Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: MIJLOCIE
TEMA CURRICULUMULUI: Cine sunt / suntem?
PROIECTUL TEMATIC: Corpul omenesc
SUBIECTUL ACTIVITII: CORPUL UMAN
MODALITI DE ORGANIZARE A CONINUTULUI: ACTIVITATE
INTEGRAT

ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE:

DOMENIUL TIINE:

SUBIECTUL ACTIVITII: Corpul uman

MIJLOCUL DE REALIZARE: Observare

TIPUL ACTIVITII:
Predara.

SCOPUL ACTIVITII:
mbogirea cunotinelor despre corpul uman.

OBIECTIVE DE REFERIN:

O1: S exploreze i s descrie prile componente ale corpului


omenesc, folosind surse de informare diverse.
O2: S utilizeze n vorbire cuvinte legate de descrierea corpului sau
organe de sim sau organe vitale, obiecte de mbrcminte, aciuni
umane.
O3: S manifeste disponibilitate n a participa la aciuni i jocuri n
care s aplice cunotinele dobndite.
O4: S cunoasc principalele reguli de igien personal, dovedind
aceasta i prin folosirea din proprie iniiativ a obiectelor sanitare
personale;
O5: S neleag necesitatea cureniei, pstrndu-i curate corpul,
hainele ,camera;

OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1: S recunoasca i s indice prile componente ale corpului omenesc;
O2: s precizeze care sunt funciile principalelor organe de sim: ochi,
urechi, nas gur piele;
O3: s enumere asemnri si deosebiri dintre fetie i biei;
O4: s enumere obiecte de igien intim.

DOMENIUL ESTETIC I CREATIV:


SUBIECTUL ACTIVITII: Corpul uman

MIJLOCUL DE REALIZARE: Pictur

TIPUL ACTIVITII:
Formare de priceperi i deprinderi.

SCOPUL ACTIVITII:

Dezvoltarea sensibilitatii cromatice si consolidarea deprinderii de a


utiliza diferite tehnici de pictura in realizarea unei compozitii plastice;
Stimularea posibilitatii de exprimare liber-creativa a
impresiilor,emotiilor,trairilor legate de imagini vizuale sau imaginare in
legatura cu tema data.

OBIECTIVE DE REFERIN::

O1: sa reprezinte frumosul din realitatea inconjuratoare identificind


culori si forme
O2: sa compuna spatiul plastic folosind contrastul cromatic
preferat:culori calde culori reci, contrastul de cantitate,contrastul de culori
complementare, contrastul de nonculori si gri(contrastul culorilor in
sine),etc.
O3: sa exprime liber-crativ, prin intermediul limbajului
plastic,sentimente,situatii sugerate de trairi proprii sau imaginare;
O4: sa finalizeze lucrarea inceputa si sa ordoneze materialele la
sfirsitul activitatii;
O5: sa analizeze si sa exprime pareri despre lucrarea proprie si/sau
despre lucrarile colegilor, sa reliefeze contrastul cromatic preferat.
OBIECTIVE OPERAIONALE:

O1: s lucreze curat i ingrijit;


O2: s imbine corect culorile, astfel incat sa obtina culorile
dorite;
O3: s-i dezvolte muchii mici ai minii;
O4: S analizeze lucrrile proprii i pe cele ale colegilor;

RESURSE:
- procedurale: - metode si mijloace: exerciiul; conversaia;
explicaia; observarea.

- forme de organizare a elevilor: frontal


- materiale: acuarele, pensule, plan, imagini smiley, imagini floricele,
- temporale: 30 minute
Procedurale
Etapele Continutul stiintific Modalitati
lectiei/activitatii Metode si Forme de Materiale Temporale de evaluare
procedee organizare

Asigur climatul optim (de ordine si


1.Momentul disciplina, favorabil) necesar Conversatia Frontal ---- ----
organizatoric desfasurarii activitilor.

2. Rectualizarea Discutm despre corpul uman. Conversatia


cunostintelor Care sunt partile componente ale
corpului uman? Frontal Planse oral

La intrarea n grdini am gasit trei


plicuri. oral
Ce credeti, ale cui sunt? Conversatia Frontal
3. Captarea atentiei Cred c le-a pierdut potaul. Plicuri
Dar uitati, pe plicuri scrie ca sunt
pentru grupa mijlocie. Voi ce grup
suntei? Cred c sunt pentru voi.
Haidei s vedem ce se afl aici!
4. Anuntarea temei Astzi vom vorbi despre CORPUL
si a obiectivelor UMAN. Conversatia Frontal

DS

Cu ajutorul copiilor poziionm Conversatia


componentele corpului uman (ale
fetiei i al biatului). Explicatia Frontal
Gsim diferene i asemnari ntre Plan Oral
biei i fetie. Observatia
Vorbim despre funciile principalelor
organe de sim. Observarea
5. Dirijarea Pentru a ne pstra componentele
invatarii corpului uman sntoase trebuie sa
respectm reguli de igiena.
Cum credei c ne putem ngriji
corpul?

DEC
Intuirea materialului didactic:
Conversatia Frontal
Privii i spunei ce avei pe msue?
Ce credei c vei face cu aceste
materiale?

Prezentarea si analiza modelului Observatia Plan


Analizm plansa impreuna:
Ce observai n plana?
Care pari ale copului se vd pictate?
Cum sunt ele?

Explicarea tehnicii de lucru


Le explic i le demonstrez copiilor Explicatia Pensul
tehnica de lucru: Demonstraia Acuarele
Foaia se gaseste pe masa de lucru, cu Ap
mana stanga inem foaia i pensula o Fis pentru
inem cu mana dreapta. pictur

Exercitii pentru incalzirea


muschilor mici ai mainii
Executam impreuna cteva exerciii
pentru ncalzirea muchilor mici ai
minii, de ex.: nchiderea i
deschiderea pumnilor, morisca, bate
vntul etc.

Executarea propriu-zisa a lucrarii


Le urez copiilor Spor la treaba!,
iar n timp ce copiii lucreaza,
urmaresc activitatea dandu-le
explicaii i ajutandu-i acolo unde
este cazul.
Tranziie: Chipul meu audiie muzical
Resurse
Procedurale Modalitati de
Etapele Continutul stiintific evaluare
lectiei/activitatii Metode si Forme Materiale Temporale
procedee de org.
Se organizeaza o expozitie in sala de
grupa, li se solicita copiilor sa
analizeze lucrarile si sa aleaga pe
Conversatia
cele mai bine realizate.
6. Evaluare Frontal Floricele
n alegerea celor mai frumoase Explicatia pentru Oral
lucrari se ine cont de modul n care Individual recompens
copilul a pictat, dac a nu a depit
conturul, dac a combinat bine
culorile, dac lucrarea este executat
ngrijit, dac a fost creativ.

Acum sa vedem ce se afla n al


treilea plic. Sunteti curioi?
Imagini cu
Am gasit mai multe bileele pe care Frontal smiley Oral
7. Evaluarea final
sunt scrise nite ghicitori. Daca
Conversaia individual
rspundei corect la ghicitori veti
primi cte un smiley.

8. ncheirea Fac aprecieri privind implicarea Frontal


activitii copiilor n activitate. Conversaia Individual

S-ar putea să vă placă și