Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic al activității integrate

Instituția: Instituția de Educație Timpurie Îngeraș” s.Mărinești


Educător: Șova Ludmila
Grupa: Mare (5-6 ani)
Data: 01.12.2020
Tema globală: Eu și lumea înconjurătoare
Tema proiectului: Iarna în țara mea
Subtema proiectului: Povestea iernii
Tema zilei: Iarnă,bine ai venit.
Domeniile de activitate:
 Educația Plastică
 Educația pentru sănătate
 Educație pentru limbaj și comunicare
Unități de competență:
(EP) 2.1. Identificarea și utilizarea conștientă a ustensililor și a materialelor necesare pentru
a desena, a modela și a crea colaje..
2.2. Realizarea imaginilor plastice, utilizând tehnici de lucru în pictură și desen grafic..
2.6. Dezvoltarea motricității fine în cadrul activităților de desen, pictură, aplicație și
modelaj.
2.7 Respectarea normelor de igienă personală și de securitate a muncii.
3.1. aprecierea, prin cuvinte proprii, a operelor personale , a colegilor.

(EPS) 1.1. Respectarea regulilor de comportare și igienă personală.


1.2. Descrierea și respectarea regulilor de îngrijire și igienă a organismului uman.
1.3. Păstrarea, îngrijirea și ordonarea lucrurilor personale și a locului de joacă.
1.4. Determinarea elementelor principale ale regimului zilei.
2.2. Recunoașterea produselor alimentare sănătoase / nesănătoase și optarea pentru
consumarea zilnică a fructelor și legumelor
(LC) 1.3. Recepționarea , recunoașterea, după intonație, a tipului de mesaj transmis.
1.6. Manifestarea interesului pentru receptarea expresiilor în contexte de comunicare
cunoscute.
2.2. Crearea, susținerea unui doalog în situații de comunicare cunoscute, folosind
întrebări deschise și răspunsuri desfășurate.
2.4. Descrierea detaliată, logică, clară, a unor obiecte, imagini / carduri, vietăți,
personaje, după diferite criterii, aspecte.
3.3. Analizarea comportamentului personajelor și corelarea lui cu întâmplările din
viața personală.
4.5. Manifestarea interesului pentru decodarea mesajelor scrise.

Obiectivele operaționale
La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
a) Cognitive:
O1 – Să dezlege ghicitoarea
O2 – Să recunoască fenomenele caracteristicii anotimpului iarna
O3 – Să numească sărbătorile ce le sărbătorim iarna
O4 – Să recunoască vestimentația purtată iarna.

b) Psihomotorii:
O5 – Să se exprime corect, formând propoziții despre anotimpul iarna.
O6 – Să participe activ și efectiv la gimnastica respiratorie, utilizând gesturile și
mimica.
O7 – Să respecte regulile grupei.
c) Socio-afective:
O8 – Să participe activ în cadrul jocurilor liber alese.
O9 – Să aprecieze lucrarea sa și a colegilor săi.
Strategii didactice:
 Metode și procedee didactice: Salutul, prezența, Mesajul zilei, explicația.
 Forme de organizare: Frontală, individuală.
 Materiale didactice: Imagini a Zânei Iarnă, Fișe de lucru, creioane colorate.
Bilbliografie:
1. Curriculum pentru Educație Timpurie. Chișinîu 2019.
2. Vrânceanu M. Ș.a. 1001 de idei pentru o educație timpurie de calitate: Ghidul pentru
educatori. Chișinău: Centrul educațional Pro Didactica, 2010.
3. www.didactic.ro
4. www.Google.com
Desfășurarea activității
Strategii didactice
Etape ale Conținutul activității Metode și Mijloaxce Evaluarea
activității procedee de Forme de
didactice învățământ organizare
Sala de grupă se pregătește pentru activitate: scăunele la
măsuțe, se pregătesc materialele pentru desfășurarea jocurilor Organizare
didactice și pentru lucrul în centre.
Evocarea
Salutul de dimineață:
Cu miros de romaniță
Am venit la grădiniță
Ne dăm câte-o îmbrățișare
Bună Dimineața soare!
Azi este o zi, Salut Observarea
Ah ce minunată prietenos Frontal exprimării verbale
Cine va numi
Ce zi e lumea toată.
Azi e joi, azi e joi
Hai să fim cu toți vioi
Uite așa ne îmbrățișăm,
Și ne salutăm.
Bună dimineața
Cum îți merge viața?
Bine, mulțumesc,
Și ție îți doresc la fel, ca să trăiești.

Gimnastica matinală Frontal


Copii formează 2 coloane(dacă timpul ne permite de afară) sau
se aranjează la distanța mâinii intinse în sala de grupă, făcând
exercițiile propuse.
https://www.youtube.com/watch?v=jUNBugrF1iU
Lucrul cu panourile: Panouri Frontal
Astăzi sunt prezent: Copii îşi marchează prezenţa utilizând Discuții
pozele lor pe panou. Fotografii cu
Calendarul naturii: Se va duce o discuţie cu copii fiecare cpil
despre:anotimpuri,lunile anului,zilele săptămânii,schimbări in
natură
Recapitularea zilelor săptămânii și a lunilor anotimpului Toamna

Observarea
Discuții/ Frontal exprimării verbale
Descoperirea temei. Lucrul asupra mesajului zilnic. Ghicitori Mesajul
A venit baba din munţi,
Peste râuri făcând punţi
Captarea Şi a prins spunând poveşti,
atenției Flori de gheaţă la fereşti.

„Dacă vrem să fim voinici


Facem sport încă de mici Tranziție
Tranziție: Alergăm ca iepurașii Frontal
Și zburăm ca fluturașii
La măsuțe ne-așezăm
Și începem să lucrăm”

Vizionarea filmulețului „Legenda iernii și a anotimpurilor”


https://www.youtube.com/watch?v=R_hS1gCzrqk
Realizarea Convorbire cu întrebări asupra filmulețului vizionat/
Sensului Explozia stelară.
Să răspundă corect la întrebările adresate :
Care anotimp este preferatul vostr ? Argumentați
Care sunt lunile anotimpului iarna ?
/În popor ele se numesc
Decembrie- undreea Întrebări Frontal Obsevarea
Ianuarie – gerar exprimării verbale
Februarie - făurar
Prezentarea literei și a sunetului „M„....

Lucrul în Numără și scrie în fiecare căsuță nr obiectelor


centre de
activitate
Responsabilitatea
Ştiinţa : Explicație Individual/ faţă de activitatea
Conversația Grup Creioane, propusă
foarfecă

Artă :
Gasește diferențele și Colorează imaginea cu culorile
corespunzătoare:

Creioane
Individual/
Grup

Explicație
Individual/ Creioane
Grup

Lucrul în carte de abecedar litera „M”


Bibliotecă :
Discuții și răspunsul corespunzător la întrebări
Tranziția : ”Noi cu toții am lucrat
Și lucrul am terminat
Bucuroșii să ne –nvârtim Dans Frontal Piesa
Pentru că știm să muncim”

Cântecul „Am o căsuță mică”


Plimbarea Observări asupra natură la început de iarnă. Analizarea curții Frontal
I: instituției
Rutină : Prânzul copiilor isteți Frontal
A doua  Deşteptarea
jumate a  Igiena personală Frontal
zilei  Gustarea
 Plimbarea de seară
 Discuţii cu părinţii despre starea de sănătate a copiilor
Plecarea copiilor acasa

S-ar putea să vă placă și