Sunteți pe pagina 1din 7

Demersul activitatii

Ce e bine si ce e rau?
Proiect de activitate integrata
Grupa: pregatitoare
Tema globala: Eu si ceilalti
Tema proiectului: Omul
Subtema proiectului: Codul bunelor maniere
Tema zilei: Ce e bine si ce e rau
Domenii de activitate: Eu, familia si societatea; Limbaj de comunicarea.
Dimensiuni: Educatia pentru societate; Educatie pentru si comunicare.
Mijloc de realizare: Activitate integrata.
Tipul de activitate: Mixta.
Competente generale: Manifestarea autonomiei si a respectului fata de sine si ceilaltiin diferite contexte.
Competente specifice: la dimesniunea educatie pentru societate.
2. Aplicarea regulilor de comportament in familie/comunitate, demonstrand resposabilitate fata de sine
si cei din jur.
Competente specifice la dimensiunea Educatie pentru limbaj si comunicare.
2. Exprimarea mesajelor orale, demonstrand comportament verbal, non-verbal, paraverbal in diverse
contexte.
Unitatile de competenta:
2.3. Demonstratrea spiritului prin luarea deciziilor si respectarea codului de conduita, a valorilor si
regulilor stabilite;
2.8. Manifestarea dorintei de a relationa cu persoanele din mediul apropiat , respectand normele
dementare de eticheta verbala.
Obiective operationale:
Cognitiv verbale:
O1- Sa denumeasca obiecte, insusiri, actiuni, in diverse contexte(ind.404)
O2- Sa respecte regulile de comunicare cu ai sai colegi si adultii.(ind.471)
03- Sa caracterizeze si aprecieze comportamentul personajelor din textele literare. (ind.476)
04- Sa identifice importanta unor actiuni, evenimente petru societate , om/copil. (ind.569)
Psiho-motorii:
05- Sa utilizeze obiecte de diferite forme si dimensiuni, revenind asupra sarcinii, chiar daca are
dificultati. (ind.65)
Socio afective:
06- sa foloseasca formule de politete in diverse contexte. (ind.258)
07- sa descrie calitatile colegului de gradinita sau ale prietenului de joaca. (ind.306)
Strategii didactice:
Metode si procedee didactice: Salutul, momentul de surpriza, conversatia, descoperirea, explicatia,
observatia, jocul energizant ,,Ghemul’’, jocul didactic ,Adevarat/Fals’’ , jocul dinamic, brainstormingul,
turul galeriei.
Material didactic: Diverse imagini cu comportamente simulate, ghemul cu ata, romanita faptelor bune,
romanita faptelor rele, palarie,foaie A1, copacul cuvintelor de politete, frunze in imagini cu cuvinte de
politete, foarfece, clei, imagini cu ce e bine si ce rau, flori, papusi, masini.
Forme de organizare: Frontal, individual, in grup.
Resurse umane: Copiii, educatorii, Nestiila.
Demersul activitatii

Etapele Continutul activitatii Metode si Forma de Materiale Evaluarea


activitatii procedee organizare didactice

Moment Se asigura conditiile optime Conversatia Frontal Proiectul Observarea


organizato pentru desfasurarea Material pentru comporta-
- activitatii; aerisirea salii de activitate in mentului
ric grupa; aranjarea materialelor macrogrup si copiilor
pe centre de interes; intrarea centre de
copiiilor in sala de grupa. interes
Activitatea se incepe cu
salutul .
La gradinita cu drag am venit,
De activitate ne-am pregatit ,
Vom avea de demonstrat, Ce
Evocarea e un comportament civilizat.
La activitate vom activa cu
placere,
Si vom demonstra bunele
maniere,
Formulele de politete vom
folosi, Arta
comportamentului vom
descoperi.
Astazi, copii, la activitatea de
educatie pentru societate Frontal Exprimarea
vom continua sa vorbim capacitatii de
despre bunele maniere si ne Salutul exprimare
vom juca. verbala
Dar ce intelegeti prin bunele
maniere?
Dar prin comportament Copiii sunt
civilizat? atenti la
Organizez, jocul GHEMUL, exercitarea
unde copilul trebuie sa prinda miscarilor
ghemul de ata si sa spuna un Copiii
compliment. Cand se termina efectueaza
jocul apare NESTIILA, intra si miscarile
da busna peste copii. Ce corespunz-
ziceti, copii, il primim astazi la Zatoare
activitate? Eu cred ca
NESTIILA, jucandu-se cu noi
in diferite jocuri interesante,
isi va da seama ce e bine si ce
e rau.
Organizam alt
joc ,,ROMANITA FAPTELOR
BUNE si ROMANITA
FAPTELOR RELE’’. Scopul
Demersul activitatii

acestui joc este sa plasam


imaginile cu fapte bune pe
petalele Romanitei faptelor Frontal
bune, imaginile cu faptele
rele sa le plasam pe petalele
Romanitei faptelor rele si sa
dam explicatii. Mai
organizam un joc care se
numeste ,,ADEVARAT-FALS’’
Scopul jocului este LA
ADEVARAT-batem din palme; Copiii sunt
LA FALS- ne rotim. Ghemul cu ata atenti la
1. Las jucariile pe jos si Conversatie imagine casa
ma culc. Explicare dea un
Copii se rotesc. Dar cum e raspuns
corect? corect.
2. Dimineata cand ma
trexesc imi aranjez Copii sunt pusi
patul. Copiii bat din in situatie
palme. Copiii
realizeaza
Miinile sus, miinele jos, sarcinile
Stanga, dreapta dansam
frumos, Batem din palme si Joc
zambim, Dam din cap ne Moment de Copacul Aprecierea
rasucim, Si la tabla noi Surpriza cuvintelor de raspunsurilor
privim. Cum credeti ce avem Explicarea politete
pe tabla? Joc Frunza cu o
Eu zic sa zicem civinte Joc dinamic imagine de
fermecate ca sa aflam ce Brainstormul politete
este.
Pe tabla este copacul cu 5
frunze si in spatele fiecarei Stimularea
frunzesunt imagine cu interesului
cuvinte de politete. Descoperire Frontal pentru
Cate un copil ia o frunza si Observarea Imagini cu activitea
explica dupa imagine Conversatia diferite imagini pentru
cuvantul de politetețe,apoi Explicarea comportamente a da un
intervin cu un raspuns. Conversatia raspuns
1cuvinte de salut.2Ccuvinte Floare de corect.
de ramas bun.3.Cuvinte de romanita Constientienti-
multumire.4.Cuvinte de zarea
scuze.5.Cuvinte de necesitatii
rugaminte. respectarii
Explic copiilor ca avem comporta-
comportament pozitiv si mentului
negativ.Cel pozitiv este cel
cand facem fapte bune
Demersul activitatii

cineva se bucura de noi.


Reflectie Iar cel negativ cand cineva
sufera,este
nemultumit.Intervine si
NESTIILA .
Moment educativ. CUM
trebiue sa ne comportam
cand plecam la, in....
LA alfabetizare vom denumi,
Extinderea descrie imaginile cu ce e bine
si ce e rau, vom alcatiu
propozitii in baza
imaginilor.La arta vom
selecta, clasifica imaginile cu
ce e bine si ce e rau, vom
pozitiona imaginile selectate Fontal Clei
conform faptelor.La joc de rol Foarfece
vom organiza ziua de nastere Conversatie Creioane
a unui copill demonstrand Flori
bunele maniere.Copii se Explicarea Diferite
repartizeaza la centre prin Turul Individual Jucarii
grupare.NESTIILA pleaca si el Galeriei Grup Foaie A1
la un centru cu um grup de Conversatia individual Palarie
copii. Grup
frontal
Merg cu NESTIILA pe la
centre si organizes jocul
‚’’Mosul meu cu palarie’’ si
provocam copii la discutii ce
e bine si ce e rausi NESTIILA
sa cunoasca pe viitor ca unde
se duce trebuie sa se salute
si sa se comporte frumos.
Le amintesc copiilorca ceea
ce-am invatatsi am vorbit
demonstrand prin joaca sa
manifeste bunele manieresi
pe viitorsa fie o lectie de viata
pentru noi,copiii, dar si
pentru NESTIILA.
Demersul activitatii

Realizarea
sensului
Demersul activitatii
Demersul activitatii

S-ar putea să vă placă și