Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: mare CAMPIONII


EDUCATOARE: ONICEANU SILVIA
DEN. ACTIVITATII: Educatie artistico-plastica
TEMA: COPACUL INFLORIT
MIJLOC DE REALIZARE: pictura prin suflare,dactilo-pictura
SCOPUL ACTIVITATII:
- cultivarea sensibilitatii artistice,a spiritului de observatie,a perceptiilor vizuale,a imaginatiei creatoare prin promovarea
intensiva a lucrarilor cu tema aleasa de educatoare.
- dezvoltarea capacitatii de exprimare plastica libera, spontana;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa respecte etapele de ordine pentru realizarea cu succes a temei;
- sa imbine alternativ tehnici diferite ;
- sa foloseasca culorile corespunzatoare temei de lucru;
- sa mentina pozitia corecta in timpul realizarii picturii;
- sa perceapa frumosul din realitatea inconjuratoare;
- sa-si dezvolte spiritul critic si autocritic prin evaluarea lucrarilor proprii si a celorlalti copii.
FORME DE ORGANIZARE:frontal,individual
TEHNICI DE INSTRUIRE:
METODE SI PROCEDEE:
- conversatia
- demonstratia
- explicatia
- exercitiul
- invatarea prin descoperire
- relatarea,dezbaterea
- dialogul
MATERIAL DIDACTIC:
- acuarele, recipiente cu apa,carpe de sters,paie,coli de desen;
PROCEDEE DE EVALUARE:dezbaterea, relatarea, autoevaluarea;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, M.E.N., Bucuresti, 2005
- Metodica predarii desenului si modelajului, Bucuresti, 1971 1972
DURATA: 30'
DESFASURAREA ACTIVITATII
SECVENTE CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE
PEDAGOGICE DIDACTICE
ntlnirea de
1.Captarea si orientarea Venind spre gradinita m-am intalnit cu un ursulet somnoros grup,povestirea
atentiei care mi-a aratat un copacel ce plangea ca nu avea floricele.
Vreti sa-l ajutam sa infloreasca si el ca fratii lui in anotimpul
primavara?
-Ce aveti voi pe mesute? Capacitatea de a
2. Intuirea materialului -Pentru ce activitate ne pregatim Conversatia identifica
materialele.
Frontala
3. Anuntarea temei si
enuntarea obiectivelor - Priviti si in plansa mea ce copacel inflorit am realizat! Explicatia,conv Frontala
- Ce observam in plansa ,ce culoare au florile?. ersatia
Dar frunzele?
Dar copacul?
4. Dirijarea invatarii Le voi prezenta modul de lucru.
Desfasurarea propriu-zisa Noi o sa desenam o pata de culoare, care reprezinta corpul Demonstratia Frontala
copacului, dupa care vom sufla cu paiul spre partea de sus a Explicatia
paginii si vom realiza crengile copacului.Apoi, cu degetelul
2
muiat in acuarela vom face florile roz.La sfarsit,cu varful
pensonului muiat in verde,vom face cateva puncte care vor fi
frunzele.Asa vom da lucrarile noastre ursuletului ce le va duce
copacelului ca sa nu mai fie suparat.
Exercitii de incalzire:
-inchidem si deschidem pumnii;
-cantam la pian;
-ploua linistit,tuna,fulgera.
Le voi atrage atentia sa lucreze corect,sa nu puna prea multa
apa.

5. Obtinerea Voi distribui materialul necesar pentru realizarea lucrarii. Exercitiul Observarea
performantei Acum treceti la treaba! Spor la lucru! sistematic
Ma asigur ca toti copiii au inteles ce au de facut Evaluare de grup
In timp ce ei executa tema,ii urmaresc indeaproape, trecand Evaluare
pe la masa fiecaruia si ajutandu-i cand este nevoie , le voi da individual
sugestii. Observarea
Le voi corecta pozitia corpului in timpul lucrului. comporta-
Voi anunta cu cateva minute inainte ca trebuie sa-si incheie mentului global
lucrarile. al copiilor
Frontala,
6.Asigurarea feed-back- Dupa ce au terminat,numesc doi copii care vor aranja Conversatia, individuala prin
ului expozitia. relatarea,dezba analizarea
Voi examina lucrarile impreuna cu copiii. Voi motiva terea lucrarilorObiectiv
aprecierile facute. Aprecierile vor fi globale si ele se considera
individuale,vizualizand modul cum s-au purtat in timpul realizate daca:
activitatii. 80% din copii vor
realiza lucrarile

S-ar putea să vă placă și