Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE MONODISCIPLINAR

DATA: 18.01.2024
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit “Floare de Colț”
EDUCATOARE: Frasin Laura Tamara
GRUPA: Mare B
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?
TEMA PROIECTULUI SĂPTĂMÂNII: În ogradă sau pădure (Animale domestice și sălbatice)
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Științe
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică
FORMA DE REALIZARE: Exerciții cu material individual
TEMA ACTIVITĂȚII: Animale domestice
MIJLOCUL DE REALIZARE: Consolidare numerație în limitele 1-7
TIPUL ACTIVITĂȚII : Activitate monodișciplinară
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiar
E.2. Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat
COMPORTAMENTE:
A. 1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
E. 2.1 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr şi cu numeraţia
2.2. Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă, greutate, înălţime, lungime, volum
2.3. Identifică şi numește formele obiectelor din mediul înconjurător
2.4. Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor
2.5. Rezolvă situații-problemă, pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date
SCOP: Însușirea număratului în limitele 1-7 perceperea corectă a componenței numărului 7, precum și familiarizarea cu cifra 7.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
-Să constituie cel puțin 2 mulțimi de obiecte după un criteriu dat utilizând obiectele puse la dispoziția copiilor;
-Să raporteze corect numărul la cantitate, pe baza elementelor din mulțimea cifrelor magnetice;
-Să raporteze corect cantitatea la număr și cifră, folosind elementele din mulțimea dată;
-Să stabilească locul numărului 7 în șirul numeric;
-Să asocieze cifra 7 cantității corespunzătoare din mulțimea elementelor date;
-Să alcătuiască mulțimi cu 7 elemente, respectând criteriile formulate;
STRATEGII DIDACTICE:
● METODE ȘI PROCEDEE: observația, conversația, exercițiul, problematizarea, expunerea.
● MIJLOACE ȘI MATERIALE DIDACTICE: Tabla magnetică, imagini animale domestice, numere magnetice, figurine – animale
domestice, auxiliar.
● FORMA DE ORGANIZARE A COPIILOR: frontal, individual, pe grupe.
DURATA: 30 de min
BIBLIOGRAFIE:
 Piramida cunoașterii -Repere metodice în aplicarea curriculumului preşcolar, Coord .: Adina Glava, Lolica Tătaru, Olga Chiş;
Referent ştiinţific: prof. univ. dr. Vasile Chiş. - Piteşti: Diamant, 2014;
 Curriculum pentru educația timpurie a copilului de la naștere până la vârsta de 6 ani;
 Metodica activităților instructive - educative în învățământul preprimar, Editura Didactica Nova, Craiova, 2007.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Nr ETAPELE ACTIVITĂȚII CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE
Crt DIDACTICE
1. MOMENT Aranjarea mobilierului în formă de semicerc. Pregătirea
ORANIZATORIC materialului didactic.
2. CAPATREA ATENȚIEI Sala de grupă este ascuns un plic, copiii sunt rugați să Conversația. Observarea
găsească acesta. Plicul conține 6 animale domestice. La care Învățarea prin comportamentului
educatoarea mai adaugă unul. descoperire. copiilor.
Observare
dirijată.
3. ANUNȚAREA TEMEI ȘI Se anunță tema și obiectivele activității. Astăzi vom exersa Expunerea. Observarea
COMUNICAREA număratul între numerele 1 și 7, 7 fiind ultimul număr capacității de
OBIECTIVELOR învățat. atenție voluntară.
4. REACTUALIZAREA Se vor desfășura mai multe exerciții de numărat în limitele 1- Exerciții Aprecieri verbale.
CUNOȘTINȚELOR 6 individuale.
Până la cât am învățat să numărăm? Conversația.
Cine numără înainte și înapoi în limitele 1-6?
Scoateți din coș atâtea animale câte arată cifra aceasta? (6)
Câte animale aveți pe masă? Cine vine să le numere?
5. PREZENTAREA Animalele găsite în plic sunt așezate pe tablă magnetică. Exerciții Aprecierea
CONȚINUTULUI ȘI Fiind doar 6 animale domestice, educatoarea le mai adaugă Individuale. verbală.
DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII unul. Și roagă, copiii să le numere încă o dată.
Pe masă este adăugat încă un animal, formând astfel o grupă
de 7 elemente.
Cum s-a format numărul 7? (Adăugând încă un element la
grupa cu 6.)
După ce număr urmează 7?
Vor fi numiți trei-patru copii să numere până la 7, apoi
întreaga grupă numără până la 7.
Pe tabla magnetică sunt înșirate numerele de sus în jos. Iar în
dreapta acestuia sunt așezate atâtea animale, a căror număr
este reprezentat. Pe rând, câte un copil vine și realizează
această acțiune.
Se realizează o verificare de cunoștințe asupra vecinilor
numerelor. Problematizarea
Care sunt vecinii cifrei 4? Dar a cifrei 6? .
Care este numărul mai mare? (Verificarea cunoștințelor
despre cantitate.)
6. OBȚINEREA Pe rând, copiii la îndemnul reducătoare se gândesc la un Exerciții Aprecieri verbale.
PERFORMANȚEI număr. Copilul ales numește alt coleg. Să adauge o unitate la frontale.
numărul la care s-a gândit acesta.
Repetând exercițiul de câteva ori. Urmează scăderea de o
unitate.
7. ASIGURAREA RETENȚIEI Urmează un joc distractiv. „Aricii hibernează” În fața grupei Jocul didactic. Aprecieri verbale.
ȘI A TRANSFERULUI sunt aleși 7 elevi. Fiecare va primi câte o etichetă cu un
număr.
Recunoaștem numărul.
Ne punem în ordinea cifrelor.
Și ascultăm comanda educatoare.
La rostirea „Ariciul numărul 4 – Hibernează!” Acesta se
pune în poziție ghemuită. Continuând la fel și cu celelalte
numere cu celelalte numere și schimbând grupul de elevi.
8. EVALUAREA Urmează o activitate de muncă independentă. La care copii Exerciții Aprecieri verbale.
ACTIVITĂȚII sunt așezați la mese pe scaunele. Completând o fișă de lucru, individuale.
în care sarcina lor este numărarea animalelor de la fermă.
Subiectul fiind numerele în limitele 1-7, pe tema animalelor
domestice.
9. ÎNCHEIEREA Se fac aprecieri colective și individuale asupra modului de Conversația. Aprecieri
ACTIVITĂȚII participare a copiilor la activitate. colective și
individuale.

S-ar putea să vă placă și