale le
plac.

Anunță că vor alcătui îndividual Ascultă cu atenție indicațiile.


3. Anunţarea subiectului şi a animale pe care ulterior le vor
obiectivelor
aduna și lipi împreună pe planșa
suport.

4. Reactualizarea
cunoștințelor teoretice

Explică amplasarea animalelor Urmăresc indicațiile.

5. Intuirea planșei model rezultate din lucrările copiilor pe


planșa A2.

Le arată și explică felul în care Sunt atenți la explicarea modului


trebuie să coloreze și decupeze, iar de lucru. Pun întrebări coerente,
6. Explicarea modului de apoi cum trebuie să lipească
lucru de detaliu, iar apoi încep să
bucățile tip puzzle ca rezultatul să
fie unul corect. lucreze.

Le arată copiilor cum să rotească Urmează exemplul și încălzesc


încheieturile, spre stânga și spre
7. Încălzirea mușchilor mâinii încheieturile.
dreapta pentru a-și pregăti
mânuțele.
- Lasă copiii să își desfășoare Lucrează singuri, în liniște,
8. Executarea independentă a

2
activitatea individuală, trecând pe respectând indicațiile.
la fiecare să verifice decursul
Lipesc rezultatele individuale pe
acesteia.
lucrărilor
- Asistă și coordonează lipirea planșa A2.
corectă a rezultatelor pe planșa
mare.
Evaluarea este făcută la final, Observă rezultatul final, oferă
9. Evaluarea lucrărilor –
după ce toți au terminat de lipit, le
criterii de evaluare păreri despre acesta.
prezintă rezultatul final.

ANEXE:
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22

S-ar putea să vă placă și