Sunteți pe pagina 1din 6

Unitatea de învățământ: Grădinița Once Upon a Time

Nivel de vârstă: grupa mare


Educator: Necșel Ionela Daniela
Data: 06.04.2023

Proiect de activitate

Tema anuală de studiu: "Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ?"


Subtema: Veselă, verde natură
Tema proiectului/săptămânii: Legume de primăvară
Categoria de activitate: DȘ ( Domeniul științe ) – joc didactic matematic
Tema activității: “Reteta pentru iepuras”(joc didactic)
Tipul activitatii: consolidare de priceperi si deprinderi
Scopul activității: Consolidare (numerele naturale de la 1 la 10)
Obiective operaționale:
Pe parcursul și la finalul activității copiii vor fi capabili:
O1: sa numere pana la 10 crescator si descrescator. Obiectivul se considera realizat daca, in urma
cunostintelor dobandite anterior, toti copiii reusesc sa numere pana la 10, crescatori si
descrescator, cu sau fara ajutorul educatoarei;
O2: sa faca raportarea numarului la cantitate prin numarare (in limitele 1-10), in urma
cunostintelor dobandite anterior, cu sau fara fara ajutorul educatoarei. Obiectivul se considera
realizat daca, in urma cunostintelor dobandite anterior, toti copiii reusesc sa raporteze numarul la
cantitate prin numarare in limitele 1-10;
O3: sa asocieze numarul de elemente cu cifra corespunzatoare (in limitele 1-10), in urma
cunostintelor dobandite anterior, cu sau fara fara ajutorul educatoarei. Obiectivul se considera
realizat daca, in urma cunostintelor dobandite anterior, toti copiii reusesc sa raporteze numarul la
cantitate prin numarare in limitele 1-10;
O4: sa compuna numerele din concernul 1-10 folosind material concret, respectiv jetoane.
Obiectivul se considera realizat daca, in urma cunostintelor dobandite anterior, toti copiii reusesc
sa sa faca compunerea numerelor in concernul 1-10, cu sau fara ajutorul educatoarei;
Strategii didactice:
1. Metode si procedee: jocul didactic, conversația, explicația, exercițiul.
2. Material didactic: jetoane morcovi, morcovi cu numere de la 1 la 10, un bol, iepuras de
plus, reteta, fise de lucru individual, steluțe.
3. Forma de realizare: frontal, individual.
Resurse temporale: 30-35 min
Bibliografie:
- Curriculum pentru educație timpurie 2019
- Suport didactic pentru aplicarea curriculumului pentru învățământul preșcolar
- Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani
DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTE CONȚINUT STRATEGIA EVALUARE


DIDACTICE ȘTIINȚIFIC DIDACTICĂ
Metode Forma de
și procedee organizare
MOMENT Aerisirea sălii de grupă, Conversația Frontal Observare
ORGANIZATORIC aranjarea mobilierului,
pregătirea materialelor
didactice necesare,
intrarea ordonată a
copiilor în sala de grupă.
CAPTAREA Educatoarea il introduce Conversația Frontal Observarea
ATENȚIEI pe Domnul Iepurila, cel Explicația
cu probleme de
memorie.
- Dupa cum
vedeti, avem un
vizitator:
Domnul Iepurila.
Ei bine, Iepurila
are o mare
problema. -Ce
problema ai,
domnule
Iepurila?
Iepurila: Pai...am
uitat...AAA, asta
e problema! Uit.
Medicul mi-a dat
o reteta si-o dieta
stricta, cu
morcovi atent
numarati dar
eu..am uitat cum
se numara.
- Ce ziceti, copii,
il ajutam noi cu
numaratoarea?
ANUNȚAREA Educatoarea prezinta tema si Conversația Frontal Observarea
TEMEI ȘI A obiectivele activitatii.
OBIECTIVELOR - Sunt tare
bucuroasa ca
vreti sa il ajutam
pe Iepurila si,
deoarece noi cel
mai bine ne
pricepem la joc
si joaca, vom
descifra reteta
printr-un joc:
“Reteta
iepurasului”.
Astfel, il vom
ajuta pe
simpaticul
iepuras sa isi
recupereze
memoria.
REACTUALIZAREA Educatoarea va initia un Conversatia Frontal Observarea
CUNOSTINTELOR joc pentru reactualizarea Explicatia Autoevaluarea
cunostintelor:
-pentru inceput, ne vom
juca putin cu numerele,
pentru a ne aminti ce
stim
-va rog sa va alegeti un
nr sau o cifra din bol.
Fiecare dintre voi va fi
rugat sa spun ace
cifra/numar a ales
(educatoarea va indica
un copil, apoi altul, pan
ace toti copiii spun
cifra/numarul ales)
- acum, am sa va rog sa
va asezati in sir, in
ordine crescatoare,
incepand de la stanga la
dreapta. Primul va fi
copilul care are cifra 1 si
ultimul, cel cu numarul
10
-priviti catre vecini si
verificati daca ati ales
pozitia corecta;
-tot de la stanga la
dreapta, va rog sa va
asezati in ordine
descrescatoare
- uitati-va din nou la
cifra/numarul ales si
luati atatia morcovi cat
va indica cifra/numarul
pe care il aveti
DIRIJAREA Educatoarea prezinta Conversația Frontal Observarea
ÎNVĂȚĂRII jocul “Reteta pentru Demonstratia
iepuras” Lucru în
-m-ati convins ca va echipă
descurcati foarte bine cu
numerele si sunteti cei
mai potriviti in a-l ajuta
pe d-l Iepure. Ia sa
vedem de ce are
nevoie…
-d-l Iepure trebuie sa
tina dieta, sa manance
un anumit numar de
morcovi pe zi. El are
deja o parte din
cantitatea de morcovi
necesara si are nevoie de
noi sa ii spunem de cati
morcovi mai are nevoie
in fiecare zi
Educatoarea prezinta
copiilor reteta,
informatiile
suplimentare si
demonstratia:
Ziua 1: are 1 morcov si
trebuie sa manance 2.
De cati morcovi mai are
nevoie? Mai pun 1
morcov…1, 2…acum
are 2 morcovi;
Ziua 2: are 3 morcovi si
are nevoie de 5. De cati
morcovi mai are nevoie?
Copiii realizeaza
compunerea numarului
indicat prin numarare.
Jocul continua cu
urmatoarele zile.
Educatoarea intervene
cu explicatii si/sau
intrebari ajutatoare acolo
unde este cazul.
OBȚINEREA Copiii vor lucra pe fișe, Conversația Frontal Observarea
PERFORMANȚEI individual, respectând Munca Autoevaluarea
sarcina de lucru, și independentă
anume compunerea și
descompunerea
numerelor de la 1 la 10
EVALUARE Atat educatoarea cat si Conversația Frontal Observarea
copiii vor verifica Evaluare/autoevaluare
rezultatele
ÎNCHEIEREA Se apreciază modul de Conversația Aprecieri verbale,
ACTIVITĂȚII lucru și comportamentul Steluțe
de pe parcursul
activității.
La final, copiii vor primi
steluțe în semn de
apreciere.

S-ar putea să vă placă și