Sunteți pe pagina 1din 3

Tănase Petronela

Universitatea Transilvania, Brașov- PIPP, An III

Proiect didactic- GPP, NR.24 „Licurici”, Brașov

Data: 15.11.2017
Propunător: Tănase Petronela;
Nivelul: 3-5 ani, grupa mică, B;
Categoria de activitate: DEC
Forma de realizare: modelaj;
Tema activității: “Morcovi pentru iepurași”;
Scopul: Formarea deprinderilor și priceperilor de a modela;

Obiective operaționale:
 Să denumească materialele și ustensilele găsite pe masă pentru modelaj;
 Să identifice forma și culoarea morcovilor;
 Să respecte poziția corectă a corpului față de suportul de lucru;
 Să pregătească plastilină prin frământare și rupere;
 Să modeleze morcovul prin mișcarea translatorie a palmelor față de planșetă;
 Să redea forma morcovilor de mărimi diferite pentru a umple coșul iepurașului;
 Să lucreze curat și cu plăcere;

Obiective formative:
 Dezvoltarea musculaturii mici a mâinii;
 Exersarea deprinderilor practice;

Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul;
Materiale folosite: plastilină, planșete, coșulețe din hârtie, iepuraș de pluș, modelul
educatoarei, morcov;
Tănase Petronela
Universitatea Transilvania, Brașov- PIPP, An III

Momentul organizatoric:
o Aranjez măsuțele în careu deschis;
o Distribui coșulețe, planșete și plastilină;
o Pregătesc modelul meu;
o Copiii se așează la măsuțe;

Durata: 15- 20 min

Scenariul didactic:

Secvențele activității Activitatea Activitatea copiilor Forma de organizare


educatoarei a activității

Captarea atenției “Nas la omul de Ascultă ghicitoarea și frontal


zăpadă spun ce este
Iepurele vrea să-l
roadă ” Despre cine
este vorba?
Comunicarea Cărui animal îi plac Copiii răspund la frontal
obiectivelor și a mult morcovii? întrebări
temei Astăzi vom modela
morcovi pentru
iepuraș, fiecare copil
primește câte un
coșuleț pentru a-l
umple lui Iepurilă
Reactualizarea Ce culoare au Observă și răspund la individual
cunoștințelor și morcovii? întrebări
analiza modelului Ce formă au?
Cum sunt la vârf?
Dar în partea de sus?
Se prezintă o
ilustrație cu un
morcov pe baza
căreia se poartă
discuția.

Prezentarea optima a Prezentăm Urmăresc explicarea frontal


conținutului și materialele de pe și demonstrarea
dirijarea învățării masuțe. tehnicii de lucru
Tănase Petronela
Universitatea Transilvania, Brașov- PIPP, An III

-Demonstrarea și Frământăm bine Execută exerciții


explicarea tehnicii de plastilina până devine pregătitoare
lucru moale. Luăm o
-Exerciții pregătitoare bucată de plastilină în
mână, modelăm o
minge apoi o așezăm
pe planșetă și cu
palma o întindem
alungind spre vârf și
gros în partea de sus.
Luăm altă bucată de
plastilină și facem
prin aceeași mișcarea
frunzulițe morcovilor.
Exerciții pregătitoare-
Brațele întinse în față,
mișcăm degetele,
frecăm mâinile,
batem palmele

Obținerea Se începe activitatea. Execută tema dată frontal


performanțelor prin Urmăresc modul cum
executarea lucrării de lucrează și îi îndemn
către copii pe cei timizi.
Urmăresc și sprijin
concret sau prin
explicații în particular
ca să redea corect
forma morcovilor
Evaluarea Aprecierea lucrărilor Copiii aleg lucrările
performanțelor prin o fac cu ajutorul reușite și discută între
analiza lucrărilor copiilor așezând toți ei
morcovii la un loc și
să îi aleagă pe cei mai
frumoși încurajându-
se unii pe ceilalți
Încheierea activității Fac aprecierea Ascultă aprecierile și
general a grupei, a așează planșele la loc
modului cum au după activitate
lucrat

S-ar putea să vă placă și