Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 05.03.2019
Grupa: nivel I
Tema anuală de studiu: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
Tema săptămânii: De ziua mamei
Tema activității: Buchete de flori
Tipul activității: Consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi.
Categorii de activități de învățare: DȘ - Activitate matematică
Forma de realizare: cifrele 1 – 5 descrescător
Scopul activității: Dezvoltarea capacității de a înțelege și utiliza numere, cifre.
Obiective operaționale:
Cognitive:
-să recunoască floarea;
-să denumească laleaua;
-să spună caracteristici despre mediul de viață a lalelei.
Psiho-motorii:
-să mânuiască materiale didactice și instrumentele de scris corect;
-să numere lalelele;
-să încercuiască cifra care arată câte lalele sunt;
-să coloreze pentru mama tot atâtea inimioare și baloane câte indică cifra;
-să formeze grupe de flori de acelașii fel ;
-să traseze săgeți de la fiecare grupă la cifra corespunzătoare;
-să coloreze florile;
-să coloreze tot atâtea păsărici cât arată cifra;
-să încercuiască cifra corespunzătoare;
-să traseze în casete, tot atîtea liniuțe verticale câte mărțișoare sunt;
-să coloreze cu roșu florile cu 5 petale, cu albastru florile cu 4 petale și cu galben cele cu 3
petale;
Afective:
-să prezinte interes pentru activitate;
-să participe afectiv la desfășurarea activității;
Strategii didactice
Metode și procedee didactice: conversație, observație, explicație, audiția, demonstrație,
exercițiul;
Mijloace didactice: fișe cu cifre 1 5, creioane colorate și caiete de lucru;
Forme de organizare a activității: frontal, individual
Durata: 15 - 20 minute
Bibliografie:
Piramida Cunoașterii – Editura Diamant, Pitești 2014

1
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

EVENIMENTUL CONȚINUT STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC ȘTIINȚIFIC DIDACTICE
MOMENT Pentru buna
ORGANIZATORIC desfășurare a
activității, voi aerisi
sala de grupă, voi
aranja scaunele în
semicerc și voi
pregăti materialul
didactic.
CAPTAREA Le voi arăta copiilor Conversația Observarea
ATENȚIEI o imagine cu o vază comportamentului
în care sunt 5 flori de copiilor
primăvară.
„Ce vedeți în
imaginea mea?”
R: flori
„Da, așa este. Ce mai
vedeți?”
R: o buburuză.
„Buburuza a găsit
aceste flori dar nu
știe câte sunt, ea nu
știe să numere, o
ajutăm?”
R: da
ANUNȚAREA Voi anunța tema și Conversația Observarea
TEMEI obiectivele. comportamentului
„Astăzi la activitate copiilor
matematică, ne vom
juca cu florile, cu
cifrele și cu
buburuza. Trebuier
să indepliniți
cerintele jocului din
caietele de lucru
pentru a câștiga.”
DIRIJAREA Le voi arăta imaginea Conversația Observarea
ÎNVĂȚĂRII și le voi spune: Observația comportamentului
„Știm că buburuza a Explicația copiilor
Demonstrația
găsit acest buchet de
flori, dar nu știe să
numere, să ne spună
câte flori găsit. Eu
2
zic să numărăm și să
scrie cifrele.”
Voi număra de la 1 la
5 împreună cu ei și
voi scrie cifrele de la
1 la 5.
„Am descoperit că
sunt 5 flori, haideți să
numărăm de la 1 la
5.”
R: 1,2,3,4,5
„Foarte bine. Voi știți
că noi atunci când
numărăm de la 1 la 5,
urcăm în numărare,
adică numărăm
crescător. Acum
buburuza noastră a
avenit cu o idee: să
numărăm de la 5 la 1,
adică coborăm,
descrescător.”
Voi număra de la 1 la
5, arătându-le cuifra,
apoi voi număra de la
5 la 1, arătându-le la
fel, cifrele. Voi ruga
fiecare copil să vină
să numere crescător
de la 1 la 5 și de la 5
la 1, arătând cifrele.
OBȚINEREA Îi voi ruga să Conversația Observarea
PERFORMANȚEI deschidă caietele la Explicația comportamentului
ȘI ASIGURAREA pagina indicată de Exercițiul copiilor
FEED-BACKULUI mine, apoi le voii Răspunsurile
explica ce au de copiilor
realizat. Îi voi
îndruma și ajuta unde
va fi nevoie.
ÎNCHEIEREA Voi aprecia modul de Stimulente Aprecieri verbale
ACTIVITĂȚII desfășurare a
activității și al
comportamentului
copiilor și voi
împărții stimulente,

3
felicitându-i.

S-ar putea să vă placă și