Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
34 Brașov
PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ
1
Data: 25.01.2017
Grupa: mare
Tema săptămânii: „”
2
INVENTAR DE ACTIVITĂȚI
TRANZIȚII ȘI RUTINE
Bibliotecă
3
Construcții
ALA 2
4
SCENARIUL ZILEI
Se va atrage atenția copiilor cu o căciulă și un fular. Cei mici vor fi rugați să spună la ce
ne folosesc nouă aceste obiecte și când anume le folosim, astfel eu voi anunța tema și obiectivele
din acea zi.
Pentru a juca afla mai multe tema zilei, copiii vor fi invitați la centrele de interes pe care
le doresc. Cei care vor alege BIBLIOTECĂ vor completa o fisă „Sunt cinstit harnic și bun”. La
CONSTRUCȚII copiii vor construii „Trambulină pentru schiori. După ce termină de realizat
sarcina de la primul centru de interes pe care l-au ales, copiii vor alege un alt centru pentru a face
și altceva.
După activitățile liber alese, fiecare copil își va lua scaunul și ne vom așeza în semicerc.
Le voi aminti că astăzi le vom vorbi despre farmecul iernii și vom memora o poezie. După
această activitate ne vom așeza la masuțe și vom picta căcilași fularul copilului.
După încheierea activităților din domeniul experiențial, vom face un traseu aplicativ
(ALA 2 – joc distractiv„Bulgărele fermecat”).
În încheierea activității, după ce am făcut atâtea lucruri frumoase, copiii vor primi ca
recompense ștampiluțe.
5
PROIECT DIDACTIC
Obiective de referință:
DȘ 2
DOS 2
Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice.
Să cunoască diferite materiale de lucru, din natură ori sintetice.
Să efectueze operaţii simple de lucru cu materiale din natură şi sintetice.
Să se raporteze la mediul apropiat, contribuind la îmbogăţirea acestuia prin lucrările
personale.
Obiective operaționale:
Cognitive:
Afectiv-atitudinale:
6
Psiho-motorii:
Bibliografie
7
Secvente Conținut Strategii didactice Modalitati de
didactice Metode si Mijloace Forme de evaluare
procedee didactice organizare
I. Moment Crearea condițiilor necesare bunei desfășurări a Frontal
organizatoric activității:
• Aerisirea sălii de grupă
• Pregătirea materialului didactic;
II. Captarea Captarea atenției se va realiza cu o carte despre Conversația Carte Frontal Stimularea
atentiei animale. Explicația interesului pentru
activitate
Observarea
sistematică a
comportamentului
preșcolarilor
III. Anuntarea Așadar, astăzi vă propun să aflăm mai multe despre Explicația Frontal Aprecierea verbală
temei animale. Ne vom juca cu cifrele, vom exersa pentru a Observarea
învăța să adunăm sau să scădem și vom lipi, cu vată, Conversația sistematică a
un animal domestic și anume, o oaie. comportamentului
preșcolarilor
8
IV. Dați-mi, vă rog, exemple de animale pe care le Conversația Frontal
Reactualizarea cunoașteți. Explicația
cunoștințelor
Câte categorii de animale sunt? Cum se numesc
acestea?
Tranziție „Și eu pot să sar un pic/Ca un cangur, dar mai mic” Frontal
(săritura cu desprindere de pe ambele picioare)
V. Dirijarea Vom începe cu câteva lucruri elementare despre Conversația Caietul de lucru Frontal Observarea
învățării animale. Vom împărți animalele în două categorii: Explicația Creioane sistematică a
domestice și sălbatice. Vom lămuri caracteristicile comportamentului
fiecăreia și vom da exemple de animale pentru fiecare. Individual preșcolarilor
Vom trece apoi la activitatea matematică. Vom lucre Explicația
în caietul de lucru și vom exersa cu materialul
individual. Aprecierea verbală
9
Tranziție ,, Unu, doi, unu, doi, Frontal
V-adunaţi să numărați!
Şi de lecţii pregătiţi.’’
VI. Obținerea Mai departe vom face o activitate practică. Preșcolarii Conversația Frontal Observarea
performanțelor vor primi o oaie desenată pe carton iar ei vor trebui să sistematică a
o decupeze după care vom lipi vată pentru a semăna Explicația comportamentului
cu o oaie adevărată. Individual preșcolarilor
Exercițiul
Obținerea performanței se va face prin realizarea de
către copii a unei săniuțe din sârmă prin îndoire.
Aprecierea verbală
Intuirea materialului
Prezentarea modelului
10
Explicarea si demonstrarea modului de lucru
11
Le urez copiilor spor la treabă și le comunic faptul că
voi merge să îi ajut pe cei care au nevoie de îndrumare
în realizarea lucrării. În timp ce copiii lucrează se va
asculta muzică de relaxare.
Încheierea activității
Tranzitie între
ADE2 și ALA2:
12
Se vor face aprecieri globale și individuale asupra Conversația Frontal Frontal Aprecieri verbale
VII. Încheierea întregii activități de astăzi și drept răsplată copiii vor Explicația Individual asupra rezolvării
activității primi o ștampilă. corecte a sarcinilor
date
Acordarea de
recompense
13
14