Sunteți pe pagina 1din 8

DATA 15 febr.

2008
GRUPA PREGATITOARE
EDUC. Constanta Serban

PROIECT DE ACTIVITATE

CATEGORIA DE ACTIVITATE - ACTIVITATI ARTISTICO-PLASTICE


TEMA -IARNA
MIJLOC DE REALIZARE -Desen,pictura ,modelaj
Joc :FOAIA PLIMBATA
TIPUL DE ACTIVITATE - Consolidarea priceperilor si deprinderilor
FORMA DE ORGANIZARE - Pe grupuri

OBIECTIVE CADRU
*Stimularea expresivitatii si creativitatii copiilor prin activitatile artistico- plastice ;
*Dezvoltarea imaginatiei creatoare ;
*Dezvoltarea capacitatii de exprimare plastica libera, spontana.

OBIECTIVE OPERATIONALE
* 01 Sa sesizeze aspectele caracteristice redate de poezie ;
* 02 Sa picteze o suprafata data folosind culorile adecvate ;
* 03 Sa modeleze pe o suprafata plana ;
* 04 Sa organizeze spatiul plastic intr-o lucrare echilibrata ;
* 05 Sa realizeze tema prin tehnica BRAINWRITING ( IDEI PE IDEI )
* 06 Sa participe cu interes si placere la activitate ;
* 07 Sa descrie lucrarile proprii.

STRATEGII DIDACTICE

Metode : conversatia,explicatia, problematizarea, analiza activitatii.

Procedee : clasic si BRAINWRITING-ul;

Mijloace de invatamant : foi de desen,acuarele,carioca plastilina si plansete.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC
*Programa activitatilor instructiv educative in gradinita de copii
.M.E.C BUCURESTI 2005
*Orientari metodice privind aplicarea programei activitatilor instructiv-educative
in gradinita de copii-Scoala galateana,2006

SARCINA DIDACTICA -Reprezentarea prin desen si modelej a unor elemente care sa


ilustreze o tema continuand si completand lucrarea inceputa de colegi.
-Sa de lucrarea colegului din dreapta dupa ce a terminat ce avea de
facut.
DURATA 35 min.

1
DEMERSUL DIDACTIC AL ACTIVITATII

2
EVENIMENT CONTINUTUL ACTIVITATII METODE
E SI EVALUAREA
PROCEDEE
DIDACTICE

Organizarea - aerisirea salii de grupa ;


activitati - gruparea meselor in patru grupe ;
i - asezarea materialului pe mese ,
- intrarea organizata a copiilor in sala de grupa.

3
-O voi face prin prezentarea sub forma de
06
Captarea surpriza a unui plic de la revista
atentiei ,,DRAGA MEA in care se gaseste
poezia OMUL DE ZAPADA de
R.Muresanu ; problematizarea
OMUL DE ZAPADA
de R.Muresanu
Tantos sta-n ograda
01
Parca-i o minune,
Omul de zapada
06
Cu ochi de carbune.

Dintr-un morcov nasul,


Cusma-i o tigaie
Si in jur la tot pasul
Mare harmalaie.

Omul de zapada
Parca se gandeste.
Cand o sa ma vada
Soarele,paleste.

Soarele molcomul
Ii zambi oleaca.
Si pe data omul
Se facu baltoaca.

,-la sfarsit ne roaga sa facem un tablou dupa


versurile poeziei ;

4
Anuntarea -Anuntarea temei vine de la copii dupa
temei si intrebarea : Cum putem realiza acest
06
obiective tablou ?
lor -copiii spun : sa desenam, sa pictam, sa
modelam.
-Accept raspunsurile si le spun ca vom desena,
vom picta, vom modela cate un tablou asa cum
stim noi ,dar, si printr-un joc care se numeste
FOAIA PLIMBATA.
-Ca sa putem trimite lucrarile la revista
trebuie,sa modelati, sa pictati pe ( planseta,
foaia de hartie ) curat si cu multe elemente
alese din textul poeziei.

Reactualizarea -Ca sa realizam tablourile vom discuta textul 01


cunostintelor poeziei vers cu vers; conversatia
-Vom stabili ca poezia are doua parti:
-a) in prima parte este vorba despre o iarna cu
multa zapada, copiii se joaca in curte
- b) in a doua parte este vorba despre sfarsitul
iernii.

5
Dirijarea voi explica modul de lucru pentru fiecare
invatarii subgrupa :
explicatia

-gr.1 pictura procedeul clasic

-desen procedeul BRAINWRTING =


IDEI PE IDEI =

Copiii care vor sa lucreze prin acest


procedeu ( desen sau modelaj ) isi aleg cate o
culoare ( plastilina sau carioca ) cu care vor
lucra diferit de a celorlalti din grup. Dupa ce
primesc planseta sau foaia de desen se gandesc
la primele 2 sau 3 elemente ( cate fixeaza
educatoarea ) din tema data si incep lucrul .
Dupa ce au desenat sau modelat numarul de
elemente cerut de educatoare vor da planseta
sau foaia de desen colegului din dreapta .
Fiecare copil cand primeste lucrarea
colegului din stanga sa, o priveste identifica
elementele desenate sau modelate si incearca sa
adauge altele, fara sa se abate de la tema. Se
repeta aceasta miscare pana cand lucrarea
ajunge la copilul care a inceput-o.

-gr.2 modelaj- procedeul clasic


-procedeul BRAINWRTING

-copiii vor fi lasati sa- si aleaga grupa preferata

02
Activitatea -le urez SPOR LA LUCRU 03
independenta -In timpul activitatii voi trece pe la fiecare exercitiul
subgrup pentru a da indicatiile necesare care

6
constau in recitarea a cate un vers pentru a le 04
veni usor sa-si completeze tabloul ;
-urmaresc daca respecta regulile stabilite. 05

Evaluarea Este facuta de copii dupa criteriile stabilite ;


- copiii care au lucrat tabloul dupa procedeul 07
analiza
clasic spun ce reprezinta tabloul lor : prima
activitatii
parte sau a doua parte a poeziei ;
- copiii care au lucrat dupa procedeul
BRAINWRTING vor spune pe rand ce
elemente au adaugat in plansele colegilor.
-voi face aprecieri generale asupra modului Expozitie
Incheierea cum au lucrat si s-au comportat cu lucrarile
activitati -Pozele care le-am facut le voi trimite la revista copiilor
i DRAGA MEA pentru copii-.

7
8

S-ar putea să vă placă și