Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate

Data: 16-03-2023
Unitatea de aplicație: G.P.P Nr. 30
Grupa: Grupa Mare B
Educatoare: Dușa Simona, Mateaș Lucia

Tema anuală de studiu: Cănd, cum, de ce se întâmplă?


Tema proiectului/săptămânii: Parfum de primăvară
Domeniu experiențial: DEC – Domeniu estetic și creativ
Categoria de activitate: ADE – Activitate pe domeniu experiențial
Tema activității: Florile primăverii
Mijloc de realizare: Desen liber
Tipul de activitate: Activitate de consolidare a deprinderilor și priceperilor

Domeniul de dezvoltare: Dezvoltarea fizică, a sănătăţii şi igienei personale


Dimensiuni ale dezvoltării: Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă
familiare

Comportamente:
1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate

Subdomeniul: Dezvoltarea motricității fine


Reper: Copilul ar trebui să fie capabil să utilizeze mâinile și degetele pentru scopuri diferite

Obiectiv fundamental: Consolidarea deprinderii și priceperii practice de a desena după


model
Obiective:
O.1. să stea în mod corect la masa de lucru
O.2. să țină și utilizeze în mod corect instrumentul
O.3. să deseneze cu atenție după modelul dat
O.4. să coloreze în liniile desenate fără a depăși conturul

Metode și procedee didactice: pregătirea psihologică, conversația, explicația, demonstrația,


exercițiul, povestirea
Mijloace de învățământ: planșă A3, fisa, creioane colorate

Bibliografie:
 Curriculum pentru educația timpurie. (2019). Anexa la ordinul ministrului Educației
Naționale nr. 4.694/2.08.2019
 Ionescu, M. et.al. (2010). Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a
copilului de la naștere la 7 ani. Editura VANEMONDE
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Ob.
Etapele lecției Activitatea educatoarei Activitatea copiilor
op.

Pregătesc materialele necesare desfășurării Iau loc la mese în poziție corectă.


activității alese: hârtie, creioane, planșă cu
modelele pe care copiii le vor recrea.
1.Moment
organizatoric Așteaptă cu curiozitate activitatea ce va urma.
Rog copiii să ia loc la mese, în mod corect și
O1 să se pregătească pentru activitatea pe care o
vom desfășura.

Voi adresa urm. intrebari: Raspund in mod activ.

Ce lună este acum? Este luna Martie.

2.Captarea atenției Ce sărbătorim în această lună? Sărbătorim venirea primăverii și ziua mamei.

Ce flori îi oferim mamei, primăvara? Îi oferim mamei lalele, zambile, ș.a.m.d

Ce flori v-am desenat în imaginea alăturată? Acelea sunt lalele.

După discuția noastră despre lalele, îi anunț că Ascultă cu atenție indicațiile. Se bucură la auzul
3.Enunțarea temei vor avea de desenat, după modelul dat. (anexa cuvintelor „desen”.
1)
(pregătirea Ajută la împărțirea materialelor necesare.
psihologică) Împart cu ajutorul a unui/a doi copii, foi A4
albe și suporturile cu creioane.

4.Dirijarea învățării Îi îndrum spre începerea activității. Le indic Încep activitatea cu spor.
faptul că trasarea modelului se va face cu un
creion grafic/negru. Utilizează creioanele puse la dispoziție.
Îi urmăresc pentru a observa dacă țin creionul Încep prin trasarea conturului florilor, așa cum
în mână corect, dacă este nevoie le corectez observă în modelul dat.
O2 poziția.
Colorează cu grijă florile, cu mici greșeli ce vor
Le indic să fie grijulii la trasare, să lucreze cu fi corectate de către mine.
atenție, să nu își deranjeze colegii.
O3
În momentul în care vor ajunge la colorarea
modelului, îi încurajez să nu depășească forma
florii.
O4

O3 Urmăresc la final ca aceștia să fi respectat


indicațiile date, în timpul activității:
O4 Sunt atenți la mine și așteaptă cu nerăbdare
5.Obținerea Să traseze cu atenție. aprecierile mele fașă de modul acestora de
performanței lucru.
Să coloreze în interiorul conturului.

În timp ce notez numele fiecăruia pe desenele


realizate, îi rog să îmi spună ce exercițiu am
avut de realizat. Conversează explicând că au desenat lalele, că
6.Asigurarea retenției au trasat forma acestora iar mai apoi au colorat
și transferului desenul.
Sunt atentă la explicațiile acestora, continui
conversația, iar în cazul în care greșesc, le ofer
informația corectă.

Îi felicit pentru desenele realizate, le ofer Sunt atenți la evaluarea și aprecierile oferite de
7.Evaluare/Aprecieri încurajări și aprecieri verbale. mine.
Le ofer bombonele tuturor. Primesc cu nerăbdare bombonelele, au grijă să
le pună în dulăpioare sau pe masă (așa cum
Îi rog să se ridice de la mese, să aranjeze permite cadrul didactic)
scaunele înapoi, să ducă suporturile cu
creioane la loc. Se ridică de la mese, aranjează scaunele, duc
suporturile la loc.
Ne vom pregăti pentru un joc, prin
următoarea tranziție: Paricipă activ la tranziție, se așează în rând
8.Încheiere/tranziții așa cum sunt îndrumați.
Câte două, căte doi,

Ne-așezăm la rând vioi,

Împreună vom porni

Și ne vom zâmbi.

S-ar putea să vă placă și