Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate

Data: 20.02.2018

Grupa: Mică ,,B” „Ursuleţii”

Tema de studiu: Cum este/a fost şi va fi aici, pe Pământ?

Tema săptămânii: ,,Dinozauri sau balauri?”

Profesor învăţământ primar Nicula Mariana Olguţa

Domeniul experenţial : Domeniul Ştiinţă

Categoria de activitate: Activitate matematica

Subiectul activitatii : “Câte ouă de dinozaur ai găsit?” (predarea cifrei 3)

Forma de organizare: Frontală/individuală

Obiective operationale:

O1- să alcătuiască mulţimi de obiecte, jetoane cu un număr dat de elemente, pe baza cunoştinţelor
anterioare şi explicaţiilor educatoarei.

O2 – să numere corect, logic, cursiv în concentrul 0-3, pe baza cunoştinţelor anterioare şi cu


ajutorul materialelor.

O3 – să raporteze cantitatea la număr şi cifră sau numărul şi cifra la cantitate, pe baza cunoştinţelor
anterioare şi explicaţiilor primite.

O4-să scrie cifra 3 , pe baza intuirii cifrei, a explicaţiei, demonstraţiei şi a exersării scrierii cifrei
respective pe coală albă.

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, învăţarea prin

descoperire, observaţia.

b) Mijloace de învăţământ: plansa cu cifra 3, si cifra 3 ptr. fiecare copil din plastic, jetoane, numere
de plastic, fişe de muncă independentă.

c) Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală.

Bibliografie:

1.Curriculum pentru învăţământul preşcolar, MECT-2009.

2.Caietul profesional al Educatoarei/Editura Omfal Esenţial /2006.

1
3.Ghid pentru proiecte didactice, Editura Didactică, 2008.

4.Învăţământul primar şi preşcolar 3-4, Editura Arlequin/2012.

5. Metodica Activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar-Seria didactica-


Humanitas Educaţional, 2005 /Florica Mitu, Ştefania Antonovici.

SECVENTA ORGANIZAREA STRATEGIA EVALUARE/

DIDACTICA ACTIVITATII DIDACTICA FEEDBACK

-aerisirea sălii de grupă; -activitati de


intarire a
1.Moment -pregătirea materialului didactic necesar; sarcinilor
organizatoric formulate;
- aşezarea mobilierului în aşa fel încât să formeze un
-pregătirea grupei dreptunghi;
pentru activitate
- asigurarea climatului de linişte necesar începerii
activităţii

2.Captarea atentiei - Copiii află că, dacă sunt atenţi, cuminţi şi lucrează - conversaţia -observarea
frumos şi corect, la sfârşitul activităţii vor primi „vizita” curentă
-personajul unui personaj simpatic, care trăieşte pe alte meleaguri..
surpriza

Se rezolvă „probleme” simple, care vizează compunerea


numerelor 1-2. Exemplu: Într-o mână
am...creioane(copii observă, numără dacă este cazul,
creioanele, apoi rostesc numărul cu voce tare), iar în
cealaltă mână am...creioane(idem). Am, în total,
3. Reactualizarea ...creioane(prin numărare sau chiar prin adunare, copiii -observarea şi
cunoştinţelor află numărul total de creioane şi rostesc numărul aprecierea
anterior însuşite: respectiv cu voce tare). comportamentului
şi răspunsurilor
Pe fişa de lucru, elevii vor recunoaşte, tăind(cu numărul
indicat de linii) cifrele, în funcţie de cerinţă(1, 2).

Copiilor li se cere să numere, cu voce tare, crescător şi


descrescător, în limitele 0-2.

2
4.Anunţarea temei: Din coşuleţele cu jucării, copiii aleg atâtea oua de - conversaţia;
dinozaur câte indică cifra scrisă pe jetonul ridicat de
DS : ,, Cate oua de către educatoare(1, 2), cu verbalizarea acţiunii. - explicaţia;
dinozaur ai gasit?”
Se cere ca mulţimii de 2 oua pe care fiecare copil o are -observarea
pe măsuţă, în faţa sa, să i se adauge inca unul. Sunt curentă
- conversaţia;
DEC : “Cantecul numărate elementele mulţimii astfel formate(3).
dinozaurilor” - explicaţia;
Copiii înţeleg, astfel, că vor învăţa despre numărul şi
cifra 3.

5.Predarea- Se formează, cu ajutorul oulelor de dinozaur din - conversaţia -aprecieri verbale


învăţarea noului coşuleţele individuale, şirul numerelor 0-2, cu
conţinut: completarea mulţimilor de oua corespunzătoare - exerciţiul
fiecărei cifre. Fiecare copil va indica vecinii câte unui -
număr. problematizarea
Se citesc, din poezia „Chipul cifrelor”, strofele referitoare
la cifrele 1, 2 şi 3.

Se observă, pe fişa de lucru cu cifre, folosită la început,


că o cifră a rămas netăiată. Copiii sesizează că respectiva
cifră este cifra 3 şi o încercuiesc.
- exerciţiul
Mulţimilor formate cu ajutorul oualelor de dinozaur se
adaugă o mulţime formată din 2 elemente. Se cere ca -
acesteia să i se adauge un ou. Copiii numără ouăle, apoi problematizarea
aleg din coşuleţ jetonul cu cifra potrivită acestei -aprecieri verbale
mulţimi(3). şi aplauze

Se cere copiilor să spună dacă în mulţimea nou formată


sunt mai multe sau mai puţine elemente decât în
mulţimea lui 2, astfel deducând că 3 este mai mare decât
2, respectiv 2 este mai mic decât 3.

6.Fixarea Jocul „Ghici de unde şi ce a dispărut!”: În timp ce copiii - explicaţia - modul în care
cunoştinţelor: stau cu ochii închişi, unul dintre ei va fi solicitat să „fure” copiii aleg
un ou de la un coleg, jeton pe care-l va ascunde la spate. - demonstraţia jetoanele sau
Când operaţiunea a luat sfârşit, copiii deschid ochii, - exerciţiul ouale de dinozaur
observă ouale, descoperă care este cel care lipseşte şi si duc la final
anunţă. Dacă a ghicit, va fi aplaudat, lăudat şi va fi rândul jocul.
său să ia un ou dintre cele ale colegilor. La început,
educatoarea va anunţa cu voce tare pe copii ce va fi luat
( cifră sau dintre oulele mulţimilor), apoi va lăsa

3
alegerea la latitudinea celui care trebuie să ia un ou/
jeton. Dacă nu se descoperă ce a fost luat(nu observă
„proprietarul” sau nu ştie să verbalizeze), cel care a fost
„hoţul” îşi va alege succesorul. Jocul se încheie atunci
când toţi copiii au fost „hoţi”.

7.Obţinerea DS : Se rezolvă, individual, punctul 2 din fişa de evaluare. -conversaţia - observarea


performanţei si Se verifică dacă sarcina a fost rezolvată corect. Li se cere implicării copiilor
asigurarea feed- copiilor să verbalizeze ceea ce au făcut. în realizarea
backului: lucrărilor
Pe spatele fişei cu cifre se exersează, cu un instrument
de scris (la alegerea copiilor), scrierea cifrei 4. -participarea
activa
Se rezolvă punctul 3 din fişă, cu demonstraţie eventual şi
cu ajutor.

8.Încheierea Fiecare copil primeşte, pe post de supriză, câte un ou de -conversaţia -aprecieri verbale;
activităţii: dinozaur din plastic pe care îl vor colora acasă.
-recompense

S-ar putea să vă placă și