Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 11.10.2021
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița PP ,,Căsuța Copilăriei”, Arad
GRUPA: Mijlocie ,,Albinuțe”
EDUCATOARE: Moțiu Oana - Laura
TEMA ANUALĂ : ,,Cine sunt/suntem?”
SUBTEMA: „ Eu și corpul meu”
TEMA PROIECTULUI: Eu, omul!
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul științe (DȘ1) – observare;
TIPUL DE ACTIVITATE: Lecție de dobândire de noi cunoștințe;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


1. Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat;
3. Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare;

COMPORTAMENTE VIZATE:
1.3. Construiește noi experiențe, pornind de la experiențele anterioare;
3.4. Demonstrează cunoașterea poziției omului în univers, ca parte a lumii vii și ca ființă socială;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: Să enumere părțile componente ale corpului uman;
O2: Să identifice cel puțin două caracteristici comune ale băiatului și fetei;
O3: Să asocieze cele patru simțuri (gust, văz, auz și miros) cu cel puțin două lucuri din sala de grupă;

1
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE DE ÎNVĂȚĂMÂT: observația, conversația, explicația, exercițiul, ștafeta;
MIJLOACE DE REALIZARE: jetoane, fișă de lucru, creioane, păpușă, planșă cu un copil, foaie parfumată;
FORME DE ORGANIZARE: Frontal dirijat, frontal individual;
EVALUARE: orală;

BIBLIOGRAFIE:
1. Ministerul Educației Naționale, "Curriculum pentru educația timpurie, 2019;
2. Preda, V. & Pletea, M. & Grama, F. (coord.), (2011), 450 de jocuri educaționale. Repere fundamentale în învățarea și
dezvoltarea timpurie a copilului, București, Editura Didactica Publishing House;

2
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE (ALA 1)

CENTRE DE INTERES

ALA 1:
ȘTIINȚE
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: ,,Ne jucăm cu prosopul”
MIJLOC DE REALIZARE: muncă individuală;
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: fișă de lucru cu prosoape și creioane colorate;
METODE ȘI PROCEDEE: Conversatia, explicatia, exercitiul

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: Să coloreze cele 3 prosoape respectând conturul lor;
O2: Să asocieze fiecare prosop cu câte un copil;

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII: „Copii, la acest centru aveți sarcina de a rezolva cerințele de pe fișa de lucru. Voi trebuie să
colorați cele 3 prosoape. Pe urmă, trebuie să uniți fiecare prosop cu câte un copil. Câte prosoape au rămas?”
EVALUAREA ACTIVITĂȚII: Apreciez modul în care lucrează. „ Bravo, dragi copii! Ați realizat corect toate sarcinile de pe
fișă!”

ARTĂ
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: ,,Cum mă îmbrac eu?”
MIJLOC DE REALIZARE: muncă individuală;
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: fisă de lucru cu fată/băiat, tempera, pensulă, paletă pentru tempera, pahar cu apă;
METODE SI PROCEDEE: Conversatia, explicatia, exercițiul;

3
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: Să picteze cu ajutorul pensului haine la fată/băiat folosind cel puțin două culori tempera;

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII: „Copii, la acest centru aveți sarcina de a picta haine la fetiță/băiețel folosind pensula.”
EVALUAREA ACTIVITĂȚII: Apreciez modul în care lucrează. „ Bravo, dragi copii! Ați îmbrăcat foarte frumos copii.”

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE (ALA 2)

SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: ,,Copil ca tine sunt și eu”


MIJLOC DE REALIZARE: Joc distractiv
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: jucării (păpusă, polițist, albină )
METODE ȘI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul.

OBIECTIVE OPERȚIONALE:
O1: Să descrie jucăria folosind cel puțin 2 propoziții;

FORMA DE ORGANIZARE: frontal dirijat;


DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII: Pregătesc un scaun pe care îl denumesc „Curiosul”. Copilul se așează pe scaun, alege o jucărie
de pe masă și spune tot ce știe despre el folosind cel puțin 2 propoziții. Îi ia locul alt copil care dorește să mai spună ceva despre aceea
jucărie. Când nu mai dorește niciun copil să vorbească despre acea jucărie, chem alt copil care va alege o altă jucărie de pe masă,
despre care va spune ce știe. După ce toate jucăriile au fost descries, îi aplaud pe toți copiii și le spun că scunul „Curios” este
mulțumit de răspunsurile lor.

4
DEMERS DIDACTIC

Evenimentele Conţinutul ştiinţific Strategia didactică Evaluare


didactice Metode Mijloace Forme de
organizare

1. MMom Asigur climatul optim pentru o bună desfășurare a Conversația Păspușa,


Frontal
ent activității și pregătesc materialele didactice. Fișa de
dirijat
organizatoric „Copii, vă rog frumos, să vă așezați pe scun, în semicerc lucru,
pentru a putea să vă prezint o prietenă.” Creioane
grafice,
Planșă cu
corpul
uman,
Foaia
parfumată,
Cub cu
cele 4
simțuri
2. CCapta Captez atenția copiilor cu o păpușă. „Dragi copii, astăzi Conversația Păpușa Frontal
rea atenției am venit la grădiniță împreună cu o fetiță pe nume „Lara” dirijat
care o să vă prezinte o mulțime de lucuri noi. Ea a venit să se
joace cu voi și să vadă cât sunteți de cuminți și de atenți. ”
3. AAnun „Astăzi, o să învățăm despre corpul uman. O să învățăm Conversația Păpușa Frontal
țarea temei și din ce este alcătuit corpul uman și care sunt cele patru simțuri Explicația dirijat
a obiectivelor pe care le avem. Pentru a putea reține toate aceste lucruir,
păpușa Lara ne va ajuta și ne va arăta fiecare parte a corpului
nostru. Ce spuneți, sunteți gata să aflăm toate aceste
informații pe care Lara vrea să ni le spună?”
4. DDirija Le arăt copiilor păpușa Lara care are pregătit pentru ei o Conversația Păpușa Frontal Observarea
rea învățării planșă cu un copil unde pot remarca părțile corpului uman Explicația dirijat comportamen-
(Anexa 1). Întreb copii ce pot observa în imagine (Copii, ce Observația Planșă cu tului
vedeți pe acestă planșă? Cu ce este îmbrăcat copilul? Ce păr un copil
are? Câte mâini are copilul? Dar picioare?) După ce fiecare
întrebare are câte un răspuns, le explic copiilor din ce este Foaie
alcătuit corpul uman (cap, gât, trunchi, 2 mâini, 2 picioare). În parfumată
5
timp ce le explic le arăt pe planșă cu ajutorul Larei după care
numesc un copil să le arate pe el.
„Cine dorește să vină și să arate unde sunt mâinile Larei?
(numesc un copil care vine și le arată). Dar cine poate să pună
mâna dreaptă pe capul Larei?” (un copil vine și arată acest
lucru). Solicit copiilor să spună câte picioare are Lara.
Întreb copiii ce pot vedea pe fața Larei, câți ochi are,
unde este nasul, unde se află gura, câte urechi și unde se află
acestea.
Inivit în față o fată și un băiat și numesc un alt copil de
pe scaun să spună ce lucuri sunt în comun la cei doi copii din
față.
Ulterior, după ce fiecare parte a corpului uman a fost
prezentată, trec mai departe și le explic copiilor care sunt cele
patru simțuri pe care le avem. „Dragii mei, Lara vrea să vă
spună câteva lucururi interesante, sunteți gata să le ascultați?
Lara ca să vă poată vedea cât sunteți de cuminți are
nevoie de ochi, deoarece cu ajutorul lor poate să vadă tot ce
mișcă. Poate să vadă unde stați, dacă vorbiți, ce culoare au
hainele de pe voi și așa mai departe.
Copii, atunci când vrem să mirosim o floare, un parfum,
avem nevoie de nas. De ce? Pentru că nasul este cel care ne
ajută să mirosim fiecare floare în parte sau lucru care are un
miros frumos. (Le dau copiilor o foaie parfumată pentru a
putea simți mirosul). Acesta este unul dintre cele patru simțuri
pe care le avem.
Auzul este al treilea simț pe care îl avem și avem nevoie
de urechi pentru a auzi fiecare sunet, pentru a auzi melodia
noastră preferaată, când ne striga mama, să auzim cum latră
un câine. Unde sunt urechile voastre? Câte urechi aveți? (Le
pun copiilor un lătrat de câine pentru a înțelege mai bine).
Cine poate să îmi spună cu ce gustăm noi ciocolata? (cu
gura). Gura ne ajută să simțim gustul fiecărui fel de mancare,
să simțim gustul dulciurilor, a fructelor. Așa dar, al patrulea
simț pe care îl avem este gustul.”

5. CCons „Copii, vă rog frumos, să vă așezați la măsuțe cu Conversația Fișa de Frontal Orală
olidarea și scunele, pentru a rezolva o sarcină pe care Lara a ales-o Explicația lucru dirijat Corectitudinea
6
fixarea pentru voi. Fiecare dintre voi primește câte o fișă (Anexa 2) Exercițiul Creioane rezolvării
cunoștințelor pe care voi trebuie să o rezolvați. Este foarte simplă și în grafice Frontal sarcinii primite
minute este gata. Voi, trebuie să uniți imaginile din stânga cu independent
cele in dreapta printr-o linie. (identificăm elementele de pe
fișă) Trebuie să uniți lucuruile cu organele de simț, și anume:
trompeta o unim cu urechea pentru că sunteul ei îl auzim cu
urechea și așa mai departe. Spor la treabă. Aveți două minute
să o rezolvați.”

6. EEvalu După ce am explicat fiecare parte componentă a corpului Conversația Cub Frontal Formulează
area uman și copiii au terminat de rezolvat exercițiul de e fișa de Explicația dirijat propoziţii
activității lucru, prezint copiilor un cub (Anexa 3) pe care se află câte o Exercițiul corecte din
imagine reprezentativă fiecărui simț ( la miros se află nsul, la Ștafeta punct
gust se regăsește gura, la auz, urechea și la văz apar ochii). gramatical şi
Chem un copil să vină la mine și să rostogolească cubul rezolvă sarcina
ca pe un zar, pentru a putea vedea ce imagine apare pe prima primită.
față a cubului. După ce acesta s-a oprit copilul identifică
imaginea și ne spune la ce simț îl folosim și asociează un
element reprezentativ. De exemplu, a identificat nasul: „Nasul
este pentru miros. Putem să mirosim o floare. Copilul a
terminat de răspuns și oferă cubul unui alt copil care la rândul
său aruncă cu cubul, răspunde la întrebări și apoi alege un alt
copil. Acest lucru se repetă până când toate cele 6 fețe ale
cubului au fost rezolvate.

7. îÎnchei La finalul activității, apreciez copiii pentru modul în Abțibilduri Aprecieri


erea care au participat, pentru răspunsurile bune pe care le-au Conversația verbale
activității oferit și pentru modul în care au realizat sarcina de lucru de
pe fișă și apoi îi recompensez copiii.

S-ar putea să vă placă și